Podpora v nezaměstnanosti při ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den,

posledních 5 měsíců jsem pobírala od ÚP podporu v nezaměstnanosti. Ihned po jejím ukončení jsem nyní nastoupila na 2 týdenní brigádu na základě DPP, a to pouze na přechodné období, než zahájím nové zaměstnání na hlavní pracovní poměr, které mám již přislíbené.

Můj dotaz zní, zda v případě, že se mnou bude hlavní pracovní poměr ukončen ve zkušební době, budu mít znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jistě nechci, aby to vyznělo, že něco takového snad plánuji, to rozhodně ne, ale zvažuji různá úskalí.

Splnila bych podmínku, že jsem byla v posledních 2 letech zaměstnána po dobu min. 12 měsíců, ale nevím, zda bych splňovala rovněž podmínku odpracovaných 3 měsíců, i kdyby pracovní poměr skončil poslední den mé zkušební lhůty? Započítává se i současná brigáda na DPP?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana A., 10.11.2016 00:31
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 02:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud je pracovní poměr ukončen ve zkušební době, a navíc poté, co jste byla několik měsíců v evidenci úřadu práce, pak platí, že musíte být zaměstnána alespoň 3 nebo 6 měsíců.

Záleží na tom, jestli oněch zmíněných 5 měsíců byla vaše „celá“ podpora v nezaměstnanosti. Platí totiž, že když ukončíte pobírání podpory v nezaměstnanosti, ale při tom nevyčerpáte celou dobu (ta je odstupňována podle věku na 5 měsíců nebo 8 měsíců nebo 11 měsíců), pak stačí, když v novém zaměstnání odpracujete alespoň 3 měsíce, a pak máte nárok čerpat podporu v nezaměstnanosti v plném rozsahu. Pokud by to bylo méně než 3 měsíce, pak máte nárok na podporu jen po zbytek doby, který vám „zbyl“ z předchozí podpory.

Konkrétně – řekněme, že je vám například 51 roků. Pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 8 měsíců. 5 měsíců byste vyčerpala během první podpory. Pokud byste poté pracovala ale ne celé 3 měsíce, mohla byste pak čerpat podporu v nezaměstnanosti v délce 3 měsíce (zbytek z oněch 8 měsíců) – viz paragraf 48, zákon o zaměstnanosti:

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu, v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud ale oněch 5 měsíců byla celá podpora, na kterou jste měla nárok – tedy jste vyčerpala celou podporu, pak zákon požaduje, abyste odpracovala alespoň 6 měsíců – viz paragraf 49:

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)]. 

(2) Do doby 6 měsíců podle odstavce 1 se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním.

Co se týká vaší brigády – práce na DPP, tak platí, že při práci na dohodu o provedení práce, pokud je příjem nižší než 10 tisíc korun, se neplatí sociální pojištění, tato práce se pak tedy nezapočítává do doby důchodového pojištění, a tím pádem se tato doba nezapočítává ani při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, od roku 2017 jsem střídavě na MD/RD postupně se třemi dětmi. V červnu 2024 mi konči RD a zřejmě ukončím pracovní poměr, protože nemám hlídání pro syna. Plánuji se přihlásit na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Otázka je, z čeho mi bude podpora vypočtena? Je možnost, že se bude počítat […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek DPP při PvN

-

Dobrý den, manželka je registrová jako uchazeč o zaměstnání na ÚP, pobírá PvN, může mít dohodu DPP nebo DPČ (je domovnice) jako člen samosprávy Sdružení vlastníků byt. jednotek? Výdělek by činil asi 1900,- Kč měsíčně. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď