Nárok na PPM po rizikovém těhotenství

Dobrý den,

pracovala jsem od 1. 11. 2015 do 30. 6. 2016 a poté od 25. 8. 2016 do 16. 3. 2017 kdy jsem nastoupila na pracovní neschopnost (rizikové těhotenství.

Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 6. 6. 2017.

Mám nárok na vyplácení této dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora V., 23.05.2017 09:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.05.2017 17:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak musí být splněny dvě hlavní podmínky. Tou první podmínkou je, že v době zahájení mateřské dovolené, resp. v době kdy bystě měla začít dostávat PPM (tedy zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu), musíte splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce alespoň 270 kalendářních dní. Vzhledem k vámi udávané době zaměstnání je tato podmínka bezproblémově splněna.

Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM jste stále zaměstnána (účastník nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání.

Ve svém dotazu nepíšete zcela jasně, jestli váš pracovní poměr (který jste zahájila 25. 8. 2016) i nadále trvá. Tedy jestli jste stále zaměstnána, byť nyní v pracovní neschopnosti. Nebo jestli případně byl pracovní poměr ukončen.

Ve výsledku to je ale asi jedno. Pokud jste stále zaměstnána, ale současně v pracovní neschopnosti, ve které byste byla až do zahájení mateřské dovolené, pak je podmínka splněna. To, že jste na neschopence, ničemu nevadí, podstatné je to, že váš pracovní poměr nezanikl.

I kdyby byl pracovní poměr ukončen, pak vám běží ochranná lhůta, která je až 180 dní a opět byste měla mít nárok na PPM – vzhledem k udávanému termínu, kdy můžete začít dostávat PPM.

V obou případech by se pak výše PPM odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání. To, v jaké výši nyní dostáváte nemocenské dávky, na výši PPM nemá vliv. Z pohledu výpočtu výše PPM, se totiž nemocenské dávky, nezahrnují mezi příjmy. Výše PPM by se tedy odvíjela od vaší hrubé mzdy, kterou jste měla v době, kdy jste pracovala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď