Nárok na porodné – samoživitelka určená soudem

Dobrý den, prosím o informaci, zda-li mám, nárok na porodné.

21  6. 2015 jsem porodila dceru, s otcem jsme nikdy nežili ve spol. domácnosti. 26. 10. 2015 jsem podala návrh na svěření do péče a stanovení výživného k příslušnému soudu a 8. 2. 2016 nabyl rozsudek právní moci.

Podala jsem žádost o porodné (dle soc. pracovnice mohu žádat do 1 roku od narození) a nyní mi sdělili, že jsem žádost na soud nepodala do 3 měsíců od narození dítěte. Nikde jsem tuto informaci nenašla. Příjmově spadám pod stanovenou hranici.

Děkuji za vyjádření a přeji hezký den Renáta.

Dotaz poslal/a: Renáta H., 09.03.2016 22:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:21 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé dítě, když současně příjem „rodiny“ (společně posuzovaných osob), nepřesáhne 2,7 násobek životního minima – viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Ve Vašem případě, pokud byste byla posuzována jen Vy a dítě, by životní minimum bylo 4880 Kč, tedy nárok na porodné by byl do příjmu 13 176 Kč (průměr za měsíc v rozhodném období).

Příjmy, pro posouzení nároku na porodné, se započítávají za kalendářní čtvrtletí před porodem. Tedy pokud se Vaše dcera narodila v červnu 2015, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2015.

Nárok na porodné zaniká po jednom, roce:

§ 54

(3) Nárok na dávku uvedenou v § 2 písm. a) bodu 3, § 2 písm. b) bodu 2 zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku

a) ode dne narození dítěte, jde-li o porodné podle § 44,

b) ode dne převzetí dítěte do péče, jde-li o porodné podle § 45,

c) ode dne pohřbení podle zvláštního právního předpisu48a), jde-li o pohřebné podle § 47.

Roční lhůta neplatí, jde-li o případ uvedený v § 53 odst. 1.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď