Nárok na porodné – samoživitelka určená soudem

Dobrý den, prosím o informaci, zda-li mám, nárok na porodné.

21  6. 2015 jsem porodila dceru, s otcem jsme nikdy nežili ve spol. domácnosti. 26. 10. 2015 jsem podala návrh na svěření do péče a stanovení výživného k příslušnému soudu a 8. 2. 2016 nabyl rozsudek právní moci.

Podala jsem žádost o porodné (dle soc. pracovnice mohu žádat do 1 roku od narození) a nyní mi sdělili, že jsem žádost na soud nepodala do 3 měsíců od narození dítěte. Nikde jsem tuto informaci nenašla. Příjmově spadám pod stanovenou hranici.

Děkuji za vyjádření a přeji hezký den Renáta.

Dotaz poslal/a: Renáta H., 09.03.2016 22:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:21 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, když současně příjem „rodiny“ (společně posuzovaných osob), nepřesáhne 2,7 násobek životního minima – viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Ve Vašem případě, pokud byste byla posuzována jen Vy a dítě, by životní minimum bylo 4880 Kč, tedy nárok na porodné by byl do příjmu 13 176 Kč (průměr za měsíc v rozhodném období).

Příjmy, pro posouzení nároku na porodné, se započítávají za kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud se Vaše dcera narodila v červnu 2015, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2015.

Nárok na porodné zaniká po jednom, roce:

§ 54

(3) Nárok na dávku uvedenou v § 2 písm. a) bodu 3, § 2 písm. b) bodu 2 zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku

a) ode dne narození dítěte, jde-li o porodné podle § 44,

b) ode dne převzetí dítěte do péče, jde-li o porodné podle § 45,

c) ode dne pohřbení podle zvláštního právního předpisu48a), jde-li o pohřebné podle § 47.

Roční lhůta neplatí, jde-li o případ uvedený v § 53 odst. 1.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď