Daňová sleva na dítě u OSVČ, mám na ni nárok?

Dobrý den,

Rád bych se vás zeptal, jestli mám nárok na daňovou slevu na dítě?

Loni jsem začal podnikat jako OSVČ. Konkrétně od ledna 2015. Část roku jsem ještě pracoval jako zaměstnanec na HPP. Zaměstnání jsem ukončil až na konci května 2015, a od června mám OSVČ jako hlavní činnost.

Budu teď dávat dohromady daňové přiznání a zajímalo by mě, jestli si tam mohu uplatnit daňovou slevu na děti a na manželku? Manželka je ještě pořád doma a má jen rodičovský příspěvek,

Někde jsem četl, že OSVČ nemá nárok na slevu na dítě a na manželku? Nemohu si ale uplatnit alespoň nějakou poměrnou část za dobu, kdy jsem ještě chodil do zaměstnání?

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Mirek H., 28.01.2016 19:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2016 06:47 napsal/a:

Dobrý den,

Máte v pravdě v tom, že OSVČ, kteří mají podnikání, jako hlavní činnost nemohou v daňovém přiznání uplatnit slevu na dítě nebo na manželku. Sice naši politici diskutují, že by tuto možnost znovu zavedli (byla zrušena jen před několika málo roky), ale aktuálně to opravdu není možné. Resp. v případě, že jako OSVČ uplatňujete výdaje paušálem, pak nemůžete tyto daňové slevy uplatňovat.

Ve vašem případě, pokud jste část roku pracoval, jako zaměstnanec na HPP bude ale záležet na tom, jaký byl poměr příjmů ze zaměstnání a z podnikání.

Konkrétní příklad:

  • V zaměstnání budete mít příjem 300 000 Kč
  • Z podnikání budete mít příjem 600 000 Kč
  • Současně ale uplatníte náklady paušálem 60%
  • Jako příjem z podnikání se bude brát 240 000 Kč
  • Protože je příjem z podnikání (po odečtení nákladů) nižší, než ten ze zaměstnání, slevu uplatnit můžete

Jak je uvedeno v příkladu, pokud jsou příjmy (snížené o náklady) z podnikání nižší než příjmy ze zaměstnání, resp. pokud příjmy ze zaměstnání tvoří více než 50%, pak si daňovou slevu na dítě uplatnit můžete. Pokud by příjmy z OSVČ byly vyšší, pak si slevu na manželku a dítě uplatnit nemůžete.

Nedá se tedy uplatňovat poměrná část. Poměrná část se uplatňuje v případě, že by se vám například dítě narodilo v červnu. Pak byste měl nárok na 1/12 daňové slevy na dítě za každý měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro přiznání tohoto bonusu splněny. Tedy sleva by se uplatňovala za měsíce červen až prosinec.

U souběhu OSVČ a zaměstnání tedy rozhoduje právě jen to, jaký příjem je vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď