Můžu si během nemocenské přivydělat jako OSVČ?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. Kvůli těhotenství budu muset příští rok nastoupit na nemocenskou. Je možné si při nemocenské přivydělat v jiném oboru, jako OSVČ?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlina V., 11.11.2016 10:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 02:01 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, při splnění určitých podmínek, je možné pracovat nebo podnikat i během doby, kdy jste na nemocenské (v pracovní neschopnosti), a čerpáte nemocenské dávky.

První důležitou podmínkou pro možnost práce nebo podnikání jako OSVČ, během nemocenské je to, že vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem, který vám stanoví lékař. Například pokud jste v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, a máte od lékaře zakázáno manipulovat s těžšími předměty, a vy byste měla nějakou brigádu nebo vykonávala nějakou činnost, kde byste s těžšími předměty manipulovala, pak by se to bralo jako porušené léčebného režimu a mohlo by dojít ke ztrátě nároku na nemocenské dávky. Pokud ale budete vykonávat nějakou pracovní činnost, která je v souladu s nařízeními lékaře, pak je vše v pořádku.

Dalším omezením pro možnost pracovat nebo podnikat jako OSVČ během nemocenské je to, že nesmí být vykonáváno stejné zaměstnání (resp. činnost) na základě které jsou čerpány nemocenské dávky.

Takže není možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat stejnou pracovní činnost. Pokud ale budete podnikat jako OSVČ a při tom čerpat nemocenské dávky na základě hlavního pracovního poměru, pak je vše v pořádku.

Posledním podstatným aspektem je pak i to, že vykonávaná činnost (podnikání jako OSVČ) nesmí narušovat režim povolených vycházek. V době pracovní neschopnosti vám ošetřující lékař může povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v rozmezí 7 – 19 hodin.

Pokud budete podnikat jako OSVČ mimo místo svého bydliště (resp. místo které bude uvedeno na neschopence), pak tuto činnost můžete vykonávat pouze v době, kdy máte povoleny vycházky. Pokud byste ale podnikala z domova, pak vás nic neomezuje. Podstatné je to, abyste se v době mimo termíny povolených vycházek zdržovala doma (resp. na místě, které bude uvedeno na neschopence).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď