Těhotná při škole – nárok na dávky?

Dobrý den,

Nastoupila jsem na vysokou školu a zároveň jsem otěhotněla, nyní bych potřebovala studium ukončit. Žiji u rodičů, partner pouze dojíždí. Chtěla bych vědět, zda mám nějaké nároky na sociální dávky, a kdo za mě bude platit zdravotní pojištění.

Dále bych také ráda věděla, jak to bude s příspěvky po narození dítěte?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikola, 21.10.2016 09:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste otěhotněla během studia vysoké školy, a tu nyní ukončíte bez toho, že byste studium úspěšně absolvovala, pak platí následující.

Po ukončení studia VŠ zřejmě nebudete mít nárok na žádné speciální sociální dávky. Po ukončení studia byste se měla zaevidovat na úřadu práce. Pravděpodobně sice nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale v době, kdy jste vedena v evidenci UP, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste nebyla na ÚP a byla jen doma, musela byste si zdravotní pojištění platit sama.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla pouze v případě, že byte během studia pracovala v nějakém zaměstnání, které zakládá účast na důchodovém pojištění. Tedy klasický pracovní poměr, nebo práce na DPP s příjmem vyšším než 10 tisíc korun měsíčně nebo práce na DPČ, kde je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně. Musela byste také splňovat podmínku, že taková práce by byla v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.

V souvislosti s narozením dítěte jsou zde tři různé dávky. Peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a porodné.

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí při narození jednoho dítěte po dobu 28 týdnů. Začíná 6 – 8 týdnů před porodem a pokračuje dále po porodu. Pro nárok na PPM ale musíte splňovat podmínku minimální doby zaměstnání (účasti na nemocenském pojištění v rozsahu), 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste během studia nepracovala, na PPM nárok mít nebudete.

Máte pak ale určitě nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte. Ten je v základní podobě poskytován 4 roky s tím, že prvních 9 měsíců je vypláceno 7600 Kč měsíčně, následně pak 3800 Kč.

U rodičovského příspěvku je pak případně možné zvolit i kratší čerpání – třeba jen 3 roky. Pak je po celou dobu měsíční platba 7600 Kč.  Ve vašem případě by ale tato kratší varianta byla možná jen v případě, že je váš přítel (otec dítěte) zaměstnaný, a je u něj možné určit dostatečně vysoký vyměřovací základ.

Na porodné, což je jednorázová sociální dávka ve výši 13500 Kč při narození prvního dítěte, můžete mít nárok, pokud příjmy „rodiny“ (tedy vaše a otce dítěte), jsou nižší než 2,7 násobek životního minima. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se například dítě narodilo v březnu, pak se dokládají příjmy za říjen – prosinec předchozího roku. Pokud se dítě narodí v dubnu, pak se dokládá leden – březen, atd.

Pokud vy nebudete mít v rozhodném období žádné příjmy, a otec dítěte bude mít čistou mzdu (resp. součet všech započitatelných příjmů) nižší než 20 817 Kč, pak na porodné nárok mít budete.

Z jiných sociálních dávek mě už nic nenapadá. Pokud žijete u rodičů pak se vás „netýkají“ sociální dávky na bydlení. Na jiné dávky, jako jsou dávky hmotné nouze – nárok na životní či existenční minimum, mít nárok zřejmě také nebudete. Pokud žijete společně s rodiči, byla byste pro účely těchto dávek posuzována společně s nimi, a započítával by se i jejich příjem. To ale bez znalosti dalších informací nemohu nijak posuzovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď