První tři dny nemocenské bez vycházek

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli je pravda, že první tři dny nemocenské jsou bez možnosti vycházek? Mám neschopenku od centra asistované reprodukce, jelikož jsem po umělém oplodnění a bylo mi řečeno, že první tři dny nemám vycházky.

Tak nevím, jestli je to plošně daný nebo je to jen jejich požadavek? Jinak nemám nařízený klid na lůžku.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Michaela K., 27.09.2016 05:28
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.09.2016 03:13 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodnutí o povolení vycházek a jejich rozsahu během pracovní neschopnosti, je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře. Ten rozhoduje, zda povaha aktuálního zdravotního stavu povolení vycházek umožňuje, a i to, v jakém rozsahu.

Rozsah vycházek během pracovní neschopnosti může činit nejvýše 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Výjimku tvoří případy, kdy je ošetřujícím lékařem z důvodu závažného zdravotního stavu nebo probíhající léčby povoleno, aby si nemocný rozsah a dobu vycházek určoval individuálně.

Problematiku vycházek během pracovní neschopnosti upravuje příslušný zákon, zde konkrétně zákon č. 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, paragraf 56:

§ 56

Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti

(1) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce může být ošetřujícím lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu.        

(2) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje      

  1. a) stanovení individuálního léčebného postupu podle zvláštního právního předpisu,
  2. b) povinnost zdržovat se v době dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat rozsah a dobu povolených vycházek; místem pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce je místo, které pojištěnec sdělil ošetřujícímu lékaři při vzniku dočasné pracovní neschopnosti, nebo místo, na které změnil pobyt v souladu s odstavcem 3,
  3. c) povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tyto vycházky nevylučuje,
  4. d) povolení změny místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti podle odstavce 3 věty první a třetí, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tuto změnu nevylučuje
  5. e) provádění pracovní rehabilitace, pokud ji zabezpečuje Úřad práce České republiky.
 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď