Nárok na mateřskou a rizikové těhotenství

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu, mám nárok na mateřskou? Od 16. 11. 2015 jsem zaměstnaná a pracovní poměr stále trvá. V květnu sem kvůli rizikovému těhotenství odešla na nemocenskou, tudíž mám odpracováno 6 měsíců pak nemocenskou 5 měsíců.

Počítá se nemocenská do těch dní, co potřebuji?

Mám na něco nárok?

Dotaz poslal/a: Lucie N., 04.11.2016 11:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.11.2016 04:27 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z hlavních podmínek pro vznik nároku na „mateřskou“ (resp. PPM – peněžitá pomoc v mateřství), je minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Počítají se pak všechny kalendářní dní z doby, kdy trvala účast na nemocenském pojištění. Tedy v podstatě od zahájení pracovního poměru (kdy Vám vznikla účast na nemocenském pojištění), se pak dále započítávají všechny kalendářní dny včetně víkendů, svátků, dovolené nebo případně i doby kdy jste v pracovní neschopnosti. Rozhodující je to, zda účast na nemocenském pojištění trvá – tedy to zda Váš pracovní poměr třeba během nemocenské nezaniknul (což by se mohlo stát třeba v případě práce na dobu určitou).

Pokud tedy platí výše uvedená podmínka trvání účasti na nemocenském pojištění, pak byste podle všeho měla splňovat tuto základní podmínku pro nárok na „mateřskou“ (resp. PPM).

Dále platí, že zatímco se nemocenská započítá do výše zmíněné lhůty 270 kalendářních dní, tak do samotného výpočtu výše PPM již nemocenská nevstupuje. Nemocenské dávky z pohledu výpočtu výše PPM se nezapočítávají jako příjem.

Pracovní neschopnost spadá mezi tzv. „vyloučené dny“ – viz paragraf 18 zákona o NP:

§ 18

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

…..

(7) Vyloučenými dny jsou

…..

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény)19); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

Výše mateřské by se pak tedy měla odvíjet pouze od příjmů, které jste měla před zahájením pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď