Posuzování osob ve společné domácnosti

Dobrý den,

Můj dotaz se týká mého bratra ,který se ke mě nastěhoval před půl rokem ,protože mu město zrušilo ubytování na ubytovně. Pobíral částku hmotné nouze 3 400 Kč.

V měsíci únoru mu neposlali dávku a teď po nás chtějí naše majetkové poměry a výdělky od manžela.

Chtěla bych vědět jestli na to mají nárok i když bratr u nás nemá trvalý pobyt a já s manželem nepobírám sociální dávky ani dávky na bydlení.

Já přece nejsem povinná živit svého bratra

Dotaz poslal/a: Mária W., 09.03.2016 17:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:36 napsal/a:

Dobrý den,

Podle udávané částky (zmíněných 3400 Kč), se domnívám, že Váš bratr pobíral dávky hmotné nouze, tedy konkrétně doplatek do životního minima (resp. příspěvek na živobytí).

U dávek hmotné nouze (jakož i u jiných sociálních dávek), jsou zpravidla posuzovány příjmy všech osob ve společné domácnosti.

Pokud tedy Váš bratr i nadále žádá o tyto dávky, a současně bydlí s Vámi, pak se nyní jako společně posuzované osoby zahrnujete i Vy a Váš manžel.

Zákon zde vychází z toho, že pokud nějaké osoby žijí ve společné domácnosti, pak by se měli společně podílet na úhradě svých potřeb.

Obecně platí, že vyživovací povinnost mají především rodiče vůči svým dětem (a naopak). Tedy ano, v zásadě nemáte povinnost „živit“ svého bratra.

Ale pokud on požaduje sociální dávky hmotné nouze, a žije ve Vaší domácnosti, pak bude z hlediska těchto dávek posuzován společně s Vámi. Pokud máte s manželem „dostatečně vysoký“ příjem, pak mu budou dávky odejmuty.

Ve Vašem případě je rozhodující ustanovení zákona o hmotné nouzi:

§ 2

Hmotná nouze

(1) Pro účely posuzování stavu hmotné nouze se příjmy a sociální a majetkové poměry osoby, která žádá o dávku, posuzují společně s příjmy a sociálními a majetkovými poměry dalších osob. Okruh těchto společně posuzovaných osob se posuzuje podle zákona o životním a existenčním minimu, pokud tento zákon nestanoví jinak.

A dále pak ustanovení zákona o životním a existenčním minimu:

§ 4

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují

a) rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,

b) manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu; za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,

c) rodiče a

  1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,
  2. zletilé děti,

pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),

d) jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které prokáží, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď