PPM na otce – matka studentka nemá nárok

Dobrý den,

přítelkyně je studentka, já jsem zaměstnanec a čekáme miminko. Přítelkyně nemá nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), a měla by po porodu začít čerpat RP (rodičovský příspěvek).

Od sedmého týdne po porodu hodláme podepsat dohodu o převzetí péče o dítě, aby se přítelkyně mohla věnovat dále studiu. Tím bych měl mít nárok na PPM já (podmínky pro jeho čerpání splňuji).

Jak bude toto prakticky realizováno? Čerpání RP přítelkyní bude od sedmého týdne přerušeno? Nebo o RP budeme žádat až po ukončení čerpání PPM z mé strany?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub H., 25.12.2016 20:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:04 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že vaše přítelkyně, matka dítěte, nesplňuje podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), pak si o ni můžete požádat i vy, jako otec dítěte. Jak sám uvádíte, žádost (jako otec) můžete podat po ukončení 6 týdne po porodu.

Co se týká vztahu mezi PPM a RP, pak platí, že není možné čerpat současně peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Snad jedinou výjimku je situace, kdy by vaše PPM byla příliš nízká, pak může být už během doby čerpání PPM vyplácen rodičovský příspěvek (resp., část, rozdíl mezi 7600 Kč a výší PPM).

Po dobu čerpání PPM tedy bude výplata rodičovského příspěvek přerušena. Nebo si o něj můžete požádat až po skončení vaší PPM, možné jsou obě varianty. Na vyčerpání rodičovského příspěvek máte čas až do 4 roků věku dítěte. Vzhledem k tomu, že jste zaměstnaný, pak byste měli mít možnost volby výše rodičovského příspěvek a tím i možnost čerpat jej ve vyšší měsíční částce než té minimální.

Ještě zpět k vašemu případnému nároku na PPM. Jen pro doplnění upozorním, že musíte splňovat podmínku nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění, a dále pak v době zahájení PPM být zaměstnaný, nebo v ochranné lhůtě nebo plátcem nemocenského jako OSVČ. A dále i to, že v době, kdy budete čerpat PPM, tak nesmíte vykonávat stejné zaměstnání, na základě kterého vám bude vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď