Výpočet výše mzdy při insolvenci

Dobrý den,

mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč.

Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc.

Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten současný.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jiří F., 29.11.2016 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se vám odpovědět, ale bude to spíše jen teoretická odpověď. Nevím totiž, jaká je Vaše hrubá mzda. Exekuční srážky při insolvenci se provádí z čisté mzdy, která zůstává po odečtení sociálního, zdravotního pojištění, daní apod. Záleží i na tom, jaké daňové slevy a zvýhodnění jsou ve výplatě zahrnuty.

Nebo záleží i na tom, z čeho se Vaše mzda skládá. Třeba pokud jste u prvního zaměstnavatele dostával část platu jako „diety“ (cestovní náhrady), pak tyto nepodléhají exekučním srážkám ze mzdy, kdežto základní části mzdy ano.

Rozdíl třeba může být dán i jen tím, že u prvního zaměstnavatele byste uplatňoval daňové zvýhodnění na děti? Jen pro příklad – pokud by byla vaše hrubá mzda 20000 Kč, a vy neuplatňoval slevy na dítě, pouze základní slevu na poplatníka, pak je čistá mzda 15850 a po exekučních srážkách z důvodu insolvence vám zůstane 9269 Kč (není uplatněna ani nezabavitelná částka na děti). Pokud při stejné mzdě (20000 Kč hrubého měsíčně) uplatníte daňovou slevu na dvě děti, pak je čistá mzda 18384 Kč a po exekučních srážkách vám zůstane 12 308 Kč.

Také může svou roli hrát i to, jaká je vlastně vaše současná mzda u nového zaměstnavatele. Pokud je jiná než u původního, tak to hraje také svoji roli.

Při výpočtu exekučních srážek při insolvenci se postupuje tak, že nejprve se započítá základní nezabavitelná částka, což je 6178,67 Kč. Za každé vyživované dítě by se částka měla navýšit o 1544,67 Kč (ví váš nový zaměstnavatel, že máte dvě děti?).

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9286 Kč, tak vše nad toto se zabavuje. Zbytek mzdy (buď oněch 9286 Kč, nebo pokud je zbytek nižší než 9286 Kč, tak pouze tato nižší částka) se rozdělí na třetiny. První dvě třetiny jsou zabaveny, poslední třetina by se měla připočítat k nezabavitelné částce a zůstat vám.

Bez toho, že bych znala vaši hrubou mzdu, to jaké jsou uplatněny daňové slevy a zvýhodnění a jaká je tedy čistá mzda už vám více neporadím. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou srážky ze mzdy prováděny správně, tak se obraťte na Vaši mzdovou účetní – můžete jí případně ukázat i výplatní pásku z předchozího zaměstnání a poprosit ji o vysvětlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce – mám srážky ze mzdy a účet v bance v mínusu

-

Dobrý den, chci se zeptat na exekuci. Strhávají mi peníze ze mzdy, plus mi bankovní účet šel do minusu na dlužnou částku. Na účtu jsem neměl nic. Takže exekutorovi se posílají peníze ze mzdy a zbytek peněz mi jde na účet, který je v mínusu. Tím jsem bez financí  – mám nárok na nezabavitelnou částku nebo […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď