Rodičovský příspěvek a neschopenka současně?

Dobrý den,

chtěla jsem se prosím zeptat, jsem zaměstnaná, 1. 1. 2017 jsme se předčasně vrátila do zaměstnání po mateřské dovolené (měla jsem nárok na mateřskou) a cca 6m rodičovské dovolený. Rodičovský příspěvek pořad pobírám, mám variantu do 2 roku, myslím, že poslední měsíční dávka by mela byt vyplacena v únoru 2018. Teď jsem zase otěhotněla, jsem ve druhém měsíci, a doktorka mi kvůli nevolnosti a mírném krvácení doporučuje uvážit neschopenku, pokud se stav nezlepší.

Pokud půjdu teď na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství, mám vůbec nárok na nemocenskou (vzhledem k tomu, že pořád dostávám rodičovský příspěvek)?

S manželem uvažujeme, že malého od 1. 9. 2017 zapíšeme do jesliček, pokud se pro to rozhodneme, pak budu muset ohlásit příslušnému úřadu, že od 1. 9. 2017 už nesplňuji podmínky pro rodičovský příspěvek a takto příspěvek ztratím. Pokud bych už neměla nárok na rodičovský příspěvek po 1. 9. 2017, dostala bych pak nárok na nemocenskou?

A ještě dotaz, jak se bude v mém případě počítat průměr mateřské, když půjdu v PN (v roce 2017 mám odpracovaných jenom 7 měsíců a většinou na částečný úvazek)?

Předem moc děkuji a hezký den přeji,

Dotaz poslal/a: Alena , 13.07.2017 09:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 16:34 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na rodičovský příspěvek vám vzniká z důvodu péče o nejmladší dítě do 4 roků v rodině. U rodičovského příspěvku nejsou žádné speciální podmínky. V zásadě jedinou omezující podmínkou je právě možnost dávat dítě do školky/jeslí, která je u dětí do 2 roků omezena na maximálně 46 hodin v měsíci.

Během doby, kdy je vám vyplácen rodičovský příspěvek, můžete pracovat nebo podnikat. A je jedno jestli se jedná o práci na hlavní pracovní poměr nebo nějakou brigádu. Forma práce nebo výše příjmu není nijak limitována.

Pokud souběžně s pobíráním rodičovského příspěvku pracujete, pak vám následně vzniká i nárok na nemocenské dávky nebo třeba na podporu v nezaměstnanosti. Jiná situace by byla, pokud byste nepracovala a byla doma s dítětem na rodičovské dovolené. Pak by nárok na nemocenské dávky nevznikal.

Pokud jste ale zaměstnaná a onemocníte nebo budete mít nějaký úraz, nebo se bude jednat o pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství, pak byste měla mít nárok na standardní nemocenské dávky. Tedy za prvních 14 dní (4 – 14 den) na náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 15 dne na nemocenské dávky.

Pokud byste dala dítě do jeslí před jeho 2 rokem, a bylo by to na více než 46 hodin za měsíc, pak ano, musela byste to nahlásit, a přišla byste tím o rodičovský příspěvek. Takže je na zvážení zda to tak chcete udělat. S nárokem na nemocenské dávky to ale nijak nesouvisí.

Co se týká výpočtu PPM – zde bude záležet, jestli jste stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele. Standardně se provádí výpočet PPM (resp. denního vyměřovacího základu, od kterého se pak odvíjí výše PPM), z posledních 12 měsíců před měsícem, ve kterém je PPM zahájena.

Pokud by vám nárok na PPM vznikal třeba v březnu 2018, pak by se posuzovalo období březen 2017 – únor 2018. Spočítali by se hrubé příjmy (nemocenské dávky nebo rodičovský příspěvek se nepočítá) a ty by se pak vydělily počtem kalendářních dní (dny v pracovní neschopnosti se také nepočítají). Výsledkem je denní vyměřovací základ.

Pokud byste byla zaměstnána u stejného zaměstnavatele a k zahájení PPM by docházelo do 4 roků věku toho prvního, tak by se takto vypočítaný vyměřovací základ porovnával s tím, ze kterého se určovala PPM u prvního dítěte. A „mateřská“ by se počítala podle toho vyššího – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud ale nejste zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, pak by se vycházelo z posledního zaměstnání. Tedy zřejmě z toho, ve kterém nyní zahájíte pracovní neschopnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď