Mám nárok na celý sirotčí důchod?

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně sirotčího důchodu.

Jelikož mi není 18 let, ale 17, tak sirotčí důchod chodí mé mamince. Chci se zeptat na to, jestli mám nárok na to, aby mi celý sirotčí důchod dávala?

Maminka mi dává 1500,- na měsíc a zbytek si nechává pro sebe a nedává mi nic na víc.

Je to dobře?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna N., 15.12.2016 12:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.12.2016 15:38 napsal/a:

Dobrý den,

Sirotčí důchod, podobně třeba i jako sociální dávka příspěvek na dítě, je určený pro nezaopatřené dítě. Je to tedy dávka, která je primárně určená vám, na zajištění vašich potřeb. Současně ale, pokud jste dosud nezletilá, pak je v pořádku, že je tento důchod vyplácen vašemu zákonnému zástupci.

Jakmile vám bude 18 roků a budete zletilá, pak můžete požadovat, aby byl tento sirotčí důchod vyplácen přímo vám, třeba na váš bankovní účet.

Je zde také otázka, jako to myslíte s tím, že „si jej nechává pro sebe“. Předpokládám, že oněch 1500 Kč je něco jako vaše „kapesné“ a z této částky si nemusíte hradit ubytování a stravu? Tedy, že vaše matka zbylou část důchodu využívá na úhradu třeba právě těchto výdajů (bydlení, strava, ošacení ap.). Pak je dle mého vše v pořádku.

Můžete se také případně obrátit na soud, a i když je vám zatím pouze 17 roků, můžete požádat o tzv. „zplnoletnění“. Viz paragraf 37, nového Občanského zákoníku (Zákon číslo 89/2012 Sb.):

§ 37 Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého. 

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Odchod do předčasného důchodu v roce 2022 – výpočet důchodu

-

Dobrý den, chci se informovat. V srpnu r. 2022 mohu odejít do předčasného důchodu (vše mi souhlasí, roky i pojištění) nebo starobního v r. 2025. Musím dodržet tyhle dva termíny odchodu nebo můžu odejít třeba v r. 2023? Předčasný důchod mi byl informativně vypočítán na 12 320 Kč,starobní o 2 493 Kč více. Srovná se […]

Zobrazit odpověď

Proč mi byl zastaven sirotčí důchod?

-

Dobrý den, jsem studentka pedagogické fakulty (prezenční studium) a pracuji na částečný úvazek. Proč mi byl sirotčí důchod zastaven? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka po skončení zaměstnání a nárok na důchod

-

Dobrý den, odpracovala jsem 35 let u jedné firmy od maturity včetně dvou mateřských, dostala výpověď, šla na neschopenku na 2 měsíce, pak nová práce, kde mi po 14 dnech zrušili pracovní poměr. V ochranné lhůtě 7 dnů jsem nastoupila na neschopenku, čeká mne asi operace, dejme tomu, že budu doma třeba 1 rok. Započítává […]

Zobrazit odpověď

Ověření nároku na kompenzační bonus – invalidní důchodce

-

Dobrý den jsem invalidní důchodce a OSVČ mám jako vedlejší činnost. V zákoně se hovoří, že musím být OSVČ dle důchodového pojištění. Dobrovolně jako OSVČ neplatím sociální pojištění a můj čistý příjem za rok 2020 činil 79.000,–Kč, čímž mi nevznikla povinnost platit sociální pojištění. Jsem přesto subjektem kompenzačního bonusu?

Zobrazit odpověď