Ošetření člena rodiny

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli můžu mít ošetření člena rodiny na dítě, když je manžel veden na Úřadu práce?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana, 10.03.2016 16:17
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.03.2016 14:57 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na „ošetřovné“ jsou zakotveny v příslušném zákonu, tedy jedná se o zákon o nemocenském pojištění (tedy zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 39

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

  1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo
  2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

  1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,
  2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo
  3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Obecně platí, že na ošetřovné má nárok vždy jen jeden z rodičů. Ošetřovné můžete čerpat po dobu 9 dní (resp. 16 dní pokud byste byla „samoživitelka).

To, že je manžel momentálně nezaměstnaný, resp. v evidenci UP ničemu nevadí. Ošetřovné (jakož i další nemocenské dávky), řeší ČSSZ, což je jiný úřad než Úřad práce.

Ano, chápu logiku dotazu. Manžel je doma, měl by se tedy být schopen postarat o dítě, ale nic takového zákon ani žádný jiný předpis neřeší.

Něco jiného by bylo, pokud byste byla na rodičovské/mateřské dovolené, pak by na dítě (na které je pobírán rodičovský příspěvek) nebylo možné získat současně i ošetřovné, ale v tomto případě není nárok na ošetřovné nijak omezen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Nárok na ošetřovné, když je žena v nemocnici

-

Dobrý den, mám dvouletého syna, jsem s ním na mateřské dovolené. Jdu na operaci, v nemocnici prý budu 5 dní, pak dalších min. 5-10dní musím jen ležet, pak už bych měla syna zvládnout. Vím, že manžel má nárok na ošetřovné, v době mé hospitalizace v nemocnici. Má ale nárok i na dny, když už budu doma, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď