Souběh PN u HPP a nově uzavřená DPP/DPČ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se nedostanu do problémů s OSSZ v případě, že v PN, která je vystavena z důvodu rizikového těhotenství, uzavřu DPČ/DPP u jiné firmy.

Pracovní pozice, kterou bych vykonávala, by však byla totožná, ale na zkrácený úvazek a nový zaměstnavatel by mi umožnil takovou úpravu pracovních podmínek, o kterých si můžu u stávajícího zaměstnavatele jen nechat zdát.

Je toto problém pro OSSZ stran porušení léčebného režimu, pokud budu tuto činnost vykonávat v době vycházek?

Dozví se OSSZ, že jsem zaměstnána i na dohodu? V případě že ano, může mne nějak popotahovat nebo dělat problém lékaři, který mi PN u stávajícího zaměstnavatele vystavil?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna H., 27.11.2016 19:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:34 napsal/a:

Dobrý den,

V době pracovní neschopnosti nemůžete z pochopitelných důvodů vykonávat stejné zaměstnání (stejnou pracovní činnost), na základě které jsou vám vypláceny nemocenské dávky. To by pak jaksi pracovní neschopnost postrádala smysl.

Jinak ale platí, že i během pracovní neschopnosti je možné pracovat. Důležité ale je, aby vykonávaná práce byla v souladu s léčebným režimem, který vám stanovil váš lékař. Jen pro příklad: pokud byste v původním zaměstnání třeba přenášela nějaké těžké předměty, a lékař vám zakázal manipulaci s těžšími věcmi, a vy byste přesto v novém zaměstnávání toto dělala, bylo by to bráno jako porušení léčebného režimu.

Druhý aspekt je pak ten, že při vykonávání nějakého zaměstnání (nebo brigády) během pracovní neschopnosti je nutné dodržovat režim povolených vycházek. Můžete tedy dané druhé zaměstnání vykonávat jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

To, že někdo pracuje během pracovní neschopnosti, není až tak výjimečná situace. Mnoho lidí má dvě zaměstnání a poměrně často jsou v pracovní neschopnosti z důvodu, který jim sice brání vykonávat jednu činnost, ale již je nijak neomezuje ve vykonávání druhé. Třeba učitelka, která má zlomenou nohu, sice nemůže chodit do školy a učit, tak je na neschopence, ale současně může mít druhou práci, kde třeba překládá nějaké dokumenty, což může klidně dále dělat z domu i se zlomenou nohou.

Ve vašem případě si tedy ověřte, u svého lékaře, že práce vykonávaná ve druhém zaměstnání je v souladu s vaším zdravotním stavem. Pokud ano, a pokud budete dodržovat vycházky, pak by to nemělo ničemu vadit.

Co se týká toho, jestli se to ČSSZ dozví – možná ano, možná ne. Záleží na tom, o jakou formu práce/brigády se bude jednat. Jestli z daného úvazku vašemu zaměstnavateli vniká povinnost za vás odvádět sociální pojištění apod. Ale jak již bylo rozebráno výše, při splnění podmínek (léčebný režim, vycházky) vám zákon práci během nemocenské nezakazuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď