Výpočet mateřské ze dvou zaměstnání

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Na mateřskou bych měla jít v dubnu 2016. Jestli to správně chápu, rozhodné období pro výpočet mateřské je tedy 04/2015 – 03/2016.

V tomto období jsem ale měnila zaměstnavatele a to následujícím způsobem: Po dvou letech jsem u prvního zaměstnavatele ukončila PP k 30. 4. 2015 a obdržela 3 měsíční odstupné.

Od 7. 4. 2015 jsem již pracovala pro nového zaměstnavatele, kde pracuji dosud. Jaké příjmy se tedy prosím dají započítat pro stanovení mateřské?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena P., 11.01.2016 12:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.1.2016 14:39 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že pro výpočet výše mateřské (resp. tedy výše peněžité pomoci v mateřství) se zpravidla uvažuje posledních 12 kalendářních měsíců, před podáním žádosti o PPM.

Ale to současně platí pouze v situaci, kdy jste po celou dobu pracovala pro jednoho zaměstnavatele. Pokud ale pro aktuálního zaměstnavatele pracujete kratší dobu, pak se výše PPM (a i dalších dávek vyplácených na základě nemocenského pojištění), vztahuje právě k tomuto poslednímu zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti).

Pro výpočet výše mateřské je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ. Ten se určuje za rozhodné období, které je definováno zákonem o nemocenském pojištění viz:

§ 18

...

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ve Vašem případě by se výše mateřské měla odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání, tedy toho ve kterém pracujete od 7. 4. 2015.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď