Nárok na hmotnou nouzi

Dobrý den,

mám bratra, který se kvůli zdravotnímu stavu dostal do situace, že není schopen pracovat. Má nárok na nějakou podporu v hmotné nouzi.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka H., 24.11.2016 17:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:22 napsal/a:

Dobrý den,

Neznám zdravotní stav vašeho bratra ani další okolnosti, napadá mě ale, jestli případně nemá nárok na nemocenské dávky z důvodu pracovní neschopnosti? Nebo pokud se jedná o nějaké vážnější zdravotní komplikace, zda by si nemohl požádat třeba o invalidní důchod?

Jinak ale platí, že pokud Váš bratr nemá žádné příjmy, může mu vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jedná se o dvě hlavní dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. To, jestli má nárok na dávky, pak záleží na mnoha různých okolnostech. Tak například na tom, zda žije sám, nebo jestli je posuzován společně s dalšími osobami v rámci rodiny, resp. v rámci společně posuzovaných osob.

Tady jde o to, že pokud by váš bratr sice neměl žádné příjmy, ale žil ve společné domácnosti s jinými osobami (se kterými by byl pro účely této dávky posuzován), jejichž příjem by byl dostatečně vysoký, nárok na dávky hmotné nouze mít nemusí.

Také samotný fakt, že momentálně nemá žádný příjem, nestačí – u dávek hmotné nouze se hodnotí i celková majetková situace. Nejdete tedy třeba dostávat dávky a při tom mít v bance vysoké úspory atp.

Váš bratr se každopádně může obrátit na místní Úřad práce, na oddělení kde jsou řešeny dávky pomoci ve hmotné nouzi, a o dávky si požádat. Pak bude posouzeno, zda spadá do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“, a zda má na tyto sociální dávky nárok, a v jaké výši.

Konkrétněji vám bohužel bez znalosti více podrobností neporadím.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď