Výpočet mateřské ze dvou zaměstnání

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Na mateřskou bych měla jít v dubnu 2016. Jestli to správně chápu, rozhodné období pro výpočet mateřské je tedy 04/2015 – 03/2016.

V tomto období jsem ale měnila zaměstnavatele a to následujícím způsobem: Po dvou letech jsem u prvního zaměstnavatele ukončila PP k 30. 4. 2015 a obdržela 3 měsíční odstupné.

Od 7. 4. 2015 jsem již pracovala pro nového zaměstnavatele, kde pracuji dosud. Jaké příjmy se tedy prosím dají započítat pro stanovení mateřské?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Helena P., 11.01.2016 12:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.1.2016 14:39 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že pro výpočet výše mateřské (resp. tedy výše peněžité pomoci v mateřství) se zpravidla uvažuje posledních 12 kalendářních měsíců, před podáním žádosti o PPM.

Ale to současně platí pouze v situaci, kdy jste po celou dobu pracovala pro jednoho zaměstnavatele. Pokud ale pro aktuálního zaměstnavatele pracujete kratší dobu, pak se výše PPM (a i dalších dávek vyplácených na základě nemocenského pojištění), vztahuje právě k tomuto poslednímu zaměstnání (resp. poslední pojištěné činnosti).

Pro výpočet výše mateřské je rozhodující tzv. denní vyměřovací základ. Ten se určuje za rozhodné období, které je definováno zákonem o nemocenském pojištění viz:

§ 18

...

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ve Vašem případě by se výše mateřské měla odvíjet od příjmů, které jste měla v posledním zaměstnání, tedy toho ve kterém pracujete od 7. 4. 2015.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď