PPM na otce – matka studentka nemá nárok

Dobrý den,

přítelkyně je studentka, já jsem zaměstnanec a čekáme miminko. Přítelkyně nemá nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), a měla by po porodu začít čerpat RP (rodičovský příspěvek).

Od sedmého týdne po porodu hodláme podepsat dohodu o převzetí péče o dítě, aby se přítelkyně mohla věnovat dále studiu. Tím bych měl mít nárok na PPM já (podmínky pro jeho čerpání splňuji).

Jak bude toto prakticky realizováno? Čerpání RP přítelkyní bude od sedmého týdne přerušeno? Nebo o RP budeme žádat až po ukončení čerpání PPM z mé strany?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub H., 25.12.2016 20:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:04 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že vaše přítelkyně, matka dítěte, nesplňuje podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), pak si o ni můžete požádat i vy, jako otec dítěte. Jak sám uvádíte, žádost (jako otec) můžete podat po ukončení 6 týdne po porodu.

Co se týká vztahu mezi PPM a RP, pak platí, že není možné čerpat současně peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Snad jedinou výjimku je situace, kdy by vaše PPM byla příliš nízká, pak může být už během doby čerpání PPM vyplácen rodičovský příspěvek (resp., část, rozdíl mezi 7600 Kč a výší PPM).

Po dobu čerpání PPM tedy bude výplata rodičovského příspěvek přerušena. Nebo si o něj můžete požádat až po skončení vaší PPM, možné jsou obě varianty. Na vyčerpání rodičovského příspěvek máte čas až do 4 roků věku dítěte. Vzhledem k tomu, že jste zaměstnaný, pak byste měli mít možnost volby výše rodičovského příspěvek a tím i možnost čerpat jej ve vyšší měsíční částce než té minimální.

Ještě zpět k vašemu případnému nároku na PPM. Jen pro doplnění upozorním, že musíte splňovat podmínku nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění, a dále pak v době zahájení PPM být zaměstnaný, nebo v ochranné lhůtě nebo plátcem nemocenského jako OSVČ. A dále i to, že v době, kdy budete čerpat PPM, tak nesmíte vykonávat stejné zaměstnání, na základě kterého vám bude vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď