Návrat do zaměstnání před dovršením 2 let dítěte

Dobrý den,

naskytla se mi pracovní nabídka ve věku 18 měsíců mého syna. Syn bude chodit celodenně do soukromé školky, která je ovšem pouze dětskou skupinou bez jakýchkoliv dotací od státu.

Zanikne mi nárok na rodičovský příspěvek? Nebo se jen přeruší a od 2 let ho budu moci zase čerpat, kdy už se docházka děti do školek neřeší?

Co se stane v případě, že např. po zkušební době mě zaměstnavatel propustí. Jedná se o jiného než před nástupem na MD.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Magdalena J., 06.11.2016 20:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.11.2016 02:19 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost pracovat během rodičovské dovolené (resp. během doby, kdy čerpáte rodičovský příspěvek), v zásadě není nijak významně omezena. Jedinou významnější omezující podmínkou je právě to, že pro dítě, na které je čerpán rodičovský příspěvek, musí být zajištěna řádná celodenní péče.

Zajištěním řádné celodenní péče se pak myslí péče dospělou osobou. Je už ale jedno jestli o dítě pečujete vy nebo třeba Vaše babička.

Také platí – a zde přímo konkrétní zákon – zákon o státní sociální podpoře, paragraf 31:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

Přestože to v zákonu není explicitně uvedeno, tak návštěvou jeslí nebo školky u dětí do 2 let je míněno především návštěva „státních“ jeslí nebo „státní“ školky.

Tedy, pokud bude dítě navštěvovat soukromou školku, resp. dětskou skupinu, tak toto omezení neoplatí. Je to obdobné, jako pokud byste si pro dítě najmula soukromou opatrovnici. Podstatné je zde to, že pro dítě je zajištěna řádná celodenní péče.

Co se týká případné výpovědi během zkušební doby – tak ta na čerpání rodičovského příspěvku nemá vliv. Pokud byste v době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, ukončila zaměstnání, tak budete dále pobírat RP. V době kdy čerpáte RP, pak ani nemůžete žádat o podporu v nezaměstnanosti. Na tu by vám případně vznikal nárok až po dočerpání RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď