Mateřská dovolená při smlouvě na dobu určitou

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou dovolenou, když mám smlouvu na dobu určitou.

Nastoupila jsem do zaměstnání 24.8.2015 – jsem učitelkou ve škole. Dostala jsem smlouvu na jeden rok, tj. do 30.6.2016, která mi byla prodloužena v květnu 2016 na další dva roky, což znamená do 30.6.2018.

Během prázdnin 2016 jsem otěhotněla, a na konci ledna 2017, mám nastoupit na mateřskou dovolenou.

Chtěla jsem se tedy zeptat, zda mám nárok na mateřskou a budu dostávat příspěvek po celou dobu, nebo zda po vypršení smlouvy jsem bez peněz. Chtěla bych na mateřské zůstat do srpna 2019.

Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dotaz poslal/a: H., 21.11.2016 06:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2016 19:16 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu si trochu pletete dvě různé věci. A to mateřskou dovolenou (se kterou pak souvisí čerpání PPM, tedy peněžité pomoci v mateřství) a rodičovskou dovolenou (kdy dostáváte rodičovský příspěvek).

Mateřská dovolená – ta začíná 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si určujete vy po konzultaci se svým lékařem). Délka mateřské dovolené je 28 týdnů (pokud se narodí 1 dítě) nebo 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí). Mateřskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel (má zákonnou povinnost vám ji poskytnout). V době mateřské dovolené pak také většina žen dostává peněžitou pomoc v mateřství – dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Rodičovská dovolená – po narození dítěte, nebo po skončení mateřské dovolené, pak máte nárok a rodičovskou dovolenou. Tu vám opět zaměstnavatel musí poskytnout a to až do věku 3 roků dítěte. Během této doby, pak dostáváte rodičovský příspěvek.

Pokud vaše zaměstnání během mateřské nebo rodičovské dovolené zanikne (pracovní poměr na dobu určitou), tak to již na nic nemá vliv. U PPM je rozhodující splnění podmínek k datu zahájení čerpání dávky. U rodičovského příspěvku pak již to zda jste nebo nejste zaměstnaná, v zásadě nehraje roli.

U rodičovského příspěvku hraje zaměstnání roli pouze v možnosti volby výše/délky RP. Jinak na rodičovský příspěvek mají nárok i lidé co třeba nikdy nepracovali. Rozhodující je zde to, že pečují o dítě do 3 let.

Podle udávané délky předchozí ho zaměstnání byste tedy měla mít nárok na PPM i možnost volby RP.

6 – 8 týdnů před porodem tedy zahájíte mateřskou dovolenou a budete dostávat PPM. Po jejím skončení si pak na Úřadu práce vyřídíte rodičovský příspěvek (a u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou).

Váš pracovní poměr sice v průběhu rodičovské dovolené zanikne, ale tím se pro vás nic nemění. I nadále budete dostávat rodičovský příspěvek.

Po skončení čerpání RP pak budete nezaměstnaná, musíte se tedy jít zaevidovat na Úřad práce a případně pak máte i nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud si doté doby nenajdete jiné zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď