Těhotenství ve výpovědní lhůtě – nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli mi vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ž čeho se mi budu počítat, když dám na konci května výpověď z pracovního poměru (3 roky zaměstnaná), ten tedy skončí k datu 31. 7. 2017.

Pak bych nastoupila na úřad práce. Kdyby se zadařilo a já už v červnu otěhotněla, tak bych na mateřskou nastupovala ještě v ochranné době 180 dní po ukončení pracovního poměru.

Tedy podle mě splňuji obě podmínky pro nárok na mateřskou a měla bych ji mít z platu v zaměstnání, je to tak?

Dotaz poslal/a: Petra, 19.05.2017 07:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.05.2017 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro získání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je splnění zákonem požadovaných podmínek. Ty dvě nejdůležitější je především minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste byla nyní 3 roky zaměstnaná, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Druhou neméně důležitou podmínkou, abyste moha čerpat peněžitou pomoc v mateřství, je pak to, že v době jejího zahájení (tedy 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu – konkrétní datum zahájení si pak určujete sama po konzultaci s lékařem), jste buď zaměstnaná (resp. jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by tedy váš poslední pracovní poměr byl ukončen k 31. 7. 2017, pak ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá až do 27. 1. 2018. To, zda byste měla nárok na PPM, se pak odvíjí od toho, kdy přesně byste otěhotněla.

Pokud byste měla PPM zahájit nejpozději 27. 1. 2018 (resp. asi spíše 26. 1. 2018, což je pátek), pak by vám plánovaný termín porodu měl vycházet nejpozději na 23. 3. 2018 (8 týdnů = 56 dní).

Lékaři zpravidla počítají předpokládaný termín porodu jako 280 dní od data zahájení poslední menstruace před početím. Tedy 16. 6. 2017. Pokud budu uvažovat, že k početí (resp. ovulaci) dochází zpravidla v polovině cyklu, při pravidelném cyklu 28 dní tedy cca 14 den, pak by k početí dítěte mělo dojít nejpozději do 30. 6. 2017.

Uvedená data ale berte jen jako orientační, přece jen příroda a lidské tělo se jen málokdy řídí přesnými termíny v kalendáři :).

Takže zpět k vašemu dotazu, v případě že otěhotníte v průběhu měsíce června, pak byste to velmi pravděpodobně měla ještě stihnout, aby vám vycházel nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když byste v době těhotenství již nikde jinde nepracovala a byla jen nezaměstnaná. 100% jistotu ale budete mít, až ve chvíli kdy budete opravdu těhotná a budete znát předpokládaný termín porodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď