Nemocenská nebo UP v těhotenství

Dobrý den,

od 1. 7. 2014 do 30. 9. 2017 jsem byla zaměstnaná, a od října 2017 jsem plynule nastoupila do nového zaměstnání. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná a od 15. 12. 2017 jsem na neschopence (silné nevolnosti, vysoký krevní tlak).

Chci se zeptat, zda bych v případě, že bych odešla z práce na UP, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a následně na mateřskou, a ze kterého platu se toto vypočítá? (předchozí nebo aktuální zaměstnaní).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 5.04.2018 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 08:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila zaměstnání a nebyla současně v pracovní neschopnosti, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podle toho co píšete, byste měla určitě splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu (nejméně 12 měsíců za poslední dva roky).

Není ale možné být současně na nemocenské (a dostávat nemocenské dávky), a současně k tomu brát ještě podporu v nezaměstnanosti. Je to buď anebo. Buď nemocenské dávky, nebo podpora v nezaměstnanosti.

Co se týká nároku na „mateřskou“, resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak na tu byste mohla mít nárok i jako nezaměstnaná. Mezi obecné podmínky nároku na PPM patří především to, že jste v posledních dvou letech byla nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A to splňujete.

Druhou podmínkou je to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na PPM je až 180 od skončení posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství.

Takže pokud byste nyní ukončila zaměstnání a byla vedená na ÚP jako nezaměstnaná a dostávala podporu, i tak byste měla mít nárok na „mateřskou“ (PPM).

Je ale otázka, nakolik se vám to vyplatí. Na jednu stranu je podpora v nezaměstnanosti vyšší než nemocenská. Na druhou stranu, pokud nyní ukončíte zaměstnání, následně budete na mateřské/rodičovské a čekala byste druhé dítě, tak u druhého dítěte byste pak již na PPM nárok neměla. V té době byste již byla nezaměstnaná déle než 180 dní. Takže pokud plánujte druhé dítě, je asi lepší, aby vaše zaměstnání před mateřskou/rodičovskou na první dítě nezaniklo.

Pokud byste naopak zůstala na nemocenské (v pracovní neschopnosti), pak byste byla po celou dobu mateřské/rodičovské byla vedená jako zaměstnaná (zaměstnavatel vás nemůže propustit).

Jinak co se týká výpočtu výše PPM, tak ten se provádí vždy z posledního zaměstnání – případná podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky během pracovní neschopnosti výši „mateřské“ nijak neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď