Nárok na hmotnou nouzi

Dobrý den,

mám bratra, který se kvůli zdravotnímu stavu dostal do situace, že není schopen pracovat. Má nárok na nějakou podporu v hmotné nouzi.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Blanka H., 24.11.2016 17:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:22 napsal/a:

Dobrý den,

Neznám zdravotní stav vašeho bratra ani další okolnosti, napadá mě ale, jestli případně nemá nárok na nemocenské dávky z důvodu pracovní neschopnosti? Nebo pokud se jedná o nějaké vážnější zdravotní komplikace, zda by si nemohl požádat třeba o invalidní důchod?

Jinak ale platí, že pokud Váš bratr nemá žádné příjmy, může mu vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi. Jedná se o dvě hlavní dávky – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

U dávek pomoci ve hmotné nouzi se ale posuzuje celková sociální a majetková situace žadatele. To, jestli má nárok na dávky, pak záleží na mnoha různých okolnostech. Tak například na tom, zda žije sám, nebo jestli je posuzován společně s dalšími osobami v rámci rodiny, resp. v rámci společně posuzovaných osob.

Tady jde o to, že pokud by váš bratr sice neměl žádné příjmy, ale žil ve společné domácnosti s jinými osobami (se kterými by byl pro účely této dávky posuzován), jejichž příjem by byl dostatečně vysoký, nárok na dávky hmotné nouze mít nemusí.

Také samotný fakt, že momentálně nemá žádný příjem, nestačí – u dávek hmotné nouze se hodnotí i celková majetková situace. Nejdete tedy třeba dostávat dávky a při tom mít v bance vysoké úspory atp.

Váš bratr se každopádně může obrátit na místní Úřad práce, na oddělení kde jsou řešeny dávky pomoci ve hmotné nouzi, a o dávky si požádat. Pak bude posouzeno, zda spadá do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“, a zda má na tyto sociální dávky nárok, a v jaké výši.

Konkrétněji vám bohužel bez znalosti více podrobností neporadím.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď