Těhotná při škole – nárok na dávky?

Dobrý den,

Nastoupila jsem na vysokou školu a zároveň jsem otěhotněla, nyní bych potřebovala studium ukončit. Žiji u rodičů, partner pouze dojíždí. Chtěla bych vědět, zda mám nějaké nároky na sociální dávky, a kdo za mě bude platit zdravotní pojištění.

Dále bych také ráda věděla, jak to bude s příspěvky po narození dítěte?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikola, 21.10.2016 09:25
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste otěhotněla během studia vysoké školy, a tu nyní ukončíte bez toho, že byste studium úspěšně absolvovala, pak platí následující.

Po ukončení studia VŠ zřejmě nebudete mít nárok na žádné speciální sociální dávky. Po ukončení studia byste se měla zaevidovat na úřadu práce. Pravděpodobně sice nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale v době, kdy jste vedena v evidenci UP, za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste nebyla na ÚP a byla jen doma, musela byste si zdravotní pojištění platit sama.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti byste měla pouze v případě, že byte během studia pracovala v nějakém zaměstnání, které zakládá účast na důchodovém pojištění. Tedy klasický pracovní poměr, nebo práce na DPP s příjmem vyšším než 10 tisíc korun měsíčně nebo práce na DPČ, kde je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč měsíčně. Musela byste také splňovat podmínku, že taková práce by byla v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních dvou letech.

V souvislosti s narozením dítěte jsou zde tři různé dávky. Peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a porodné.

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí při narození jednoho dítěte po dobu 28 týdnů. Začíná 6 – 8 týdnů před porodem a pokračuje dále po porodu. Pro nárok na PPM ale musíte splňovat podmínku minimální doby zaměstnání (účasti na nemocenském pojištění v rozsahu), 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste během studia nepracovala, na PPM nárok mít nebudete.

Máte pak ale určitě nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte. Ten je v základní podobě poskytován 4 roky s tím, že prvních 9 měsíců je vypláceno 7600 Kč měsíčně, následně pak 3800 Kč.

U rodičovského příspěvku je pak případně možné zvolit i kratší čerpání – třeba jen 3 roky. Pak je po celou dobu měsíční platba 7600 Kč.  Ve vašem případě by ale tato kratší varianta byla možná jen v případě, že je váš přítel (otec dítěte) zaměstnaný, a je u něj možné určit dostatečně vysoký vyměřovací základ.

Na porodné, což je jednorázová sociální dávka ve výši 13500 Kč při narození prvního dítěte, můžete mít nárok, pokud příjmy „rodiny“ (tedy vaše a otce dítěte), jsou nižší než 2,7 násobek životního minima. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se například dítě narodilo v březnu, pak se dokládají příjmy za říjen – prosinec předchozího roku. Pokud se dítě narodí v dubnu, pak se dokládá leden – březen, atd.

Pokud vy nebudete mít v rozhodném období žádné příjmy, a otec dítěte bude mít čistou mzdu (resp. součet všech započitatelných příjmů) nižší než 20 817 Kč, pak na porodné nárok mít budete.

Z jiných sociálních dávek mě už nic nenapadá. Pokud žijete u rodičů pak se vás „netýkají“ sociální dávky na bydlení. Na jiné dávky, jako jsou dávky hmotné nouze – nárok na životní či existenční minimum, mít nárok zřejmě také nebudete. Pokud žijete společně s rodiči, byla byste pro účely těchto dávek posuzována společně s nimi, a započítával by se i jejich příjem. To ale bez znalosti dalších informací nemohu nijak posuzovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď