Nemocenská v těhotenství – kdy dostanu peníze?

Dobrý den,

jsem těhotná a na nemocenskou sem šla v 6 měsíci, tedy 18. 11. 2016. Vím, že první 14 dní platí zaměstnavatel, a pak sociálka.

Ale jak dlouho trvá, než sociálka pošle peníze, a ke komu bych mela v případě dotazu zajít? Jsem z Mladé Boleslavi

Děkuji

Dotaz poslal/a: Otilie V., 20.11.2016 10:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že za prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Resp. pro přesnost, za první, druhý a třetí den pracovní neschopnosti nedostáváte nic. Od čtvrtého dne až do 14 dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za skutečně neodpracované směny.

Náhrada mzdy (za skutečně neodpracované směny), by měla být zaměstnavatelem vyplacena společně s částí mzdy, za odpracované dny v listopadu. A to, v běžný výplatní termín vašeho zaměstnavatele. Poměrnou část mzdy + náhradu mzdy od zaměstnavatele tedy dostanete v prosinci.

Od 15 dne pracovní neschopnosti (zde tedy od 1. 12. 2016) vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vám budou vyplaceny poprvé až v měsíci lednu (proplácí se podobně jako u výplaty vždy předchozí kalendářní měsíc).

Peníze za nemocenskou by vám tedy měli přijít v průběhu ledna. Konkrétní datum se liší podle toho, kdy je požadavek zpracován, a také podle konkrétní OSSZ. Jednotlivé okresní správy sociálního zabezpečení, provádí výplaty dávek v různé termíny, v průběhu daného měsíce.

Pokud by vám náhodou nemocenské dávky nebyly vyplaceny, pak se obracejte na místní OSSZ, kde by vám měli být schopni sdělit, z jakého důvodu případně nebyly dávky vyplaceny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď