Hmotná nouze a příspěvek na bydlení

Dobrý den, mam kamarádku, která se dostala do velmi špatné situace. Nevím jak ji co nejvíce pomoci.

Kamarádku před třemi měsíci vyhodili z bytu, dostala se do špatné finanční situace, a vyhodili ji. Tři měsíce je, dalo by se říci, bezdomovec.

Sebrali jí i malého syna, mateřskou také, pobírá její máma, o malého se stará ona.

Chci se zeptat, co potřebuje pro zažádání o dávky hmotné nouze? Má na ni nárok? Nebo jsem četla o okamžité mimořádné pomoci? Existenční minimum? Co pro to má udělat?

Dále jsem se chtěla zeptat i na příspěvek na bydlení? A dále ty různé doplatky co se týče bydlení. Jak to udělat, když kamarádka nemá kde bydlet, svůj byt, žádná smlouva, zkratka nic co se dokládá!

Je nějaká možnost? Jinak asi nevím, co s ní bude, a jak a kde skončí. Nemá žádný příjem, na jídlo, na nic, natož na nějaký nájem, a už vůbec na kauci aby se někam mohla nastěhovat!

Prosím pomozte. Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika B., 23.10.2016 00:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.11.2016 02:17 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že je vaše kamarádka zcela bez jakýchkoliv příjmů, může se v první řadě obrátit na Úřad práce, na oddělení, kde jsou řešeny dávky hmotné nouze. V každém případě má nárok nejméně na částku existenčního minima. Existenční minimum je ve výši 2200 Kč. Pro jeho vyřízení jí pak v zásadě stačí základní osobní doklady.

Na místo minimální částky, což je ono existenční minimum, může mít nárok i na dávku pomoci ve hmotné nouzi – doplatek do životního minima. Základní životní minimum jednotlivce je aktuálně 3410 Kč.

U této dávky hmotné nouze už bude, ale úřad hodnotit, nakolik se vaše kamarádka snaží řešit svoji situaci. Zde určitě pomůže, pokud by vaše kamarádka byla vedena v evidenci úřadu práce. Byť by neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud si bude aktivně hledat nějakou práci, bude to při posuzování nároku na doplatek do životního minima zohledněno. Vaše kamarádka by pak musela chodit na pravidelné návštěvy Úřadu práce a případně chodit k zaměstnavatelům, kam jí pošlou z Úřadu práce.

Co se týká nějakých dávek na bydlení – na příspěvek na bydlení vaše kamarádka mít nárok určitě nebude. U něj je podmínka, že musí mít minimálně nájemní smlouvu na nějaký byt a současně mít v tomto bytě trvalé bydliště.

Případně by ale mohla mít nárok na doplatek na bydlení, což je další dávka z oblasti hmotné nouze. Na ten může mít nárok, i kdyby třeba bydlela na ubytovně.

Jinak už ale příliš možností, jak získat nějakou sociální podporu, není.

Výše uvedené by ale mělo být začátkem. Tedy zajít na Úřad práce v místě trvalého pobytu a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Dále pak si vyřídit dávky hmotné nouze, najít si ubytování na nějaké ubytovně. A následně se pak najít nějakou, byť minimálně placenou práci.

Pak už by bylo možné uvažovat i o dalších krocích.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď