Nárok na mateřskou a rizikové těhotenství

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu, mám nárok na mateřskou? Od 16. 11. 2015 jsem zaměstnaná a pracovní poměr stále trvá. V květnu sem kvůli rizikovému těhotenství odešla na nemocenskou, tudíž mám odpracováno 6 měsíců pak nemocenskou 5 měsíců.

Počítá se nemocenská do těch dní, co potřebuji?

Mám na něco nárok?

Dotaz poslal/a: Lucie N., 04.11.2016 11:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.11.2016 04:27 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z hlavních podmínek pro vznik nároku na „mateřskou“ (resp. PPM – peněžitá pomoc v mateřství), je minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Počítají se pak všechny kalendářní dní z doby, kdy trvala účast na nemocenském pojištění. Tedy v podstatě od zahájení pracovního poměru (kdy Vám vznikla účast na nemocenském pojištění), se pak dále započítávají všechny kalendářní dny včetně víkendů, svátků, dovolené nebo případně i doby kdy jste v pracovní neschopnosti. Rozhodující je to, zda účast na nemocenském pojištění trvá – tedy to zda Váš pracovní poměr třeba během nemocenské nezaniknul (což by se mohlo stát třeba v případě práce na dobu určitou).

Pokud tedy platí výše uvedená podmínka trvání účasti na nemocenském pojištění, pak byste podle všeho měla splňovat tuto základní podmínku pro nárok na „mateřskou“ (resp. PPM).

Dále platí, že zatímco se nemocenská započítá do výše zmíněné lhůty 270 kalendářních dní, tak do samotného výpočtu výše PPM již nemocenská nevstupuje. Nemocenské dávky z pohledu výpočtu výše PPM se nezapočítávají jako příjem.

Pracovní neschopnost spadá mezi tzv. „vyloučené dny“ – viz paragraf 18 zákona o NP:

§ 18

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

…..

(7) Vyloučenými dny jsou

…..

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény)19); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

Výše mateřské by se pak tedy měla odvíjet pouze od příjmů, které jste měla před zahájením pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď