Vycházky během nemocenské na celý den

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na vycházky mimo čas určený lékařem.

Potřeboval bych vycházky na 1 celý den, nikoli pouze na 6 hodin. Je to možné?

Umožní mi to ČSSZ?

Dotaz poslal/a: Tomáš J., 09.11.2016 19:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 02:14 napsal/a:

Dobrý den,

O rozsahu (délce) vycházek během nemocenské rozhoduje primárně ošetřující lékařem, který na základě vašeho zdravotního stavu a stanoveného léčebného režimu, určuje i rozsah vycházek.

Lékař je ale současně při povolení vycházek vázán zákonem. Konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění – paragraf 56, písmeno 6:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obvykle je možné povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin. Tedy ne delší.

Zákon sice připouští výjimku – kdy je možné povolit vycházky tak, aby si je nemocný člověk volil individuálně – je, zde ale podmínka „mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav“.

A tato podmínka se nevztahuje ani tak na délku vycházek, jako spíše na to, že oněch 6 hodin nemusíte čerpat v přesně stanovený čas, ale kdykoliv v průběhu dne si můžete sám volit, kdy půjdete na vycházku.

Obecně tedy vycházky během nemocenské na dobu delší než 6 hodin nejsou možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď