Rodičovská dovolená na druhé dítě

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, kolik dní musím odpracovat po návratu z mateřské dovolené do práce, abych měla nárok na rodičovský příspěvek od státu na druhé dítě? Je nějaké omezení či limit odpracovaných dní i ve výplatě mateřské od zaměstnavatele?

Po tříleté rodičovské dovolené jsem se vrátila do předchozího zaměstnání, do práce chodím od 28. června 2015 a nyní uvažujeme o druhém dítěti, kolegyně v práci mě vystrašily tím, že musím odpracovat 2 roky, abych měla nárok na RP.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sandra K., 16.03.2016 13:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2016 17:32 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s těhotenstvím a péčí o narození dítě jsou zde dvě dávky. „Mateřská“ (resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství), která je vyplácena na základě nemocenského pojištění a dále pak rodičovský příspěvek.

Zmíněná „mateřská“ se vyplácí v době 6 – 8 týdnů před porodem, po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo po dobu 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí).

Mezi podmínky pro nárok na PPM sice patří to, že v posledních dvou letech splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění (tedy jste zaměstnaná, nebo si jako OSVČ hradíte NP sama). Pro Vás ale platí, že doba, kdy jste byla na předchozí rodičovské dovolené, se započítává jako tzv. „náhradní doba“. Na PPM byste tedy při druhém dítěti měla mít nárok, pokud v době nástupu na PPM budete stále zaměstnaná, nebo pokud by Vám na PPM vznikla nárok do 180 dní od skončení posledního zaměstnání (ochranná doba).

Určitě tedy neplatí, že byste před narozením druhého dítěte musela 2 roky pracovat.

Dále pak co se týká rodičovského příspěvku. Na ten máte nárok i bez toho, že byste pracovala. Zatímco PPM mohou získat jen zaměstnanci (nebo OSVČ, kteří si hradí NP), tak na rodičovský příspěvek máte nárok už jen z toho důvodu, že pečujete o dítě do 4 roků.

Nárok na rodičovský příspěvek máte buď po skončení vyplácení PPM, nebo (pokud byste například byla nezaměstnaná a na PPM neměla nárok), po narození dítěte. Není zde ale žádná podmínka nějaké minimální odpracované doby.

To, jestli před porodem pracujete, má u RP vliv pouze na to, zda si můžete zvolit nějakou variantu, třeba na 2 nebo 3 roky, pokud byste nebyla zaměstnána a pokud by nebylo možné určit vyměřovací základ ani na základě příjmu otce, pak byste měla nárok jen na „základní“ tedy 4 letou variantu RP.

Co se pak týká samotné rodičovské nebo mateřské dovolené, tak tu Vám zaměstnavatel musí umožnit dle zákona v souvislosti s porodem (mateřská dovolená), nebo v souvislosti s péčí o dítě do 3 roků (rodičovská dovalená). Opět zde není žádná podmínka nějaké minimální odpracované doby.

Jen pro přesnost, v zásadě jsou to 4 různé „věci“ které spolu mohou, ale současně nemusí souviset. Tedy rodičovská dovolená je něco jiného než rodičovský příspěvek. Stejně tak mateřská dovolená je něco jiného než pobírání peněžité pomoci v mateřství.

Nakonec souhrnně, nevím, kde Vaše kolegyně našly informace o tom, že před druhou „rodičovskou“ musíte nějakou minimální dobu pracovat. Aktuálně nic takového neplatí a ani si nevybavuji, že by něco podobného platilo v minulosti (řekněme tak 5 – 10 roků dozadu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď