Posuzování osob ve společné domácnosti

Dobrý den,

Můj dotaz se týká mého bratra ,který se ke mě nastěhoval před půl rokem ,protože mu město zrušilo ubytování na ubytovně. Pobíral částku hmotné nouze 3 400 Kč.

V měsíci únoru mu neposlali dávku a teď po nás chtějí naše majetkové poměry a výdělky od manžela.

Chtěla bych vědět jestli na to mají nárok i když bratr u nás nemá trvalý pobyt a já s manželem nepobírám sociální dávky ani dávky na bydlení.

Já přece nejsem povinná živit svého bratra

Dotaz poslal/a: Mária W., 09.03.2016 17:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.03.2016 14:36 napsal/a:

Dobrý den,

Podle udávané částky (zmíněných 3400 Kč), se domnívám, že Váš bratr pobíral dávky hmotné nouze, tedy konkrétně doplatek do životního minima (resp. příspěvek na živobytí).

U dávek hmotné nouze (jakož i u jiných sociálních dávek), jsou zpravidla posuzovány příjmy všech osob ve společné domácnosti.

Pokud tedy Váš bratr i nadále žádá o tyto dávky, a současně bydlí s Vámi, pak se nyní jako společně posuzované osoby zahrnujete i Vy a Váš manžel.

Zákon zde vychází z toho, že pokud nějaké osoby žijí ve společné domácnosti, pak by se měli společně podílet na úhradě svých potřeb.

Obecně platí, že vyživovací povinnost mají především rodiče vůči svým dětem (a naopak). Tedy ano, v zásadě nemáte povinnost „živit“ svého bratra.

Ale pokud on požaduje sociální dávky hmotné nouze, a žije ve Vaší domácnosti, pak bude z hlediska těchto dávek posuzován společně s Vámi. Pokud máte s manželem „dostatečně vysoký“ příjem, pak mu budou dávky odejmuty.

Ve Vašem případě je rozhodující ustanovení zákona o hmotné nouzi:

§ 2

Hmotná nouze

(1) Pro účely posuzování stavu hmotné nouze se příjmy a sociální a majetkové poměry osoby, která žádá o dávku, posuzují společně s příjmy a sociálními a majetkovými poměry dalších osob. Okruh těchto společně posuzovaných osob se posuzuje podle zákona o životním a existenčním minimu, pokud tento zákon nestanoví jinak.

A dále pak ustanovení zákona o životním a existenčním minimu:

§ 4

(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují

a) rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,

b) manželé nebo partneři podle zvláštního právního předpisu; za partnera se pro účely tohoto zákona považuje také partner, se kterým občan členského státu Evropské unie uzavřel registrované partnerství na základě právních předpisů jiného členského státu Evropské unie, pokud tyto právní předpisy upravují vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery,

c) rodiče a

  1. nezletilé děti, které nejsou nezaopatřené,
  2. zletilé děti,

pokud tyto děti společně s rodiči užívají byt a nejsou společně posuzovány s jinými osobami podle písmene b) nebo d),

d) jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které prokáží, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď