Prodloužení rodičovského příspěvku

Dobrý den

moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou.

Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky.

Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat?

Děkuji vám hezký den

Dotaz poslal/a: Jana P., 30.04.2018 08:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.05.2018 07:24 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že zaměstnavatel má povinnost vás po skončení rodičovské dovolené znovu zaměstnat na stejné pracovní pozici. Nebo vám zaměstnavatel alespoň musí nabídnout adekvátní náhradu. Pokud to není možné, tak máte nárok na standardní výpověď (třeba pro nadbytečnost), tj. výpovědní lhůta 2 měsíce + odstupné za 3 měsíce (celkem tedy 5x výplata).

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte (to jestli dostáváte rodičovský příspěvek delší dobu – je možné ho mít až do 4 roků dítěte – nehraje roli), viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud tedy vašemu synovi budou tři roky, tak je otázka, na čem přesně jste se se zaměstnavatelem domluvila. Zaměstnavatel vám sice nemůže, poskytnout delší rodičovskou dovolenou (v tom smyslu, jak tento termín chápe zákon), ale může vám poskytnout třeba neplacené volno.

Na neplacené volno sice není automatický nárok (jedná se o „dobrovolné“ rozhodnutí zaměstnavatele), ale pokud s ním zaměstnavatel souhlasí, pak můžete být doma i po té, co vašemu dítěti již byly 3 roky. Dohoda o čerpání neplaceného volna by se zaměstnavatelem měla být sjednána písemně. Sice teoreticky stačí jen „ústní“ dohoda, ale „co je psáno, to je dáno“.

Pokud budete na neplaceném volnu, tak nedostáváte mzdu, tudíž se vás netýká placení daní nebo sociálního pojištění.

Se zdravotním pojištěním je to ale jiné. To musí být placeno vždy. Během doby, kdy jste na rodičovské dovolené za vás zdravotní pojištění platí stát. Stejně jako v době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek. Pokud byste si zvolila delší dobu čerpání rodičovského příspěvku (třeba do 4 roků dítěte, nebo třeba do zmíněného října 2018), pak zdravotní pojištění nemusíte řešit. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát.

Pokud byste ale už neměla rodičovský příspěvek, a měla jen neplacené volno, tak je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Tím, že jste (budete) i nadále zaměstnancem (i když máte neplacené volno), tak za vás zdravotní pojištění platí zaměstnavatel. Někdy bývá od zaměstnavatele vyžadováno, abyste mu zaplacené zdravotní pojištění uhradila.

Píšete, že jste nyní těhotná. Alternativou k neplacenému volnu je pak možnost, že se domluvíte se svým lékařem, aby vám „napsal“ rizikové těhotenství. Pak byste po skončení rodičovské dovolené mohla být v pracovní neschopnosti. Měla byste nárok i na nemocenské dávky.

Současně by pro vás ale platily stejné podmínky, jako pro kteréhokoliv jiného práce neschopného.

Tedy především povinnost dodržovat režim vycházek. Ty mohou být maximálně 6 hodin denně. Což v létě, s malým dítětem, asi není příliš praktické.

Jak už jsem ale zmiňovala výše, nevím, na čem přesně jste se zaměstnavatelem dohodla. Takže nejsem ani schopná poradit co byste nyní měla přesně udělat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď