Výpověď po RD (podivné důvody) a nárok na podporu v nezaměstnanosti

V březnu 2016 jsem nastupovala na mateřskou dovolenou a byla jsem dohodnutá se zaměstnavatelem, že se po 10 ti měsících tedy od 1. 2. 2017 vrátím zpět do práce, žádost o poskytnutí rodičovské dovolené do 31. 1. 2017 jsem poslala písemně zaměstnavateli.

Nyní jsem začala zjišťovat, jak to tedy s mým nástupem po rodičovské dovolené bude a bylo mi telefonicky sděleno, že pro mě zaměstnavatel nemá místo, když jsem namítala, že ze zákona mi místo musí držet, bylo mi řečeno, že došlo ke změně názvu pozice, kterou jsem vykonávala tudíž je moje pozice zrušena. Byť vím, že prokazatelně moji pozici vykonává jiný člověk, který byl brán jako můj zástup.

Považuji to za účel mi dát výpověď, když jsem se i po tomto ohradila, bylo mi sděleno, že mám ve smlouvě místo výkonu práce Českou Republiku tudíž budu přeřazena na úplně jiný region (což je nátlak, protože je zcela jasné, že nemohu vykonávat práci v jiném regionu, když mám malé dítě 8. měsíců). Stěhovat je nemyslitelné, když jsem měla zajištěno hlídání babičkami, abych se do práce mohla vrátit na plno.

Další důvod mi byl sdělen, že nová ředitelka, která nastoupila v průběhu mé mateřské dovolené, se mnou nechce spolupracovat, nikdy jsem s touto novou ředitelkou nemluvila, tudíž nemůže absolutně objektivně vyhodnotit situaci, že se mnou nechce spolupracovat.

A když jsem se dotazovala, že pokud bych tedy neotěhotněla tak práci mám, bylo mi naznačeno, že ano, což považuji za diskriminační.

V závěru mi bylo sděleno, že jsem vlastně poslední dobou údajně nevykonávala práci na 100%, čehož si nejsem vědoma, neboť jsem až do 6. týdnů před porodem pracovala a nikdy mi nebyl předán vytýkací dopis ani jsem nebyla upozorněna jiným způsobem.

Firma mi nabídla, buď ať si prodloužím rodičovskou dovolenou do 2 let dítěte, že poté se možná situace ve firmě změní a bude o mě opět zájem (podotýkám, že u firmy pracuji 8 let) anebo dostanu výpověď včetně odstupného.

Chtěla bych znát Váš názor, jestli takovéto jednání viz. výše je zákonné? Dále prosím o radu, pokud bych přistoupila na výpověď tak určitě podle par. 52 písmeno C s dvouměsíční výpovědní lhůtou a dostala bych tedy odstupné 5 platů (2 měsíce výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupné) musím se zaevidovat na Úřad práce a budu dostávat podporu v nezaměstnanosti po těch 5 ti měsících, i když pobírám rodičovský příspěvek?

Moc děkuji za Váš čas nad mým dotazem a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: P.H., 29.12.2016 10:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 13:14 napsal/a:

Dobrý den,

Na úvod musím říci, že toto je dotaz spíše na právníka, ideálně na někoho, kdo se detailně orientuje v problematice pracovně právních vztahů.

Dle dotazu plně chápu váš pocit a souhlasím, že jednání ze strany firmy nese znaky, že se vás snaží zbavit. Na druhou stranu je i vidět snaha firmy, aby se drželi zákona. Bohužel jedna věc je to co vám někdo řekne nebo dokonce jen naznačí v rozhovoru mezi čtyřma očima nebo po telefonu. A druhá věc je to co bude uvedeno v oficiální komunikaci, nebo co kdo bude ochoten dosvědčit u soudu.

Já osobně si opravdu netroufám posuzovat, jestli vaše firma ve všem dodržela znění zákona, nebo jestli případně někde udělala nějakou chybu na základě, které byste mohla postup firmy úspěšně napadnout u soudu. Obraťte se tedy na právníka, který je kvalifikovaný k tomu, aby posoudil celou situaci.

Co se týká druhé části dotazu – nároku na podporu v nezaměstnanosti, v době kdy budete ještě dostávat rodičovský příspěvek. To je možné.

Na podporu v nezaměstnanosti byste neměla nárok pouze v době, kdy byste ještě dostávala mateřskou (PPM). Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek je možné dostávat i během zaměstnání, pak je analogicky na rodičovský příspěvek nárok, i když jste nezaměstnaná.

Po skončení zaměstnání (tedy po dvouměsíční výpovědní lhůtě) byste tedy měla zajít na Úřad práce a zaevidovat se jako uchazeč o zaměstnání. Pak sice první 3 měsíce nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti, protože za tuto dobu máte nárok na odstupné, ale poté již by vám začala být vyplácena i podpora v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď