Můžu si během nemocenské přivydělat jako OSVČ?

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP. Kvůli těhotenství budu muset příští rok nastoupit na nemocenskou. Je možné si při nemocenské přivydělat v jiném oboru, jako OSVČ?

Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlina V., 11.11.2016 10:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 02:01 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, při splnění určitých podmínek, je možné pracovat nebo podnikat i během doby, kdy jste na nemocenské (v pracovní neschopnosti), a čerpáte nemocenské dávky.

První důležitou podmínkou pro možnost práce nebo podnikání jako OSVČ, během nemocenské je to, že vykonávaná činnost musí být v souladu s léčebným režimem, který vám stanoví lékař. Například pokud jste v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, a máte od lékaře zakázáno manipulovat s těžšími předměty, a vy byste měla nějakou brigádu nebo vykonávala nějakou činnost, kde byste s těžšími předměty manipulovala, pak by se to bralo jako porušené léčebného režimu a mohlo by dojít ke ztrátě nároku na nemocenské dávky. Pokud ale budete vykonávat nějakou pracovní činnost, která je v souladu s nařízeními lékaře, pak je vše v pořádku.

Dalším omezením pro možnost pracovat nebo podnikat jako OSVČ během nemocenské je to, že nesmí být vykonáváno stejné zaměstnání (resp. činnost) na základě které jsou čerpány nemocenské dávky.

Takže není možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat stejnou pracovní činnost. Pokud ale budete podnikat jako OSVČ a při tom čerpat nemocenské dávky na základě hlavního pracovního poměru, pak je vše v pořádku.

Posledním podstatným aspektem je pak i to, že vykonávaná činnost (podnikání jako OSVČ) nesmí narušovat režim povolených vycházek. V době pracovní neschopnosti vám ošetřující lékař může povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin denně, v rozmezí 7 – 19 hodin.

Pokud budete podnikat jako OSVČ mimo místo svého bydliště (resp. místo které bude uvedeno na neschopence), pak tuto činnost můžete vykonávat pouze v době, kdy máte povoleny vycházky. Pokud byste ale podnikala z domova, pak vás nic neomezuje. Podstatné je to, abyste se v době mimo termíny povolených vycházek zdržovala doma (resp. na místě, které bude uvedeno na neschopence).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď

DPN a výše podpory v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 30. 6. mi skočil pracovní poměr pro nadbytečnost. Odpracováno mám několik let. 2. 7. jsem se registrovala na úřadu práce. Od 7.7. Jsem na neschopence, prvních 14 dni zdarma, dávky od státu až od 15. dne nemoci. Bude mít tato skutečnost vliv na výši podpory v nezaměstnanosti? Provádí úřad kontrolu doma i […]

Zobrazit odpověď