Nemocenská nebo UP v těhotenství

Dobrý den,

od 1. 7. 2014 do 30. 9. 2017 jsem byla zaměstnaná, a od října 2017 jsem plynule nastoupila do nového zaměstnání. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná a od 15. 12. 2017 jsem na neschopence (silné nevolnosti, vysoký krevní tlak).

Chci se zeptat, zda bych v případě, že bych odešla z práce na UP, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a následně na mateřskou, a ze kterého platu se toto vypočítá? (předchozí nebo aktuální zaměstnaní).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 5.04.2018 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 08:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila zaměstnání a nebyla současně v pracovní neschopnosti, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podle toho co píšete, byste měla určitě splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu (nejméně 12 měsíců za poslední dva roky).

Není ale možné být současně na nemocenské (a dostávat nemocenské dávky), a současně k tomu brát ještě podporu v nezaměstnanosti. Je to buď anebo. Buď nemocenské dávky, nebo podpora v nezaměstnanosti.

Co se týká nároku na „mateřskou“, resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak na tu byste mohla mít nárok i jako nezaměstnaná. Mezi obecné podmínky nároku na PPM patří především to, že jste v posledních dvou letech byla nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A to splňujete.

Druhou podmínkou je to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na PPM je až 180 od skončení posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství.

Takže pokud byste nyní ukončila zaměstnání a byla vedená na ÚP jako nezaměstnaná a dostávala podporu, i tak byste měla mít nárok na „mateřskou“ (PPM).

Je ale otázka, nakolik se vám to vyplatí. Na jednu stranu je podpora v nezaměstnanosti vyšší než nemocenská. Na druhou stranu, pokud nyní ukončíte zaměstnání, následně budete na mateřské/rodičovské a čekala byste druhé dítě, tak u druhého dítěte byste pak již na PPM nárok neměla. V té době byste již byla nezaměstnaná déle než 180 dní. Takže pokud plánujte druhé dítě, je asi lepší, aby vaše zaměstnání před mateřskou/rodičovskou na první dítě nezaniklo.

Pokud byste naopak zůstala na nemocenské (v pracovní neschopnosti), pak byste byla po celou dobu mateřské/rodičovské byla vedená jako zaměstnaná (zaměstnavatel vás nemůže propustit).

Jinak co se týká výpočtu výše PPM, tak ten se provádí vždy z posledního zaměstnání – případná podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky během pracovní neschopnosti výši „mateřské“ nijak neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď