Vycházky během nemocenské na celý den

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na vycházky mimo čas určený lékařem.

Potřeboval bych vycházky na 1 celý den, nikoli pouze na 6 hodin. Je to možné?

Umožní mi to ČSSZ?

Dotaz poslal/a: Tomáš J., 09.11.2016 19:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 02:14 napsal/a:

Dobrý den,

O rozsahu (délce) vycházek během nemocenské rozhoduje primárně ošetřující lékařem, který na základě vašeho zdravotního stavu a stanoveného léčebného režimu, určuje i rozsah vycházek.

Lékař je ale současně při povolení vycházek vázán zákonem. Konkrétně se jedná o zákon o nemocenském pojištění – paragraf 56, písmeno 6:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že obvykle je možné povolit vycházky v maximálním rozsahu 6 hodin. Tedy ne delší.

Zákon sice připouští výjimku – kdy je možné povolit vycházky tak, aby si je nemocný člověk volil individuálně – je, zde ale podmínka „mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav“.

A tato podmínka se nevztahuje ani tak na délku vycházek, jako spíše na to, že oněch 6 hodin nemusíte čerpat v přesně stanovený čas, ale kdykoliv v průběhu dne si můžete sám volit, kdy půjdete na vycházku.

Obecně tedy vycházky během nemocenské na dobu delší než 6 hodin nejsou možné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská nepřišla – zpoždění výplaty nemocenské

-

Dobrý den, mám nemocenskou od 22. 6. 2020 a za tento měsíc mi ještě nepřišly peníze. Rád bych věděl, kde se stala chyba a kdy mi peníze přijdou. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď