Výpočet výše mzdy při insolvenci

Dobrý den,

mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč.

Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc.

Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten současný.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jiří F., 29.11.2016 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se vám odpovědět, ale bude to spíše jen teoretická odpověď. Nevím totiž, jaká je Vaše hrubá mzda. Exekuční srážky při insolvenci se provádí z čisté mzdy, která zůstává po odečtení sociálního, zdravotního pojištění, daní apod. Záleží i na tom, jaké daňové slevy a zvýhodnění jsou ve výplatě zahrnuty.

Nebo záleží i na tom, z čeho se Vaše mzda skládá. Třeba pokud jste u prvního zaměstnavatele dostával část platu jako „diety“ (cestovní náhrady), pak tyto nepodléhají exekučním srážkám ze mzdy, kdežto základní části mzdy ano.

Rozdíl třeba může být dán i jen tím, že u prvního zaměstnavatele byste uplatňoval daňové zvýhodnění na děti? Jen pro příklad – pokud by byla vaše hrubá mzda 20000 Kč, a vy neuplatňoval slevy na dítě, pouze základní slevu na poplatníka, pak je čistá mzda 15850 a po exekučních srážkách z důvodu insolvence vám zůstane 9269 Kč (není uplatněna ani nezabavitelná částka na děti). Pokud při stejné mzdě (20000 Kč hrubého měsíčně) uplatníte daňovou slevu na dvě děti, pak je čistá mzda 18384 Kč a po exekučních srážkách vám zůstane 12 308 Kč.

Také může svou roli hrát i to, jaká je vlastně vaše současná mzda u nového zaměstnavatele. Pokud je jiná než u původního, tak to hraje také svoji roli.

Při výpočtu exekučních srážek při insolvenci se postupuje tak, že nejprve se započítá základní nezabavitelná částka, což je 6178,67 Kč. Za každé vyživované dítě by se částka měla navýšit o 1544,67 Kč (ví váš nový zaměstnavatel, že máte dvě děti?).

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9286 Kč, tak vše nad toto se zabavuje. Zbytek mzdy (buď oněch 9286 Kč, nebo pokud je zbytek nižší než 9286 Kč, tak pouze tato nižší částka) se rozdělí na třetiny. První dvě třetiny jsou zabaveny, poslední třetina by se měla připočítat k nezabavitelné částce a zůstat vám.

Bez toho, že bych znala vaši hrubou mzdu, to jaké jsou uplatněny daňové slevy a zvýhodnění a jaká je tedy čistá mzda už vám více neporadím. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou srážky ze mzdy prováděny správně, tak se obraťte na Vaši mzdovou účetní – můžete jí případně ukázat i výplatní pásku z předchozího zaměstnání a poprosit ji o vysvětlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď