Nárok na porodné, když mát trvalý pobyt na městském úřadě

Dobrý den,

mám na vás dotaz, mám nárok na porodné, když mám trvalý pobyt na městském úřadě, ale tam samozřejmě byty nejsou, bydlím u svých rodičů, kteří jsou důchodci ve 3+1 panelákovém bytě.

Před porodem jsem byla na nemocenské již od začátku těhotenství, protože jsem měla zaměstnání, kde jsem nemohla jinou práci vykonávat, a tahle nebyla pro těhotné vhodná.

Takže to, že se vlastně počítá poslední čtvrtletí příjmu (nemocenské)už jsem vyčetla, nemocenskou jsem měla vždy kolem 7000,-kč, tak jestli bych na porodné dosáhla, nebo ne.

Je to mé první dítě, narodilo se v prosinci 2015. Anebo by byla pro mě lepší varianta přestěhovat se k příteli, se kterým dítě mám?? Přítel přiznal otcovství, takže nevím, zda spadám do „samoživitelek“ i když žiju u rodičů.

A koho všeho příjem se bude počítat s tím mým dohromady, zda příjem přítele (který je kolem 22000,-kč )nebo důchod mých rodičů…? Výdaje na mimi jsou opravdu vysoké a já celý život pracuji, ale takový člověk jen málokdy může od státu čekat jakoukoli podporu, proto bych chtěla využít vaši poradnu a předem poděkovat za zodpovězený dotaz

Dotaz poslal/a: Petra Č., 08.01.2016 19:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.01.2016 09:53 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na porodné se ani tak nezohledňuje to, kde máte trvalé bydliště, nebo s kým žijete ve společné domácnosti. To by hrálo roli u jiných sociálních dávek (jako je třeba příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze).

U porodného se zpravidla posuzuje příjem otce a matky dítěte. Tedy v takovém případě by se měl zohlednit Váš příjem a také příjem Vašeho přítele. Pokud se dítě narodilo v prosinci 2015, pak rozhodným obdobím bude červenec 2015 až září 2015. Pokud jste v tomto období pobírala nemocenskou, pak se jako Váš příjem započítá právě tato.

Abyste měli s přítelem nárok na porodné, pak by váš společný průměrný (čistý) měsíční příjem v tomto období neměl být vyšší než 20 817 Kč.

To jestli budete i nadále bydlet u rodičů, nebo žít s přítelem se v tomto případě nehraje roli. Rozhodující je spíše to, že otec dítěte je uveden v rodném listě (který se k žádosti dítěte přikládá).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď