Mateřská při přechodu z OSVČ na HPP

Prosím o radu, jsem OSVČ od července 2016, předtím jsem měla hlavní pracovní poměr s platem 16000 hrubého, který jsem ukončila v červnu 2016.

Od začátku dubna si jako OSVČ 2017 si platím dobrovolné nemocenské pojištění, maximálně mohu platit 155,-Kč. Těsně po té jsem otěhotněla, jestliže to vyjde, termín porodu budu mít koncem ledna 2018.

Pravděpodobně bych měla možnost hlavního pracovního poměru, kam bych mohla nastoupit za 2 měsíce, s platem 25000 hrubého.

Nejsem si jistá, jak by se mi pak počítala PPM?

Měla bych živnost přerušit, zůstat živnostníkem, nebo si nechat živnost jako vedlejší a nastoupit na HPP? Co by bylo finančně nejvýhodnější?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Eliška M., 25.05.2017 07:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste až do porodu byla OSVČ, a splňovala všechny podmínky nároku na PPM, tak při měsíční platně nemocenského pojištění ve výši 155 Kč, by vám „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) vycházela na 156 Kč na jeden den. Tedy 4680 Kč měsíčně (za 30 dní), celkově tedy za celou dobu mateřské (196 dní) by to bylo 30 576 Kč.

Pokud byste nastoupila do zmíněného hlavního pracovního poměru, pak by se vám PPM počítala z tohoto zaměstnání. Při hrubé mzdě 25000 Kč by pak PPM vycházela na 576 Kč na jeden den. Tedy 17 280 Kč měsíčně (za 30 dní) a celkově by to bylo 112 896 Kč (za 196 dní).

Z výše uvedeného tedy vyplývá určitý nepoměr mezi tím, jak vysokou PPM byste mohla mít jako zaměstnanec a jak byste dostala jako OSVČ.

Jinak dále platí, že na PPM můžete mít nárok případně i z obou činností. Pokud byste například pracovala na HPP a současně bylo jako OSVČ ve vedlejší činnosti (a platila si nemocenské pojištění), pak můžete mít teoreticky nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i z činnosti OSVČ.

V praxi je to pak tak, že každá z těchto činností by se posuzovala samostatně. Pokud by u obou činností byly splněny příslušné podmínky, pak by se vypočítala výše PPM pro každou činnost samostatně a vy byste pak dostávala součet těchto dvou částek.

Podmínky, které pak musí být splněny, jsou především to, že v době zahájení „mateřské“, což je 6 – 8 týdnů před porodem, jste účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ, který si platí nemocenské pojištění sám). Nebo případně jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení této pojištěn činnosti.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Přičemž pro OSVČ je zde pak ještě jedna doplňující podmínka (která se netýká zaměstnanců) a to, že OSVČ musí splňovat kromě 270 dní v posledních dvou letech, současně i účast na NP v rozsahu 180 dní v posledním roce.

Pokud budou tyto podmínky splněny pro obě pojištěné činnosti, pak můžete mít nárok na PPM jak ze zaměstnání, tak i případně z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď