Můžu si během nemocenské přivydělat jako OSVČ?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. Kvůli těhotenství budu muset příští rok nastoupit na nemocenskou. Je možné si při nemocenské přivydělat v jiném oboru, jako OSVČ?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlina V., 11.11.2016 10:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 02:01 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, při splnění určitých podmínek, je možné pracovat nebo podnikat i během doby, kdy jste na nemocenské (v pracovní neschopnosti), a čerpáte nemocenské dávky.

První důležitou podmínkou pro možnost práce nebo podnikání jako OSVČ, během nemocenské je to, že vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem, který vám stanoví lékař. Například pokud jste v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, a máte od lékaře zakázáno manipulovat s těžšími předměty, a vy byste měla nějakou brigádu nebo vykonávala nějakou činnost, kde byste s těžšími předměty manipulovala, pak by se to bralo jako porušené léčebného režimu a mohlo by dojít ke ztrátě nároku na nemocenské dávky. Pokud ale budete vykonávat nějakou pracovní činnost, která je v souladu s nařízeními lékaře, pak je vše v pořádku.

Dalším omezením pro možnost pracovat nebo podnikat jako OSVČ během nemocenské je to, že nesmí být vykonáváno stejné zaměstnání (resp. činnost) na základě které jsou čerpány nemocenské dávky.

Takže není možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat stejnou pracovní činnost. Pokud ale budete podnikat jako OSVČ a při tom čerpat nemocenské dávky na základě hlavního pracovního poměru, pak je vše v pořádku.

Posledním podstatným aspektem je pak i to, že vykonávaná činnost (podnikání jako OSVČ) nesmí narušovat režim povolených vycházek. V době pracovní neschopnosti vám ošetřující lékař může povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v rozmezí 7 – 19 hodin.

Pokud budete podnikat jako OSVČ mimo místo svého bydliště (resp. místo které bude uvedeno na neschopence), pak tuto činnost můžete vykonávat pouze v době, kdy máte povoleny vycházky. Pokud byste ale podnikala z domova, pak vás nic neomezuje. Podstatné je to, abyste se v době mimo termíny povolených vycházek zdržovala doma (resp. na místě, které bude uvedeno na neschopence).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď