Nárok na hmotnou nouzi

Dobrý den,

mám bratra, který se kvůli zdravotnímu stavu dostal do situace, že není schopen pracovat. Má nárok na nějakou podporu v hmotné nouzi.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka H., 24.11.2016 17:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:22 napsal/a:

Dobrý den,

Neznám zdravotní stav vašeho bratra ani další okolnosti, napadá mě ale, jestli případně nemá nárok na nemocenské dávky z důvodu pracovní neschopnosti? Nebo pokud se jedná o nějaké vážnější zdravotní komplikace, zda by si nemohl požádat třeba o invalidní důchod?

Jinak ale platí, že pokud Váš bratr nemá žádné příjmy, může mu vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jedná se o dvě hlavní dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. To, jestli má nárok na dávky, pak záleží na mnoha různých okolnostech. Tak například na tom, zda žije sám, nebo jestli je posuzován společně s dalšími osobami v rámci rodiny, resp. v rámci společně posuzovaných osob.

Tady jde o to, že pokud by váš bratr sice neměl žádné příjmy, ale žil ve společné domácnosti s jinými osobami (se kterými by byl pro účely této dávky posuzován), jejichž příjem by byl dostatečně vysoký, nárok na dávky hmotné nouze mít nemusí.

Také samotný fakt, že momentálně nemá žádný příjem, nestačí – u dávek hmotné nouze se hodnotí i celková majetková situace. Nejdete tedy třeba dostávat dávky a při tom mít v bance vysoké úspory atp.

Váš bratr se každopádně může obrátit na místní Úřad práce, na oddělení kde jsou řešeny dávky pomoci ve hmotné nouzi, a o dávky si požádat. Pak bude posouzeno, zda spadá do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“, a zda má na tyto sociální dávky nárok, a v jaké výši.

Konkrétněji vám bohužel bez znalosti více podrobností neporadím.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka a koronavirová krize

-

Dobrý den, dobrý jsem se do neřešitelné situace kvůli koronavirové krizi. Přišla jsem o práci a nyní jsem na pracovním úřadu. Nemohu najít práci a celou situaci velmi komplikuje, že jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, která má zavřenou školu. Nemám pro ni hlídání a ještě musíme zvládat distanční výuku. Takže nemohu ani na brigádu. Pokud […]

Zobrazit odpověď

Hmotná nouze po skončení podpory v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o radu, na co budu mít nárok po tom, co mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, na kterou otec platí 5000,- Kč alimenty. A žiji v jedné domácnosti s přítelem. Nemohu zůstat úplně bez příjmu. Mohu žádat např. o pomoc v hmotné nouzi či podobně.

Zobrazit odpověď