Nárok na porodné – samoživitelka určená soudem

Dobrý den, prosím o informaci, zda-li mám, nárok na porodné.

21  6. 2015 jsem porodila dceru, s otcem jsme nikdy nežili ve spol. domácnosti. 26. 10. 2015 jsem podala návrh na svěření do péče a stanovení výživného k příslušnému soudu a 8. 2. 2016 nabyl rozsudek právní moci.

Podala jsem žádost o porodné (dle soc. pracovnice mohu žádat do 1 roku od narození) a nyní mi sdělili, že jsem žádost na soud nepodala do 3 měsíců od narození dítěte. Nikde jsem tuto informaci nenašla. Příjmově spadám pod stanovenou hranici.

Děkuji za vyjádření a přeji hezký den Renáta.

Dotaz poslal/a: Renáta H., 09.03.2016 22:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:21 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, když současně příjem „rodiny“ (společně posuzovaných osob), nepřesáhne 2,7 násobek životního minima – viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Ve Vašem případě, pokud byste byla posuzována jen Vy a dítě, by životní minimum bylo 4880 Kč, tedy nárok na porodné by byl do příjmu 13 176 Kč (průměr za měsíc v rozhodném období).

Příjmy, pro posouzení nároku na porodné, se započítávají za kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud se Vaše dcera narodila v červnu 2015, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2015.

Nárok na porodné zaniká po jednom, roce:

§ 54

(3) Nárok na dávku uvedenou v § 2 písm. a) bodu 3, § 2 písm. b) bodu 2 zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku

a) ode dne narození dítěte, jde-li o porodné podle § 44,

b) ode dne převzetí dítěte do péče, jde-li o porodné podle § 45,

c) ode dne pohřbení podle zvláštního právního předpisu48a), jde-li o pohřebné podle § 47.

Roční lhůta neplatí, jde-li o případ uvedený v § 53 odst. 1.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď