Prodloužení rodičovského příspěvku

Dobrý den

moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou.

Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky.

Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat?

Děkuji vám hezký den

Dotaz poslal/a: Jana P., 30.04.2018 08:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.05.2018 07:24 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že zaměstnavatel má povinnost vás po skončení rodičovské dovolené znovu zaměstnat na stejné pracovní pozici. Nebo vám zaměstnavatel alespoň musí nabídnout adekvátní náhradu. Pokud to není možné, tak máte nárok na standardní výpověď (třeba pro nadbytečnost), tj. výpovědní lhůta 2 měsíce + odstupné za 3 měsíce (celkem tedy 5x výplata).

Rodičovská dovolená může být maximálně do 3 roků dítěte (to jestli dostáváte rodičovský příspěvek delší dobu – je možné ho mít až do 4 roků dítěte – nehraje roli), viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud tedy vašemu synovi budou tři roky, tak je otázka, na čem přesně jste se se zaměstnavatelem domluvila. Zaměstnavatel vám sice nemůže, poskytnout delší rodičovskou dovolenou (v tom smyslu, jak tento termín chápe zákon), ale může vám poskytnout třeba neplacené volno.

Na neplacené volno sice není automatický nárok (jedná se o „dobrovolné“ rozhodnutí zaměstnavatele), ale pokud s ním zaměstnavatel souhlasí, pak můžete být doma i po té, co vašemu dítěti již byly 3 roky. Dohoda o čerpání neplaceného volna by se zaměstnavatelem měla být sjednána písemně. Sice teoreticky stačí jen „ústní“ dohoda, ale „co je psáno, to je dáno“.

Pokud budete na neplaceném volnu, tak nedostáváte mzdu, tudíž se vás netýká placení daní nebo sociálního pojištění.

Se zdravotním pojištěním je to ale jiné. To musí být placeno vždy. Během doby, kdy jste na rodičovské dovolené za vás zdravotní pojištění platí stát. Stejně jako v době, kdy čerpáte rodičovský příspěvek. Pokud byste si zvolila delší dobu čerpání rodičovského příspěvku (třeba do 4 roků dítěte, nebo třeba do zmíněného října 2018), pak zdravotní pojištění nemusíte řešit. V době, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát.

Pokud byste ale už neměla rodičovský příspěvek, a měla jen neplacené volno, tak je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Tím, že jste (budete) i nadále zaměstnancem (i když máte neplacené volno), tak za vás zdravotní pojištění platí zaměstnavatel. Někdy bývá od zaměstnavatele vyžadováno, abyste mu zaplacené zdravotní pojištění uhradila.

Píšete, že jste nyní těhotná. Alternativou k neplacenému volnu je pak možnost, že se domluvíte se svým lékařem, aby vám „napsal“ rizikové těhotenství. Pak byste po skončení rodičovské dovolené mohla být v pracovní neschopnosti. Měla byste nárok i na nemocenské dávky.

Současně by pro vás ale platily stejné podmínky, jako pro kteréhokoliv jiného práce neschopného.

Tedy především povinnost dodržovat režim vycházek. Ty mohou být maximálně 6 hodin denně. Což v létě, s malým dítětem, asi není příliš praktické.

Jak už jsem ale zmiňovala výše, nevím, na čem přesně jste se zaměstnavatelem dohodla. Takže nejsem ani schopná poradit co byste nyní měla přesně udělat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď