Nárok na mateřskou po ukončení studia na střední škole

Dobrý den,

mám otázku ohledně mateřské dovolené.

Chci se zeptat zda-li budu nit nárok na mateřskou, když jsem zaměstnána od 11. Července. Předtím jsem úspěšně dokončila střední školu.

Nebyla jsem evidovaná na UP. Dítě plánujeme na únor nebo březen roku 2017. Předem děkuji za vaši odpověď

S pozdravem. MM

Dotaz poslal/a: Magda, 08.11.2016 07:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.11.2016 01:58 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na mateřskou dovolenou, resp. na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) máte v případě, že jsou splněny podmínky, které definuje zákon o nemocenském pojištění (PPM je dávka vyplácená právě na základě nemocenského pojištění, podobně jako nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti).

Jsou zde dvě hlavní podmínky. Ta první je ta, že pro nárok na „mateřskou“ musíte splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění.

Pokud nyní pracujete v zaměstnání na hlavní pracovní poměr (nebo obecněji, pokud se jedná o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění), pak se vám počítají všechny kalendářní dny (tedy včetně víkendů, svátků nebo třeba dovolené).

Podmínku 270 dní musíte splňovat v době podání žádosti o PPM. Na „mateřskou“ se žádá 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. I když vezmu do úvahy, že byste o PPM žádala až 28. 2. 2017, tak by to od zahájení práce v aktuálním zaměstnání bylo „jen“ 232 dní.

Domnívám se tedy, že nebudete splňovat podmínky pro přiznání nároku na PPM.

Druhou podmínkou pro nárok na „mateřskou“ je pak to, že v době podání žádosti musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána v zaměstnání, které zakládá účast na NP, nebo si jako OSVČ hradit dobrovolné nemocenské pojištění), nebo být alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

U nemocenského pojištění také není možnost si ho „doplatit zpětně“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď