Změna u nemocenské v roce 2016 – placené i první 3 dny?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, protože jsem to i slyšela, že by se od dubna tohoto roku měly změnit podmínky u vyplácení nemocenské, že by se snad měly platit i první tři dny.

Co je na tom pravdy a jaké jsou v nemocenské změny, jestli tedy jsou

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jarmila S., 01.03.2016 19:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 11:37 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, existuje poslanecký návrh, že by opět byly placeny i první tři dny pracovní neschopnosti (aktuálně je až od 4 dne proplácena náhrada mzdy). Pokud je mi známo, tak byl předložen příslušný návrh v poslanecké sněmovně a snad i dokonce prošel prvním čtením.

Informace je možné najít například zde: http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/prvni-dny-nemocenske-budou-mozna-opet-hrazene-navrh-znovu-projednaji-poslanci--1582083

Na druhou stranu, od prvního čtení, ke schválení této úpravy zákona je myslím ještě hodně dlouhá cesta. Ještě druhé a třetí čtení v parlamentu, následně schválení v senátu, následně podpis prezidenta, následně publikace ve sbírce zákonů.

Aktuálně tedy určitě není nic „jasného“ a zatím neplatí, že by se mělo v dubnu, nebo obecně v dohledné době (v roce 2016) cokoliv měnit.

Obecné podmínky pro nárok na nemocenské dávky jsou v zásadě stejné, jako v roce 2015. Jediné co se měnilo v roce 2016 (k 1. 1. 2016) jsou redukční hranice, které se používají pro výpočet výše nemocenské dávky.

  • první redukční hranice 901 Kč
  • druhá redukční hranice 1 351 Kč
  • třetí redukční hranice 2 701 Kč

Ale to v praxi představuje reálné navýšení (a ne nutně u všech) jen v jednotkách korun či desetikorun.

Obdobně se měnili i redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy, kterou platí zaměstnavatel za 4 – 14 den trvání PN. Ale toto vše není žádná „revoluce“ to se děje každý rok, a jak je již zmíněno výše, reálně se to projeví jen nepatrným navýšením výsledné částky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na Ošetřovné pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, já pracuji jako OSVČ a provozovnu mam uzavřenou, manželka je v provozovně jako spolupracující osoba. Máme hendikepovaného, který má uzavřenou školu. Za manželku odvádí stát zdravotní a sociální pojištění. Má manželka nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a pokračování neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Od 1. 2. 2021 jsem nastoupila jako kuchařka do MŠ se zkušební dobou do konce roku. Při pracovním pohovoru jsem uvedla, že vlastním v pravém uchu sluchátko a že nemám problém s dorozumíváním a nastoupila do práce od1.2.2021. Ale od 26. 2. 2021 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď