Nemocenská nebo UP v těhotenství

Dobrý den,

od 1. 7. 2014 do 30. 9. 2017 jsem byla zaměstnaná, a od října 2017 jsem plynule nastoupila do nového zaměstnání. Ale zjistila jsem, že jsem těhotná a od 15. 12. 2017 jsem na neschopence (silné nevolnosti, vysoký krevní tlak).

Chci se zeptat, zda bych v případě, že bych odešla z práce na UP, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti a následně na mateřskou, a ze kterého platu se toto vypočítá? (předchozí nebo aktuální zaměstnaní).

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana V., 5.04.2018 21:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 08:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste ukončila zaměstnání a nebyla současně v pracovní neschopnosti, pak je pravděpodobné, že byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Podle toho co píšete, byste měla určitě splňovat podmínku minimální „odpracované“ doby pro nárok na podporu (nejméně 12 měsíců za poslední dva roky).

Není ale možné být současně na nemocenské (a dostávat nemocenské dávky), a současně k tomu brát ještě podporu v nezaměstnanosti. Je to buď anebo. Buď nemocenské dávky, nebo podpora v nezaměstnanosti.

Co se týká nároku na „mateřskou“, resp. tedy peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak na tu byste mohla mít nárok i jako nezaměstnaná. Mezi obecné podmínky nároku na PPM patří především to, že jste v posledních dvou letech byla nejméně 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. A to splňujete.

Druhou podmínkou je to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro nárok na PPM je až 180 od skončení posledního zaměstnání, ve kterém bylo zahájeno těhotenství.

Takže pokud byste nyní ukončila zaměstnání a byla vedená na ÚP jako nezaměstnaná a dostávala podporu, i tak byste měla mít nárok na „mateřskou“ (PPM).

Je ale otázka, nakolik se vám to vyplatí. Na jednu stranu je podpora v nezaměstnanosti vyšší než nemocenská. Na druhou stranu, pokud nyní ukončíte zaměstnání, následně budete na mateřské/rodičovské a čekala byste druhé dítě, tak u druhého dítěte byste pak již na PPM nárok neměla. V té době byste již byla nezaměstnaná déle než 180 dní. Takže pokud plánujte druhé dítě, je asi lepší, aby vaše zaměstnání před mateřskou/rodičovskou na první dítě nezaniklo.

Pokud byste naopak zůstala na nemocenské (v pracovní neschopnosti), pak byste byla po celou dobu mateřské/rodičovské byla vedená jako zaměstnaná (zaměstnavatel vás nemůže propustit).

Jinak co se týká výpočtu výše PPM, tak ten se provádí vždy z posledního zaměstnání – případná podpora v nezaměstnanosti nebo nemocenské dávky během pracovní neschopnosti výši „mateřské“ nijak neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď