Mateřská a dávky v neschopnosti OSVČ

Dobrý den,

mám dotaz ohledně OSVČ mateřské. Jsme s manželem oba OSVČ platíme minimální zálohy, já si připlácím i nemocenské připojištění (od 1. 5. 2015 jsem vedena jako OSVČ vedlejší činnost při rodičovské).

V prosinci loňského roku se nám narodila dcera, měla jsem nárok na min mateřskou a nechala jsem si ji doplácet do výše 7600,- z budgetu (220 000) na rodičák. Znovu jsem otěhotněla a hrozí mi rizikové těhotenství. Na sociálce mi řekli, že když nastoupím na neschopenku, normálně bych dle nových podmínek od r. 2015 měla nárok na rodičovský příspěvek + dávky v pracovní neschopnosti, ale když to někde zmíním, všichni se mě snaží přesvědčit o tom, že ne. MÁM NÁROK NA OBĚ DÁVKY?

Děkuji za odpověď,

s pozdravem Pavla G.

Dotaz poslal/a: Pavla Gurská, 29.06.2015 10:15
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 01.07.2015 08:18 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že v současné době jste OSVČ a hradíte si dobrovolné nemocenské pojištění, pak v případě pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, byste měla mít nárok na nemocenské dávky.

Jiná situace by byla, pokud byste byla zaměstnaná. Pak byste nárok na nemocenské dávky neměla, protože nemocenské dávky jsou poskytovány jako náhrada za ušlý výdělek v době pracovní neschopnosti. A vzhledem k tomu, že na rodičovské dovolené vám žádný výdělek „neuchází“, pak nárok na nemocenskou dávku není.

To je možná ten důvod, proč se vás někteří lidé snaží přesvědčit, že není možné souběžně pobírat rodičovský příspěvek a nemocenské dávky. U zaměstnaných žen, které jsou na rodičovské dovolené to opravdu není možné.

Nemocenské dávky byste tak měla čerpat až do data, kdy Vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Pokud si platíte jen minimální zálohy na nemocenské pojištění, pak si můžete opět žádat o dorovnání mateřské z rodičovského příspěvku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

PPM – souběh HPP + vedlejší OSVČ

-

Dobrý den, ráda bych se prosím zeptala, jak to bude s mou PPM. Od 1. 3. 2015 mám HPP a od 4/2017 mám k tomu ještě navíc vedlejší OSVČ. Na PPM bych měla nastoupit cca 5-6/2018. Vznikne mi prosím nárok na PPM? Ovlivní mi vedlejší SVČ nějak PPM? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ vedlejší činnost při rodičovské a plánování druhého dítěte

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Teď jsem na rodičovské dovolené. S prvním dítětem jsem měla nárok na PPM. Platila jsem si minimální zálohy na zdravotní a sociální a z toho nemocenskou (něco okolo 145,-). Rodičovská s prvním dítětem mi končí v dubnu 2019. Mám ji na tři roky. Teď v roce 2018 bychom se chtěli […]

Zobrazit odpověď