Můžu si během nemocenské přivydělat jako OSVČ?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. Kvůli těhotenství budu muset příští rok nastoupit na nemocenskou. Je možné si při nemocenské přivydělat v jiném oboru, jako OSVČ?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlina V., 11.11.2016 10:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 02:01 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, při splnění určitých podmínek, je možné pracovat nebo podnikat i během doby, kdy jste na nemocenské (v pracovní neschopnosti), a čerpáte nemocenské dávky.

První důležitou podmínkou pro možnost práce nebo podnikání jako OSVČ, během nemocenské je to, že vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem, který vám stanoví lékař. Například pokud jste v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, a máte od lékaře zakázáno manipulovat s těžšími předměty, a vy byste měla nějakou brigádu nebo vykonávala nějakou činnost, kde byste s těžšími předměty manipulovala, pak by se to bralo jako porušené léčebného režimu a mohlo by dojít ke ztrátě nároku na nemocenské dávky. Pokud ale budete vykonávat nějakou pracovní činnost, která je v souladu s nařízeními lékaře, pak je vše v pořádku.

Dalším omezením pro možnost pracovat nebo podnikat jako OSVČ během nemocenské je to, že nesmí být vykonáváno stejné zaměstnání (resp. činnost) na základě které jsou čerpány nemocenské dávky.

Takže není možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat stejnou pracovní činnost. Pokud ale budete podnikat jako OSVČ a při tom čerpat nemocenské dávky na základě hlavního pracovního poměru, pak je vše v pořádku.

Posledním podstatným aspektem je pak i to, že vykonávaná činnost (podnikání jako OSVČ) nesmí narušovat režim povolených vycházek. V době pracovní neschopnosti vám ošetřující lékař může povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v rozmezí 7 – 19 hodin.

Pokud budete podnikat jako OSVČ mimo místo svého bydliště (resp. místo které bude uvedeno na neschopence), pak tuto činnost můžete vykonávat pouze v době, kdy máte povoleny vycházky. Pokud byste ale podnikala z domova, pak vás nic neomezuje. Podstatné je to, abyste se v době mimo termíny povolených vycházek zdržovala doma (resp. na místě, které bude uvedeno na neschopence).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné (OČR) a nemocenská kvůli karanténě

-

Dobrý den, Mám dotaz ohledně OČR a PN. Nyní jsem se synem na OČR. Příští týden jdeme na testy a v případě pozitivity nás čeká karanténa a PN. Když ukončím třeba na 10 dní OČR a budu mít PN z důvodu karantény, mohu se pak opět vrátit na OČR, pokud se škola neotevře? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak dlouho mohu být na nemocenské?

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP. Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce výpočet nemocenské

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, z čeho se na Úřadu práce vypočítá nemocenská? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z výplaty, kterou jsem měla před tím v zaměstnání? Děkuji za radu!

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá nemocenská po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, Jsem už třetí rok na rodičovské dovolené, která by mi měla za dva měsíce skončit. Jsem už ale zase těhotná. S doktorkou jsem se bavila, že by mi po skončení rodičovské napsala neschopenku na rizikové těhotenství, abych se nemusela na těch pár měsíců vracet do práce, takže bych byla doma až do začátku mateřské. […]

Zobrazit odpověď