Nárok na hmotnou nouzi

Dobrý den,

mám bratra, který se kvůli zdravotnímu stavu dostal do situace, že není schopen pracovat. Má nárok na nějakou podporu v hmotné nouzi.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka H., 24.11.2016 17:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:22 napsal/a:

Dobrý den,

Neznám zdravotní stav vašeho bratra ani další okolnosti, napadá mě ale, jestli případně nemá nárok na nemocenské dávky z důvodu pracovní neschopnosti? Nebo pokud se jedná o nějaké vážnější zdravotní komplikace, zda by si nemohl požádat třeba o invalidní důchod?

Jinak ale platí, že pokud Váš bratr nemá žádné příjmy, může mu vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jedná se o dvě hlavní dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. To, jestli má nárok na dávky, pak záleží na mnoha různých okolnostech. Tak například na tom, zda žije sám, nebo jestli je posuzován společně s dalšími osobami v rámci rodiny, resp. v rámci společně posuzovaných osob.

Tady jde o to, že pokud by váš bratr sice neměl žádné příjmy, ale žil ve společné domácnosti s jinými osobami (se kterými by byl pro účely této dávky posuzován), jejichž příjem by byl dostatečně vysoký, nárok na dávky hmotné nouze mít nemusí.

Také samotný fakt, že momentálně nemá žádný příjem, nestačí – u dávek hmotné nouze se hodnotí i celková majetková situace. Nejdete tedy třeba dostávat dávky a při tom mít v bance vysoké úspory atp.

Váš bratr se každopádně může obrátit na místní Úřad práce, na oddělení kde jsou řešeny dávky pomoci ve hmotné nouzi, a o dávky si požádat. Pak bude posouzeno, zda spadá do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“, a zda má na tyto sociální dávky nárok, a v jaké výši.

Konkrétněji vám bohužel bez znalosti více podrobností neporadím.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď