Nárok na RP při částečném úvazku

Dobrý den,

v půlce roku 2016 jsem začala pobírat RP na syna. Celý RP bych měla vyčerpat až v 09/2018.

Ale nyní v 04/2017 jsem dostala pracovní nabídku na částečný úvazek u jiného zaměstnavatele než před porodem.

Můj dotaz zní, zda je možné dal pobírat RP nebo o peníze v případě nástupu na částečný úvazek přijdu?

O syna by se starala jeho babička nebo by byl v soukromé školce.

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Iva , 25.04.2017 18:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.04.2017 12:37 napsal/a:

Dobrý den,

Na rodičovský příspěvek (RP) máte nárok za předpokladu, že se jedná o nejmladší dítě v „rodině“, které zatím nedosáhlo věku 4 roky. Další podmínkou je pak to, že zatím nebyla vyčerpána maximální výše rodičovského příspěvku, což je celkem 220 000 Kč. A nakonec tou poslední podmínkou je to, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě.

Zákon už ale nepožaduje, abyste onu „řádnou celodenní péči“ zajišťovala přímo vy. Musí být pouze zajištěna péče nějakou dospělou osobou. Jestli to bude babička, nějaká „paní na hlídání“ nebo jestli bude dítě v soukromé školce, zde pak už nehraje žádnou roli.

Možnost pracovat během čerpání tak není nijak omezena. U rodičovského příspěvku se nijak neposuzuje výše příjmu. Na rodičovský příspěvek tedy máte nárok, i kdybyste chodila do zaměstnání na plný úvazek, bez ohledu na výši příjmu, který by vám plynul z tohoto zaměstnání. Dokud jsou splněny podmínky pro nárok na rodičovský příspěvek – viz první odstavec, máte na něj nárok.

U rodičovského příspěvku platí pouze jedno omezení. Pokud má dítě (na které dostáváte rodičovský příspěvek) méně než 2 roky, pak jej nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Toto omezení se ale vztahuje na „státní“ školky a jesle. A to z toho důvodu, že tato zařízení jsou hrazena z veřejných rozpočtů.

Pokud ale budete dávat dítě do soukromé školky, kde si veškeré náklady spojené s pobytem dítěte hradíte sama, pak toto omezení na 46 hodin za měsíc neplatí.

To, že začnete pracovat na zkrácený úvazek a že dítě budete dávat do soukromé školky, pak ani nemusíte nikde hlásit. Nejedná se o změny, které by jakkoliv ovlivňovaly váš nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď