Těhotenství ve výpovědní lhůtě – nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ž čeho se mi budu počítat, když dám na konci května výpověď z pracovního poměru (3 roky zaměstnaná), ten tedy skončí k datu 31. 7. 2017.

Pak bych nastoupila na úřad práce. Kdyby se zadařilo a já už v červnu otěhotněla, tak bych na mateřskou nastupovala ještě v ochranné době 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Tedy podle mě splňuji obě podmínky pro nárok na mateřskou a měla bych ji mít z platu v zaměstnání, je to tak?

Dotaz poslal/a: Petra, 19.05.2017 07:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2017 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je splnění zákonem požadovaných podmínek. Ty dvě nejdůležitější je především minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste byla nyní 3 roky zaměstnaná, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Druhou neméně důležitou podmínkou, abyste moha čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je pak to, že v době jejího zahájení (tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu – konkrétní datum zahájení si pak určujete sama po konzultaci s lékařem), jste buď zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by tedy váš poslední pracovní poměr byl ukončen k 31. 7. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá až do 27. 1. 2018. To, zda byste měla nárok na PPM, se pak odvíjí od toho, kdy přesně byste otěhotněla.

Pokud byste měla PPM zahájit nejpozději 27. 1. 2018 (resp. asi spíše 26. 1. 2018, což je pátek), pak by vám plánovaný termín porodu měl vycházet nejpozději na 23. 3. 2018 (8 týdnů = 56 dní).

Lékaři zpravidla počítají předpokládaný termín porodu jako 280 dní od data zahájení poslední menstruace před početím. Tedy 16. 6. 2017. Pokud budu uvažovat, že k početí (resp. ovulaci) dochází zpravidla v polovině cyklu, při pravidelném cyklu 28 dní tedy cca 14 den, pak by k početí dítěte mělo dojít nejpozději do 30. 6. 2017.

Uvedená data ale berte jen jako orientační, přece jen příroda a lidské tělo se jen málokdy řídí přesnými termíny v kalendáři :).

Takže zpět k vašemu dotazu, v případě že otěhotníte v průběhu měsíce června, pak byste to velmi pravděpodobně měla ještě stihnout, aby vám vycházel nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když byste v době těhotenství již nikde jinde nepracovala a byla jen nezaměstnaná. 100% jistotu ale budete mít, až ve chvíli kdy budete opravdu těhotná a budete znát předpokládaný termín porodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď