Nemocenská v těhotenství – kdy dostanu peníze?

Dobrý den,

jsem těhotná a na nemocenskou sem šla v 6 měsíci, tedy 18. 11. 2016. Vím, že první 14 dní platí zaměstnavatel, a pak sociálka.

Ale jak dlouho trvá, než sociálka pošle peníze, a ke komu bych mela v případě dotazu zajít? Jsem z Mladé Boleslavi

Děkuji

Dotaz poslal/a: Otilie V., 20.11.2016 10:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.11.2016 18:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že za prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Resp. pro přesnost, za první, druhý a třetí den pracovní neschopnosti nedostáváte nic. Od čtvrtého dne až do 14 dne pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy za skutečně neodpracované směny.

Náhrada mzdy (za skutečně neodpracované směny), by měla být zaměstnavatelem vyplacena společně s částí mzdy, za odpracované dny v listopadu. A to, v běžný výplatní termín vašeho zaměstnavatele. Poměrnou část mzdy + náhradu mzdy od zaměstnavatele tedy dostanete v prosinci.

Od 15 dne pracovní neschopnosti (zde tedy od 1. 12. 2016) vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vám budou vyplaceny poprvé až v měsíci lednu (proplácí se podobně jako u výplaty vždy předchozí kalendářní měsíc).

Peníze za nemocenskou by vám tedy měli přijít v průběhu ledna. Konkrétní datum se liší podle toho, kdy je požadavek zpracován, a také podle konkrétní OSSZ. Jednotlivé okresní správy sociálního zabezpečení, provádí výplaty dávek v různé termíny, v průběhu daného měsíce.

Pokud by vám náhodou nemocenské dávky nebyly vyplaceny, pak se obracejte na místní OSSZ, kde by vám měli být schopni sdělit, z jakého důvodu případně nebyly dávky vyplaceny.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď