Rodičovská dovolená na druhé dítě

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele?

Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od 28. června 2015 a nyní uvažujeme o druhém dítěti, kolegyně v práci mě vystrašily tím, že musím odpracovat 2 roky, abych měla nárok na RP.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sandra K., 16.03.2016 13:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2016 17:32 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím a péčí o narození dítě jsou zde dvě dávky. „Mateřská“ (resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství), která je vyplácena na základě nemocenského pojištění a dále pak rodičovský příspěvek.

Zmíněná „mateřská“ se vyplácí v době 6 – 8 týdnů před porodem, po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo po dobu 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí).

Mezi podmínky pro nárok na PPM sice patří to, že v posledních dvou letech splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění (tedy jste zaměstnaná, nebo si jako OSVČ hradíte NP sama). Pro Vás ale platí, že doba, kdy jste byla na předchozí rodičovské dovolené, se započítává jako tzv. „náhradní doba“. Na PPM byste tedy při druhém dítěti měla mít nárok, pokud v době nástupu na PPM budete stále zaměstnaná, nebo pokud by Vám na PPM vznikla nárok do 180 dní od skončení posledního zaměstnání (ochranná doba).

Určitě tedy neplatí, že byste před narozením druhého dítěte musela 2 roky pracovat.

Dále pak co se týká rodičovského příspěvku. Na ten máte nárok i bez toho, že byste pracovala. Zatímco PPM mohou získat jen zaměstnanci (nebo OSVČ, kteří si hradí NP), tak na rodičovský příspěvek máte nárok už jen z toho důvodu, že pečujete o dítě do 4 roků.

Nárok na rodičovský příspěvek máte buď po skončení vyplácení PPM, nebo (pokud byste například byla nezaměstnaná a na PPM neměla nárok), po narození dítěte. Není zde ale žádná podmínka nějaké minimální odpracované doby.

To, jestli před porodem pracujete, má u RP vliv pouze na to, zda si můžete zvolit nějakou variantu, třeba na 2 nebo 3 roky, pokud byste nebyla zaměstnána a pokud by nebylo možné určit vyměřovací základ ani na základě příjmu otce, pak byste měla nárok jen na „základní“ tedy 4 letou variantu RP.

Co se pak týká samotné rodičovské nebo mateřské dovolené, tak tu Vám zaměstnavatel musí umožnit dle zákona v souvislosti s porodem (mateřská dovolená), nebo v souvislosti s péčí o dítě do 3 roků (rodičovská dovalená). Opět zde není žádná podmínka nějaké minimální odpracované doby.

Jen pro přesnost, v zásadě jsou to 4 různé „věci“ které spolu mohou, ale současně nemusí souviset. Tedy rodičovská dovolená je něco jiného než rodičovský příspěvek. Stejně tak mateřská dovolená je něco jiného než pobírání peněžité pomoci v mateřství.

Nakonec souhrnně, nevím, kde Vaše kolegyně našly informace o tom, že před druhou „rodičovskou“ musíte nějakou minimální dobu pracovat. Aktuálně nic takového neplatí a ani si nevybavuji, že by něco podobného platilo v minulosti (řekněme tak 5 – 10 roků dozadu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď