Osoby společně posuzované pro porodné 2016

Dobrý den, budu svobodná matka, bydlím v nájemním bytě se svým přítelem (otcem dítěte) a dvěma spolubydlícími (studentka, lékař).

Trvalý pobyt v tom bytě mám jenom já a moje příjmy jsou max. 7000kč měsíčně. Dítě se narodí začátkem května 2016.

Chtěla bych vědět, zda společně posuzovanými osobami pro porodné tedy budu já a přítel, nebo všichni v domácnosti (i když tam trvale žiju jen já)?

Ovlivní nárok na porodné např., pokud otce dítěte neuvedu do rodného listu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Milada T., 07.03.2016 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 17:11 napsal/a:

Dobrý den,

Po účely sociální dávky „porodné“ se jako okruh společně posuzovaných osob uvažuje typicky matka dítěte, otec dítěte a samotné dítě.

Platí zde, že jedna osoba, může být posuzována pro účely porodného s jinými osobami než třeba pro jiné sociální dávky.

Tedy, pokud byste žádala o nějakou jinou sociální dávku, pak by se pravděpodobně do žádosti uváděly všechny osoby, které v daném bytě bydlí, tedy nejen vy, dítě, otec dítěte ale i ti spolubydlící.

U porodného se okruh společně posuzovaných osob opravdu týká jen „rodiny“ (tedy pouze rodiče a dítě).

Pokud nebude otec uveden v rodném listu, pak ano, mohla byste být posuzována jako matka samoživitelka. Zatímco Vy + otec + dítě máte životní minimum 7710 Kč (hranice pro nárok na porodné je tedy 20 817 Kč měsíčně). Jen Vy + dítě je životní minimum 4880 Kč (hranice příjmu pro porodné je tedy 13 176 Kč měsíčně.

Nemohu Vám ale tento postup zcela doporučit. Pokud otec dítěte není uveden v rodném listu, nemá ve vztahu k dítěti žádná práva. Pokud by Vám třeba něco stalo, nebo i v jakýchkoliv jiných případech. Otce dítěte také není možné jen tak později „doplnit“ do rodného listu. Musel by pak řešit osvojení apod.

Je na Vašem zvážení jestli by se Vám všechny tyto komplikace a případná rizika vyplatila podstupovat jen kvůli porodnému.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď