Pracovní neschopnost po rodičovské dovolené

Dobrý den,

zajímá mě, zda se dá po skončení rodičovské dovolené nastoupit zpět do práce a třeba za týden jít na pracovní neschopnost nebo zda musí být třeba odpracován určitý počet dní, abych měla nárok na peníze za nemocenskou.

Jedná se o práci, kde jsem pracovala i před RD a kde mám smlouvu na dobu neurčitou a pracovní neschopnost nebude z důvodu těhotenství.

Dotaz poslal/a: Karin, 24.04.2017 16:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:44 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr (nejedná se tedy o práci na DPP nebo DPČ nebo jiná forma), pak není stanovena žádná minimální doba, po jakou byste musela pracovat, aby vám vznikl nárok na nemocenské dávky. Obecně platí, že nemocenské pojištění zaměstnanců vzniká dnem, kdy začal vykonávat práci pro zaměstnavatele. V extrémním případě by tak mohla nastat i situace, kdy někdo v pondělí nastoupí do nového zaměstnání. A třeba hned v úterý onemocní nebo se mu stane nějaký pracovní úraz. Na nemocenské dávky má nárok i v tomto případě.

Určitá minimální doba v zaměstnání ve vztahu k pracovní neschopnosti hraje roli jen při výpočtu výše nemocenských dávek. To, kolik budete dostávat během pracovní neschopnosti, se odvíjí od denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců, což by u vás ale nebylo možné (z rodičovského příspěvku se nemocenské dávky počítat nedají). Pokud v daném období nemá zaměstnanec alespoň 7 dní, ze kterých by se dal vypočítat vyměřovací základ, pak se postupuje dále do minulosti a rozhodným obdobím je pak kalendářní rok, ve kterém je dosažen příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dní, jimiž se pak dělí vyměřovací základ.

Takže k vašemu dotazu, není žádný problém v tom, abyste po ukončení rodičovské dovolené nastoupila zpět do zaměstnání a třeba hned po týdnu zahájila pracovní neschopnost.

Třeba u těhotných žen bývá často situace, kdy je žena v době ukončení rodičovské dovolené již těhotná. A po končení rodičovské dovolené hned první den „v zaměstnání“ nastupuje do pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství. Byť vy píšete, že vaše pracovní neschopnost s těhotenstvím souviset nebude, je to myslím vhodný příklad pro ilustraci toho, že opravdu není žádná minimální doba v zaměstnání.

Pokud byste v zaměstnání pracovala alespoň ten týden, pak by se výše nemocenských dávek měla odvíjet od příjmu po rodičovské dovolené. Pokud by to bylo kratší dobu, pak by se vycházelo z příjmu před rodičovskou, resp., před mateřskou dovolenou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď