Výpočet výše mzdy při insolvenci

Dobrý den,

mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč.

Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc.

Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten současný.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jiří F., 29.11.2016 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se vám odpovědět, ale bude to spíše jen teoretická odpověď. Nevím totiž, jaká je Vaše hrubá mzda. Exekuční srážky při insolvenci se provádí z čisté mzdy, která zůstává po odečtení sociálního, zdravotního pojištění, daní apod. Záleží i na tom, jaké daňové slevy a zvýhodnění jsou ve výplatě zahrnuty.

Nebo záleží i na tom, z čeho se Vaše mzda skládá. Třeba pokud jste u prvního zaměstnavatele dostával část platu jako „diety“ (cestovní náhrady), pak tyto nepodléhají exekučním srážkám ze mzdy, kdežto základní části mzdy ano.

Rozdíl třeba může být dán i jen tím, že u prvního zaměstnavatele byste uplatňoval daňové zvýhodnění na děti? Jen pro příklad – pokud by byla vaše hrubá mzda 20000 Kč, a vy neuplatňoval slevy na dítě, pouze základní slevu na poplatníka, pak je čistá mzda 15850 a po exekučních srážkách z důvodu insolvence vám zůstane 9269 Kč (není uplatněna ani nezabavitelná částka na děti). Pokud při stejné mzdě (20000 Kč hrubého měsíčně) uplatníte daňovou slevu na dvě děti, pak je čistá mzda 18384 Kč a po exekučních srážkách vám zůstane 12 308 Kč.

Také může svou roli hrát i to, jaká je vlastně vaše současná mzda u nového zaměstnavatele. Pokud je jiná než u původního, tak to hraje také svoji roli.

Při výpočtu exekučních srážek při insolvenci se postupuje tak, že nejprve se započítá základní nezabavitelná částka, což je 6178,67 Kč. Za každé vyživované dítě by se částka měla navýšit o 1544,67 Kč (ví váš nový zaměstnavatel, že máte dvě děti?).

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9286 Kč, tak vše nad toto se zabavuje. Zbytek mzdy (buď oněch 9286 Kč, nebo pokud je zbytek nižší než 9286 Kč, tak pouze tato nižší částka) se rozdělí na třetiny. První dvě třetiny jsou zabaveny, poslední třetina by se měla připočítat k nezabavitelné částce a zůstat vám.

Bez toho, že bych znala vaši hrubou mzdu, to jaké jsou uplatněny daňové slevy a zvýhodnění a jaká je tedy čistá mzda už vám více neporadím. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou srážky ze mzdy prováděny správně, tak se obraťte na Vaši mzdovou účetní – můžete jí případně ukázat i výplatní pásku z předchozího zaměstnání a poprosit ji o vysvětlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď