Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný?

A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse?

Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena K., 14.07.2017 10:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:48 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku porodné vzniká nárok při narození prvního dítěte (13000 Kč) nebo při narození druhého dítěte (10000 Kč), pokud průměrný měsíční příjem rodiny v rozhodném období nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Období, za které se posuzuje příjem (pro nárok na porodné), je poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte). Pokud by se například mělo dítě narodit v červenci 2017, pak se bude posuzovat příjem za měsíce duben, květen a červen 2017. Za tyto měsíce se posuzuje příjem až do konce září. Až pokud by se dítě mělo narodit v říjnu, pak se posuzuje příjem za červenec – září.

Jako příjem se pak počítají „různé“ příjmy. U vás by to mohla být třeba výplata ze zaměstnání, pokud by vám ještě spadala do sledovaného období. Nebo i nemocenské dávky, nebo případně peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud ji budete v daném období dostávat.

U vašeho manžela by to zase mohla být například podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, pokud by ji dostával. Nebo třeba příjem z nějaké brigády, pokud by v době evidence na Úřadu práce vykonával nějakou brigádu.

To, jaké jste měla příjmy mimo kalendářní čtvrtletí, které se bude posuzovat, nehraje roli. Pokud byste měla několik roků příjem 100 tisíc korun měsíčně, ale pak v kalendářním čtvrtletí, které je rozhodující jen mnohem nižší příjem, pak nárok na porodné mít můžete. Bez ohledu na předchozí vysoký příjem. Rozhoduje právě jen průměrný příjem za tyto 3 měsíce.

Příjmy, které se počítají, jako příjem při posuzování nároku na sociální dávky,  jsou uvedeny v paragrafu 5, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1195 Sb. Viz např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5.

Jako příjem se počítá například i příjem z pronájmu, výživné, nemocenské dávky, náhrada mzdy, odchodné a výsluhový příspěvek, a další.

Pokud se jedná o vaše první dítě, pak je hranice příjmu 20 817 Kč měsíčně. Pokud by to mělo být již druhé dítě, a tomu prvnímu bylo do 6 roků, pak by hranice příjmu pro nárok na porodné byla 25 515 Kč měsíčně (společný průměr).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď