Osoby společně posuzované pro porodné 2016

Dobrý den, budu svobodná matka, bydlím v nájemním bytě se svým přítelem (otcem dítěte) a dvěma spolubydlícími (studentka, lékař).

Trvalý pobyt v tom bytě mám jenom já a moje příjmy jsou max. 7000kč měsíčně. Dítě se narodí začátkem května 2016.

Chtěla bych vědět, zda společně posuzovanými osobami pro porodné tedy budu já a přítel, nebo všichni v domácnosti (i když tam trvale žiju jen já)?

Ovlivní nárok na porodné např., pokud otce dítěte neuvedu do rodného listu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Milada T., 07.03.2016 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 17:11 napsal/a:

Dobrý den,

Po účely sociální dávky „porodné“ se jako okruh společně posuzovaných osob uvažuje typicky matka dítěte, otec dítěte a samotné dítě.

Platí zde, že jedna osoba, může být posuzována pro účely porodného s jinými osobami než třeba pro jiné sociální dávky.

Tedy, pokud byste žádala o nějakou jinou sociální dávku, pak by se pravděpodobně do žádosti uváděly všechny osoby, které v daném bytě bydlí, tedy nejen vy, dítě, otec dítěte ale i ti spolubydlící.

U porodného se okruh společně posuzovaných osob opravdu týká jen „rodiny“ (tedy pouze rodiče a dítě).

Pokud nebude otec uveden v rodném listu, pak ano, mohla byste být posuzována jako matka samoživitelka. Zatímco Vy + otec + dítě máte životní minimum 7710 Kč (hranice pro nárok na porodné je tedy 20 817 Kč měsíčně). Jen Vy + dítě je životní minimum 4880 Kč (hranice příjmu pro porodné je tedy 13 176 Kč měsíčně.

Nemohu Vám ale tento postup zcela doporučit. Pokud otec dítěte není uveden v rodném listu, nemá ve vztahu k dítěti žádná práva. Pokud by Vám třeba něco stalo, nebo i v jakýchkoliv jiných případech. Otce dítěte také není možné jen tak později „doplnit“ do rodného listu. Musel by pak řešit osvojení apod.

Je na Vašem zvážení jestli by se Vám všechny tyto komplikace a případná rizika vyplatila podstupovat jen kvůli porodnému.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď