PPM na otce – matka studentka nemá nárok

Dobrý den,

přítelkyně je studentka, já jsem zaměstnanec a čekáme miminko. Přítelkyně nemá nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), a měla by po porodu začít čerpat RP (rodičovský příspěvek).

Od sedmého týdne po porodu hodláme podepsat dohodu o převzetí péče o dítě, aby se přítelkyně mohla věnovat dále studiu. Tím bych měl mít nárok na PPM já (podmínky pro jeho čerpání splňuji).

Jak bude toto prakticky realizováno? Čerpání RP přítelkyní bude od sedmého týdne přerušeno? Nebo o RP budeme žádat až po ukončení čerpání PPM z mé strany?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub H., 25.12.2016 20:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2016 17:04 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že vaše přítelkyně, matka dítěte, nesplňuje podmínky pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), pak si o ni můžete požádat i vy, jako otec dítěte. Jak sám uvádíte, žádost (jako otec) můžete podat po ukončení 6 týdne po porodu.

Co se týká vztahu mezi PPM a RP, pak platí, že není možné čerpat současně peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Snad jedinou výjimku je situace, kdy by vaše PPM byla příliš nízká, pak může být už během doby čerpání PPM vyplácen rodičovský příspěvek (resp., část, rozdíl mezi 7600 Kč a výší PPM).

Po dobu čerpání PPM tedy bude výplata rodičovského příspěvek přerušena. Nebo si o něj můžete požádat až po skončení vaší PPM, možné jsou obě varianty. Na vyčerpání rodičovského příspěvek máte čas až do 4 roků věku dítěte. Vzhledem k tomu, že jste zaměstnaný, pak byste měli mít možnost volby výše rodičovského příspěvek a tím i možnost čerpat jej ve vyšší měsíční částce než té minimální.

Ještě zpět k vašemu případnému nároku na PPM. Jen pro doplnění upozorním, že musíte splňovat podmínku nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění, a dále pak v době zahájení PPM být zaměstnaný, nebo v ochranné lhůtě nebo plátcem nemocenského jako OSVČ. A dále i to, že v době, kdy budete čerpat PPM, tak nesmíte vykonávat stejné zaměstnání, na základě kterého vám bude vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď