Nemocenská nebo UP v těhotenství

Dobrý den,

od 1. 7. 2014 do 30. 9. 2017 jsem byla zaměstnaná, a od října 2017 jsem plynule nastoupila do nového zaměstnání. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná a od 15. 12. 2017 jsem na neschopence (silné nevolnosti, vysoký krevní tlak).

Chci se zeptat, zda bych v případě, že bych odešla z práce na UP, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a následně na mateřskou, a ze kterého platu se toto vypočítá? (předchozí nebo aktuální zaměstnaní).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 5.04.2018 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 08:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila zaměstnání a nebyla současně v pracovní neschopnosti, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podle toho co píšete, byste měla určitě splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu (nejméně 12 měsíců za poslední dva roky).

Není ale možné být současně na nemocenské (a dostávat nemocenské dávky), a současně k tomu brát ještě podporu v nezaměstnanosti. Je to buď anebo. Buď nemocenské dávky, nebo podpora v nezaměstnanosti.

Co se týká nároku na „mateřskou“, resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak na tu byste mohla mít nárok i jako nezaměstnaná. Mezi obecné podmínky nároku na PPM patří především to, že jste v posledních dvou letech byla nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A to splňujete.

Druhou podmínkou je to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na PPM je až 180 od skončení posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství.

Takže pokud byste nyní ukončila zaměstnání a byla vedená na ÚP jako nezaměstnaná a dostávala podporu, i tak byste měla mít nárok na „mateřskou“ (PPM).

Je ale otázka, nakolik se vám to vyplatí. Na jednu stranu je podpora v nezaměstnanosti vyšší než nemocenská. Na druhou stranu, pokud nyní ukončíte zaměstnání, následně budete na mateřské/rodičovské a čekala byste druhé dítě, tak u druhého dítěte byste pak již na PPM nárok neměla. V té době byste již byla nezaměstnaná déle než 180 dní. Takže pokud plánujte druhé dítě, je asi lepší, aby vaše zaměstnání před mateřskou/rodičovskou na první dítě nezaniklo.

Pokud byste naopak zůstala na nemocenské (v pracovní neschopnosti), pak byste byla po celou dobu mateřské/rodičovské byla vedená jako zaměstnaná (zaměstnavatel vás nemůže propustit).

Jinak co se týká výpočtu výše PPM, tak ten se provádí vždy z posledního zaměstnání – případná podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky během pracovní neschopnosti výši „mateřské“ nijak neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď