Sociální dávky při přiznání invalidního důchodu – vrácení přeplatku?

Dobrý den,

včera jsem obdržela vyjádření z Prahy z ČSSZ o přiznání částečného invalidního důchodu 1 stupně.

Jsem vedena dlouhodobě na úřadě práce, samoživitelka s 15ti letým synem, pobírám hmotnou nouzi, příspěvek na a do bydlení a přídavky.

Invalidní důchod mi přiznali od začátku roku 2015 takže důchodové mi posílají za 30 měsíců zpětně. Budu muset tyto peníze vracet sociálnímu úřadu??

děkuji

Dotaz poslal/a: Jela F., 29.06.2017 14:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 13:35 napsal/a:

Dobrý den,

Osobně se domnívám, že ve vašem případě by neměly být důvody pro vracení dávek. V době, kdy vám byl přiznán nárok na výplatu jednotlivých dávek, jste splňovala příslušné podmínky. Dávky, které vám byly v předchozích měsících vyplaceny, tedy byly vyplaceny na základě splněných podmínek. Protože jste v dané době neměla příjmy (nebo měla jen nízké příjmy).

Mám tedy za to, že se ve vašem případě nejedná o přeplatek ve smyslu paragrafu 51, Zákon o pomoci v hmotné nouzi, zákon číslo 111/2006 Sb.:

§ 51 Přeplatky

(1) Jestliže příjemce dávky přijímal dávku, ačkoliv musel z okolností předpokládat, že tato dávka byla vyplacena neprávem nebo ve vyšší částce, než náležela, nebo jestliže dávka byla přiznána nebo její výše stanovena na základě nepravdivých, neúplných nebo zkreslených údajů, sdělených příjemcem, je povinen částky neprávem přijaté vrátit.

Viz výše – vzhledem k tomu, že vy jste nemohla předem předpokládat, že vám bude invalidní důchod přiznán a vyplacen, pak se dle mého nemůže jednat o neoprávněný přeplatek.

Každopádně zde určitě platí povinnost informovat Úřad práce o tom, že se u vás změnily poměry – viz paragraf 49:

(2) Příjemce dávky je povinen 

a) písemně oznámit orgánu pomoci v hmotné nouzi změny ve skutečnostech rozhodných pro trvání nároku na dávku, její výši nebo výplatu, a to do 8 dnů ode dne, kdy se o těchto skutečnostech dozvěděl,

Tedy nejpozději do 8 dní byste měla přiznání invalidního důchodu nahlásit na Úřad práce – písemně (poštou) nebo osobně (na místě se pak vyplní příslušný formulář).

To, jaký dopad to bude mít na aktuálně pobírané dávky, neposoudím – záleží mimo jiné i na výši přiznaného invalidního důchodu a na dalších okolnostech.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď