Osoby společně posuzované pro porodné 2016

Dobrý den, budu svobodná matka, bydlím v nájemním bytě se svým přítelem (otcem dítěte) a dvěma spolubydlícími (studentka, lékař).

Trvalý pobyt v tom bytě mám jenom já a moje příjmy jsou max. 7000kč měsíčně. Dítě se narodí začátkem května 2016.

Chtěla bych vědět, zda společně posuzovanými osobami pro porodné tedy budu já a přítel, nebo všichni v domácnosti (i když tam trvale žiju jen já)?

Ovlivní nárok na porodné např., pokud otce dítěte neuvedu do rodného listu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Milada T., 07.03.2016 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 17:11 napsal/a:

Dobrý den,

Po účely sociální dávky „porodné“ se jako okruh společně posuzovaných osob uvažuje typicky matka dítěte, otec dítěte a samotné dítě.

Platí zde, že jedna osoba, může být posuzována pro účely porodného s jinými osobami než třeba pro jiné sociální dávky.

Tedy, pokud byste žádala o nějakou jinou sociální dávku, pak by se pravděpodobně do žádosti uváděly všechny osoby, které v daném bytě bydlí, tedy nejen vy, dítě, otec dítěte ale i ti spolubydlící.

U porodného se okruh společně posuzovaných osob opravdu týká jen „rodiny“ (tedy pouze rodiče a dítě).

Pokud nebude otec uveden v rodném listu, pak ano, mohla byste být posuzována jako matka samoživitelka. Zatímco Vy + otec + dítě máte životní minimum 7710 Kč (hranice pro nárok na porodné je tedy 20 817 Kč měsíčně). Jen Vy + dítě je životní minimum 4880 Kč (hranice příjmu pro porodné je tedy 13 176 Kč měsíčně.

Nemohu Vám ale tento postup zcela doporučit. Pokud otec dítěte není uveden v rodném listu, nemá ve vztahu k dítěti žádná práva. Pokud by Vám třeba něco stalo, nebo i v jakýchkoliv jiných případech. Otce dítěte také není možné jen tak později „doplnit“ do rodného listu. Musel by pak řešit osvojení apod.

Je na Vašem zvážení jestli by se Vám všechny tyto komplikace a případná rizika vyplatila podstupovat jen kvůli porodnému.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď