Souběh PN u HPP a nově uzavřená DPP/DPČ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se nedostanu do problémů s OSSZ v případě, že v PN, která je vystavena z důvodu rizikového těhotenství, uzavřu DPČ/DPP u jiné firmy.

Pracovní pozice, kterou bych vykonávala, by však byla totožná, ale na zkrácený úvazek a nový zaměstnavatel by mi umožnil takovou úpravu pracovních podmínek, o kterých si můžu u stávajícího zaměstnavatele jen nechat zdát.

Je toto problém pro OSSZ stran porušení léčebného režimu, pokud budu tuto činnost vykonávat v době vycházek?

Dozví se OSSZ, že jsem zaměstnána i na dohodu? V případě že ano, může mne nějak popotahovat nebo dělat problém lékaři, který mi PN u stávajícího zaměstnavatele vystavil?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna H., 27.11.2016 19:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:34 napsal/a:

Dobrý den,

V době pracovní neschopnosti nemůžete z pochopitelných důvodů vykonávat stejné zaměstnání (stejnou pracovní činnost), na základě které jsou vám vypláceny nemocenské dávky. To by pak jaksi pracovní neschopnost postrádala smysl.

Jinak ale platí, že i během pracovní neschopnosti je možné pracovat. Důležité ale je, aby vykonávaná práce byla v souladu s léčebným režimem, který vám stanovil váš lékař. Jen pro příklad: pokud byste v původním zaměstnání třeba přenášela nějaké těžké předměty, a lékař vám zakázal manipulaci s těžšími věcmi, a vy byste přesto v novém zaměstnávání toto dělala, bylo by to bráno jako porušení léčebného režimu.

Druhý aspekt je pak ten, že při vykonávání nějakého zaměstnání (nebo brigády) během pracovní neschopnosti je nutné dodržovat režim povolených vycházek. Můžete tedy dané druhé zaměstnání vykonávat jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

To, že někdo pracuje během pracovní neschopnosti, není až tak výjimečná situace. Mnoho lidí má dvě zaměstnání a poměrně často jsou v pracovní neschopnosti z důvodu, který jim sice brání vykonávat jednu činnost, ale již je nijak neomezuje ve vykonávání druhé. Třeba učitelka, která má zlomenou nohu, sice nemůže chodit do školy a učit, tak je na neschopence, ale současně může mít druhou práci, kde třeba překládá nějaké dokumenty, což může klidně dále dělat z domu i se zlomenou nohou.

Ve vašem případě si tedy ověřte, u svého lékaře, že práce vykonávaná ve druhém zaměstnání je v souladu s vaším zdravotním stavem. Pokud ano, a pokud budete dodržovat vycházky, pak by to nemělo ničemu vadit.

Co se týká toho, jestli se to ČSSZ dozví – možná ano, možná ne. Záleží na tom, o jakou formu práce/brigády se bude jednat. Jestli z daného úvazku vašemu zaměstnavateli vniká povinnost za vás odvádět sociální pojištění apod. Ale jak již bylo rozebráno výše, při splnění podmínek (léčebný režim, vycházky) vám zákon práci během nemocenské nezakazuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď