Kam hlásit nedodržování vycházek

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak a na koho se obrátit (pokud možno anonymně) v případě, že mám ve svém okolí někoho, kdo je poměrně pravidelně na neschopence, a přesto se v době trvání neschopenky vcelku často s danou osobou setkávám večer v hospodě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jitka Č., 21.04.2018 07:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.04.2018 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti provádí kontrolu dodržování režimu vycházek především zaměstnavatel. ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení), v této době může také provést kontrolu, ale během prvních 14 dní ji provádí spíše až na základě nějakého podnětu.

To, že během prvních 14 dní provádí kontroly především zaměstnavatel, je dáno tím, že za 4 – 14 den platí náhradu mzdy zaměstnavatel – je to tedy jeho zájem, aby byla pracovní neschopnost oprávněná.

Od 15 dne pak již zaměstnavatel kontroly neprovádí, ale naopak je provádí Česká správa sociálního zabezpečení. A to buď na základě nějakého podnětu, nebo pokud je na základě nějakých faktorů vyhodnoceno možné porušení podmínek (režimu vycházek, léčebného režimu). Nebo také „náhodně“ u nějaké vybraného vzorku nemocných (není reálné možné provádět kontroly u všech nemocných.

Máte tedy možnost během prvních 14 dní kontaktovat zaměstnavatele. Ten můžeme mít na svých webových stránkách (zpravidla v nějaké sekci kontakty), nějaký kontaktní formulář, nebo emailovou adresu, nebo třeba telefon. U všech těchto způsobů se dá oznámení provést v podstatě „anonymně“. Je ale otázka, jakou váhu bude zaměstnavatel přikládat anonymnímu oznámení.

Druhou možností je pak nahlášení dané skutečnosti (že někdo nedodržuje vycházky) přímo na ČSSZ. Kontakty na jednotlivá pracoviště (OSSZ, Okresní správa sociálního zabezpečení) najdete zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty. Opět je zde možnost jak zavolat, tak i napsat nějaký email. Platí to samé co výše, nevím, jakou váhu přikládá ČSSZ anonymním oznámením. To opravu netuším.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď