Nemocenská v těhotenství – kdy dostanu peníze?

Dobrý den,

jsem těhotná a na nemocenskou sem šla v 6 měsíci, tedy 18. 11. 2016. Vím, že první 14 dní platí zaměstnavatel, a pak sociálka.

Ale jak dlouho trvá, než sociálka pošle peníze, a ke komu bych mela v případě dotazu zajít? Jsem z Mladé Boleslavi

Děkuji

Dotaz poslal/a: Otilie V., 20.11.2016 10:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že za prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Resp. pro přesnost, za první, druhý a třetí den pracovní neschopnosti nedostáváte nic. Od čtvrtého dne až do 14 dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za skutečně neodpracované směny.

Náhrada mzdy (za skutečně neodpracované směny), by měla být zaměstnavatelem vyplacena společně s částí mzdy, za odpracované dny v listopadu. A to, v běžný výplatní termín vašeho zaměstnavatele. Poměrnou část mzdy + náhradu mzdy od zaměstnavatele tedy dostanete v prosinci.

Od 15 dne pracovní neschopnosti (zde tedy od 1. 12. 2016) vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vám budou vyplaceny poprvé až v měsíci lednu (proplácí se podobně jako u výplaty vždy předchozí kalendářní měsíc).

Peníze za nemocenskou by vám tedy měli přijít v průběhu ledna. Konkrétní datum se liší podle toho, kdy je požadavek zpracován, a také podle konkrétní OSSZ. Jednotlivé okresní správy sociálního zabezpečení, provádí výplaty dávek v různé termíny, v průběhu daného měsíce.

Pokud by vám náhodou nemocenské dávky nebyly vyplaceny, pak se obracejte na místní OSSZ, kde by vám měli být schopni sdělit, z jakého důvodu případně nebyly dávky vyplaceny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď