Nárok na mateřskou a rizikové těhotenství

Dobrý den,

chtěla bych vás poprosit o radu, mám nárok na mateřskou? Od 16. 11. 2015 jsem zaměstnaná a pracovní poměr stále trvá. V květnu sem kvůli rizikovému těhotenství odešla na nemocenskou, tudíž mám odpracováno 6 měsíců pak nemocenskou 5 měsíců.

Počítá se nemocenská do těch dní, co potřebuji?

Mám na něco nárok?

Dotaz poslal/a: Lucie N., 04.11.2016 11:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.11.2016 04:27 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z hlavních podmínek pro vznik nároku na „mateřskou“ (resp. PPM – peněžitá pomoc v mateřství), je minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Počítají se pak všechny kalendářní dní z doby, kdy trvala účast na nemocenském pojištění. Tedy v podstatě od zahájení pracovního poměru (kdy Vám vznikla účast na nemocenském pojištění), se pak dále započítávají všechny kalendářní dny včetně víkendů, svátků, dovolené nebo případně i doby kdy jste v pracovní neschopnosti. Rozhodující je to, zda účast na nemocenském pojištění trvá – tedy to zda Váš pracovní poměr třeba během nemocenské nezaniknul (což by se mohlo stát třeba v případě práce na dobu určitou).

Pokud tedy platí výše uvedená podmínka trvání účasti na nemocenském pojištění, pak byste podle všeho měla splňovat tuto základní podmínku pro nárok na „mateřskou“ (resp. PPM).

Dále platí, že zatímco se nemocenská započítá do výše zmíněné lhůty 270 kalendářních dní, tak do samotného výpočtu výše PPM již nemocenská nevstupuje. Nemocenské dávky z pohledu výpočtu výše PPM se nezapočítávají jako příjem.

Pracovní neschopnost spadá mezi tzv. „vyloučené dny“ – viz paragraf 18 zákona o NP:

§ 18

(1) Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, pokud se dále nestanoví jinak; jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (odstavec 7), snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje s přesností na 2 platná desetinná místa.

…..

(7) Vyloučenými dny jsou

…..

b) kalendářní dny dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, v nichž náleží zaměstnanci náhrada mzdy, platu nebo odměny v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény) nebo snížený plat (snížená měsíční odměna) v období prvních 14 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti (karantény)19); v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 se těmito vyloučenými dny rozumí období prvních 21 kalendářních dní dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény,

c) kalendářní dny, za které bylo zaměstnanci vypláceno nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné,

Výše mateřské by se pak tedy měla odvíjet pouze od příjmů, které jste měla před zahájením pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď