Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný?

A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse?

Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena K., 14.07.2017 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku porodné vzniká nárok při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč), pokud průměrný měsíční příjem rodiny v rozhodném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Období, za které se posuzuje příjem (pro nárok na porodné), je poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud by se například mělo dítě narodit v červenci 2017, pak se bude posuzovat příjem za měsíce duben, květen a červen 2017. Za tyto měsíce se posuzuje příjem až do konce září. Až pokud by se dítě mělo narodit v říjnu, pak se posuzuje příjem za červenec – září.

Jako příjem se pak počítají „různé“ příjmy. U vás by to mohla být třeba výplata ze zaměstnání, pokud by vám ještě spadala do sledovaného období. Nebo i nemocenské dávky, nebo případně peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud ji budete v daném období dostávat.

U vašeho manžela by to zase mohla být například podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, pokud by ji dostával. Nebo třeba příjem z nějaké brigády, pokud by v době evidence na Úřadu práce vykonával nějakou brigádu.

To, jaké jste měla příjmy mimo kalendářní čtvrtletí, které se bude posuzovat, nehraje roli. Pokud byste měla několik roků příjem 100 tisíc korun měsíčně, ale pak v kalendářním čtvrtletí, které je rozhodující jen mnohem nižší příjem, pak nárok na porodné mít můžete. Bez ohledu na předchozí vysoký příjem. Rozhoduje právě jen průměrný příjem za tyto 3 měsíce.

Příjmy, které se počítají, jako příjem při posuzování nároku na sociální dávky,  jsou uvedeny v paragrafu 5, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb. Viz např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5.

Jako příjem se počítá například i příjem z pronájmu, výživné, nemocenské dávky, náhrada mzdy, odchodné a výsluhový příspěvek, a další.

Pokud se jedná o vaše první dítě, pak je hranice příjmu 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to mělo být již druhé dítě, a tomu prvnímu bylo do 6 roků, pak by hranice příjmu pro nárok na porodné byla 25 515 Kč měsíčně (společný průměr).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď