Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené

Dobrý den,

zajímá mě, zda se dá po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce a třeba za týden jít na pracovní neschopnost nebo zda musí být třeba odpracován určitý počet dní, abych měla nárok na peníze za nemocenskou.

Jedná se o práci, kde jsem pracovala i před RD a kde mám smlouvu na dobu neurčitou a pracovní neschopnost nebude z důvodu těhotenství.

Dotaz poslal/a: Karin, 24.04.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ nebo jiná forma), pak není stanovena žádná minimální doba, po jakou byste musela pracovat, aby vám vznikl nárok na nemocenské dávky. Obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnanců vzniká dnem, kdy začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. V extrémním případě by tak mohla nastat i situace, kdy někdo v pondělí nastoupí do nového zaměstnání. A třeba hned v úterý onemocní nebo se mu stane nějaký pracovní úraz. Na nemocenské dávky má nárok i v tomto případě.

Určitá minimální doba v zaměstnání ve vztahu k pracovní neschopnosti hraje roli jen při výpočtu výše nemocenských dávek. To, kolik budete dostávat během pracovní neschopnosti, se odvíjí od denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců, což by u vás ale nebylo možné (z rodičovského příspěvku se nemocenské dávky počítat nedají). Pokud v daném období nemá zaměstnanec alespoň 7 dní, ze kterých by se dal vypočítat vyměřovací základ, pak se postupuje dále do minulosti a rozhodným obdobím je pak kalendářní rok, ve kterém je dosažen příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dní, jimiž se pak dělí vyměřovací základ.

Takže k vašemu dotazu, není žádný problém v tom, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a třeba hned po týdnu zahájila pracovní neschopnost.

Třeba u těhotných žen bývá často situace, kdy je žena v době ukončení rodičovské dovolené již těhotná. A po končení rodičovské dovolené hned první den „v zaměstnání“ nastupuje do pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství. Byť vy píšete, že vaše pracovní neschopnost s těhotenstvím souviset nebude, je to myslím vhodný příklad pro ilustraci toho, že opravdu není žádná minimální doba v zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání pracovala alespoň ten týden, pak by se výše nemocenských dávek měla odvíjet od příjmu po rodičovské dovolené. Pokud by to bylo kratší dobu, pak by se vycházelo z příjmu před rodičovskou, resp., před mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď