Souběh PN u HPP a nově uzavřená DPP/DPČ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli se nedostanu do problémů s OSSZ v případě, že v PN, která je vystavena z důvodu rizikového těhotenství, uzavřu DPČ/DPP u jiné firmy.

Pracovní pozice, kterou bych vykonávala, by však byla totožná, ale na zkrácený úvazek a nový zaměstnavatel by mi umožnil takovou úpravu pracovních podmínek, o kterých si můžu u stávajícího zaměstnavatele jen nechat zdát.

Je toto problém pro OSSZ stran porušení léčebného režimu, pokud budu tuto činnost vykonávat v době vycházek?

Dozví se OSSZ, že jsem zaměstnána i na dohodu? V případě že ano, může mne nějak popotahovat nebo dělat problém lékaři, který mi PN u stávajícího zaměstnavatele vystavil?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Anna H., 27.11.2016 19:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 19:34 napsal/a:

Dobrý den,

V době pracovní neschopnosti nemůžete z pochopitelných důvodů vykonávat stejné zaměstnání (stejnou pracovní činnost), na základě které jsou vám vypláceny nemocenské dávky. To by pak jaksi pracovní neschopnost postrádala smysl.

Jinak ale platí, že i během pracovní neschopnosti je možné pracovat. Důležité ale je, aby vykonávaná práce byla v souladu s léčebným režimem, který vám stanovil váš lékař. Jen pro příklad: pokud byste v původním zaměstnání třeba přenášela nějaké těžké předměty, a lékař vám zakázal manipulaci s těžšími věcmi, a vy byste přesto v novém zaměstnávání toto dělala, bylo by to bráno jako porušení léčebného režimu.

Druhý aspekt je pak ten, že při vykonávání nějakého zaměstnání (nebo brigády) během pracovní neschopnosti je nutné dodržovat režim povolených vycházek. Můžete tedy dané druhé zaměstnání vykonávat jen v době, kdy máte povoleny vycházky.

To, že někdo pracuje během pracovní neschopnosti, není až tak výjimečná situace. Mnoho lidí má dvě zaměstnání a poměrně často jsou v pracovní neschopnosti z důvodu, který jim sice brání vykonávat jednu činnost, ale již je nijak neomezuje ve vykonávání druhé. Třeba učitelka, která má zlomenou nohu, sice nemůže chodit do školy a učit, tak je na neschopence, ale současně může mít druhou práci, kde třeba překládá nějaké dokumenty, což může klidně dále dělat z domu i se zlomenou nohou.

Ve vašem případě si tedy ověřte, u svého lékaře, že práce vykonávaná ve druhém zaměstnání je v souladu s vaším zdravotním stavem. Pokud ano, a pokud budete dodržovat vycházky, pak by to nemělo ničemu vadit.

Co se týká toho, jestli se to ČSSZ dozví – možná ano, možná ne. Záleží na tom, o jakou formu práce/brigády se bude jednat. Jestli z daného úvazku vašemu zaměstnavateli vniká povinnost za vás odvádět sociální pojištění apod. Ale jak již bylo rozebráno výše, při splnění podmínek (léčebný režim, vycházky) vám zákon práci během nemocenské nezakazuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď