Výpočet mateřské ze dvou zaměstnání

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Na mateřskou bych měla jít v dubnu 2016. Jestli to správně chápu, rozhodné období pro výpočet mateřské je tedy 04/2015 – 03/2016.

V tomto období jsem ale měnila zaměstnavatele a to následujícím způsobem: Po dvou letech jsem u prvního zaměstnavatele ukončila PP k 30. 4. 2015 a obdržela 3 měsíční odstupné.

Od 7. 4. 2015 jsem již pracovala pro nového zaměstnavatele, kde pracuji dosud. Jaké příjmy se tedy prosím dají započítat pro stanovení mateřské?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena P., 11.01.2016 12:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.1.2016 14:39 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že pro výpočet výše mateřské (resp. tedy výše peněžité pomoci v mateřství) se zpravidla uvažuje posledních 12 kalendářních měsíců, před podáním žádosti o PPM.

Ale to současně platí pouze v situaci, kdy jste po celou dobu pracovala pro jednoho zaměstnavatele. Pokud ale pro aktuálního zaměstnavatele pracujete kratší dobu, pak se výše PPM (a i dalších dávek vyplácených na základě nemocenského pojištění), vztahuje právě k tomuto poslednímu zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti).

Pro výpočet výše mateřské je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ. Ten se určuje za rozhodné období, které je definováno zákonem o nemocenském pojištění viz:

§ 18

...

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ve Vašem případě by se výše mateřské měla odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání, tedy toho ve kterém pracujete od 7. 4. 2015.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď