PPM na druhé dítě a smlouva na dobu určitou

Milá sociální poradno,

vím, že na toto téma zde v databázi už existuje mnoho odpovědí. Potřebovala bych poradit s konkrétním datem nástupu na druhou mateřskou tak, abych měla nárok na PPM. Na mateřskou s prvním dítětem jsem nastoupila 27. 2. 2017, smlouvu u zaměstnavatele mám do 31. 12. 2017. Dočetla jsem se, že dvě základní podmínky pro výplatu PPM jsou:

1.) 270 dní nemocenské pojištění za poslední dva roky a

2.) být v okamžiku nástupu na MD nemocensky pojištěna.

Z mých výpočtů mi tedy vyplývá, že kdybych na druhou MD nastoupila do dubna 2019, splnila bych první podmínku, protože mi pracovní smlouva platí do 31. 12. 2017. Je to tak?

Abych splnila i druhou podmínku, stačí být opravdu jen v den nástupu na MD nemocensky pojištěna? Neřeší se, zda to musí být z HPP či DPČ? Jak se v tomto případě PPM vypočítává – berou se také v potaz příjmy, které jsem měla před první mateřskou?

Mockrát děkuji a přeji pěkný den

Dotaz poslal/a: Tereza T., 28.06.2017 14:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 14:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, to co popisujete ve svém dotazu, určitě platí (body 1 a 2) – tedy v době zahájení „mateřské“ být účastníkem nemocenského pojištění (nebo případně v ochranné době) + 270 kalendářních dní za poslední dva roky. K bodu číslo 2 ještě dodám, že nemusíte být nemocensky pojištěna, můžete být případně jen v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání (což může být až 180 dní – pokud bylo zaměstnání kratší tak méně)

Do doby účasti na nemocenském pojištění se vám pak může započítat i příslušná část doby. Kdy jste nyní na mateřské/rodičovské dovolené – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

….

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

Tj. pokud budete nezaměstnaná (pracovní poměr skončil), pak nastoupíte do nového zaměstnání, kde budete jen krátkou dobu – nebude v něm splněna podmínka 270 dní, pak se vám započítá i předchozí zaměstnání, kde jste byla nemocensky pojištěná, které bylo v rámci posledních dvou let.

Takže ano, vycházelo by to na začátek dubna 2019 (resp. na začátku dubna jste ještě schopna splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky).

To, jestli vám další účast na nemocenském pojištění bude vznikat z HPP nebo DPČ je v zásadě jedno. Pozor jen na to, že u DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění jen v určitých případech. Musí být sjednán příjem vyšší než 2500 Kč. Pokud není sjednán příjem nebo pokud je nižší, pak účast na nemocenském pojištění u DPČ nevzniká.

Výpočet výše PPM se pak provádí z poslední pojištěné činnosti. Tedy z toho zaměstnání, které byste měla v době před porodem.

Je pouze jedna výjimka – kdy, pokud pracujete stále pro stejného zaměstnavatele, a žádáte o PPM na druhé dítě do 4 roků prvního, pak pokud by vám vycházela PPM nižší než u prvního dítětem, pak je nárok na tu „vyšší“ – viz paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Výše uvedené se ale vztahuje jen na případ, kdy pracujete ve stejném zaměstnání (kde pak třeba po skončení rodičovské máte nižší příjmy třeba z důvodu zkráceného úvazku apod.). Jinak se PPM odvíjí z vyměřovacího základu vypočítaného z poslední pojištěné činnosti.

A ještě je jeden případ, kdy se výše PPM neodvíjí z posledního zaměstnání, a to když v rozhodném období nemáte alespoň sedm dní „v zaměstnání“ – viz paragraf 18

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RD, neplacené volno, DPP

-

Dobrý den, momentálně mám od zaměstnavatele neplacené volno a zároveň ještě čerpám (na 3 létě dítě) RD tu mám stejně jako neplacené volno do 4 let věku dítě. Mám na vás tři dotazy: 1) když dám dítě do školky, je nějak zákonem omezena doba ( např.: 4 hodiny denně, 3 dny v týdnu). 2) zaměstnavatel […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď