Nárok na sociální dávky při exekuci na mzdu

Dobrý den,

Můj dotaz: chci se zeptat, jsem zaměstnaný a vydělávám si přibližně 17 – 18 000 Kč měsíčně. Mám ale exekuce – jedná se o přednostní pohledávku. Mohu si i tak požádat o příspěvek na bydlení atd.? Děkuji za info

Dotaz poslal/a: Jan S., 16.10.2014 10:04
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.10.2014 v 04:36 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že máte nařízenou exekuci a jsou u vás prováděny exekuční srážky ze mzdy, tak tento fakt přímo neovlivňuje možnost požádat si o sociální dávky jako je například zmiňovaný příspěvek na bydlení.

Pozor ale na to, že u příspěvku na bydlení se jako jeden z faktorů posuzuje výše příjmu. A i když máte nařízené exekuční srážky ze mzdy a fakticky vám zůstává pouze nezabavitelná částka, tak při žádosti o příspěvek na bydlení se vám započítá celá vaše čistá mzdy jako příjem. Tedy nebude se zohledňovat to, že fakticky vám zůstává mnohem méně peněz.

Takže o příspěvek na bydlení si požádat můžete, ale budete posuzován tak, jako byste ani žádnou exekuci neměl. Příspěvek na bydlení pak získáte, pokud budou splněny všechny podmínky u této dávky – tedy především to že se musí jednat o byt, kde máte nájemní smlouvu (podnájemní smlouva nestačí), nebo byt / dům v osobním či družstevním vlastnictví. Dále pak v daném bytě / domě musíte mít trvalý pobyt.

Při žádosti o příspěvek na bydlení se pak dokládají příjmy a výdaje (na bydlení) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste šel o dávku žádat nyní (říjen 2014), pak by se dokládaly náklady na bydlení za červenec – září 2014).

Konkrétní výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí od počtu osob s trvalým bydlištěm v daném bytě, záleží i na velikosti města, typ bydlení a také na tom, jaké jsou skutečné náklady na bydlení (nájem, plyn, elektřina apod.).

I u dalších sociálních dávek – jako jsou třeba příspěvek na dítě, dávky hmotné nouze apod. se při posuzování nároku bude započítávat celý váš příjem, jako by vám nebylo nic strháváno na exekuci. Takže třeba na dávky hmotné nouze s největší pravděpodobností nedosáhnete. To ale nemohu přesně posoudit, protože neznám vaši celkovou majetkovou a sociální situaci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď