Výpočet výše mzdy při insolvenci

Dobrý den,

mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč.

Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc.

Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten současný.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jiří F., 29.11.2016 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se vám odpovědět, ale bude to spíše jen teoretická odpověď. Nevím totiž, jaká je Vaše hrubá mzda. Exekuční srážky při insolvenci se provádí z čisté mzdy, která zůstává po odečtení sociálního, zdravotního pojištění, daní apod. Záleží i na tom, jaké daňové slevy a zvýhodnění jsou ve výplatě zahrnuty.

Nebo záleží i na tom, z čeho se Vaše mzda skládá. Třeba pokud jste u prvního zaměstnavatele dostával část platu jako „diety“ (cestovní náhrady), pak tyto nepodléhají exekučním srážkám ze mzdy, kdežto základní části mzdy ano.

Rozdíl třeba může být dán i jen tím, že u prvního zaměstnavatele byste uplatňoval daňové zvýhodnění na děti? Jen pro příklad – pokud by byla vaše hrubá mzda 20000 Kč, a vy neuplatňoval slevy na dítě, pouze základní slevu na poplatníka, pak je čistá mzda 15850 a po exekučních srážkách z důvodu insolvence vám zůstane 9269 Kč (není uplatněna ani nezabavitelná částka na děti). Pokud při stejné mzdě (20000 Kč hrubého měsíčně) uplatníte daňovou slevu na dvě děti, pak je čistá mzda 18384 Kč a po exekučních srážkách vám zůstane 12 308 Kč.

Také může svou roli hrát i to, jaká je vlastně vaše současná mzda u nového zaměstnavatele. Pokud je jiná než u původního, tak to hraje také svoji roli.

Při výpočtu exekučních srážek při insolvenci se postupuje tak, že nejprve se započítá základní nezabavitelná částka, což je 6178,67 Kč. Za každé vyživované dítě by se částka měla navýšit o 1544,67 Kč (ví váš nový zaměstnavatel, že máte dvě děti?).

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9286 Kč, tak vše nad toto se zabavuje. Zbytek mzdy (buď oněch 9286 Kč, nebo pokud je zbytek nižší než 9286 Kč, tak pouze tato nižší částka) se rozdělí na třetiny. První dvě třetiny jsou zabaveny, poslední třetina by se měla připočítat k nezabavitelné částce a zůstat vám.

Bez toho, že bych znala vaši hrubou mzdu, to jaké jsou uplatněny daňové slevy a zvýhodnění a jaká je tedy čistá mzda už vám více neporadím. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou srážky ze mzdy prováděny správně, tak se obraťte na Vaši mzdovou účetní – můžete jí případně ukázat i výplatní pásku z předchozího zaměstnání a poprosit ji o vysvětlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď