Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

Dobrý den mám dotaz:

Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů.

A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá.

Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a tento stav je již cca 6 měsíců, a dělá jako by se nechumelilo a nemá se k odchodu.

Četl jsem, že ze zákona ji nemohu vyhodit věci na ulici, ale zase bych rád to ukončil ale, když se nemá absolutně k žádnému činu tak jak dál. Děkuji za Každou radu.

Zvažuji ze zajdu k nějaké právničce na rodinná práva aby mi pomohla sepsat žádost vystěhování soudní cestou, ale zase nevím, co to vše obnáší.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Petr H., 30.04.2018 07:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.05.2018 v 07:39 napsal/a:

Dobrý den,

V tomto případě vám asi doporučím, abyste se obrátil přímo na právníka. Nejsem právník, a tak vám mohu poskytnout jen obecné rady.

Ve vámi zmiňovaném případě jsou totiž možné dva pohledy:

Tím prvním je to, že vaše (bývalá) přítelkyně užívá byt bez nájemní smlouvy. Nemá tedy žádné právo k užívání daného bytu, a tím byste ji pak mohl kdykoliv vystěhovat. Je to „prostě“ jen cizí člověk ve vašem bytě.

Druhý pohled je takový, že nájemní smlouva (jako kterákoliv jiná smlouva), může být uzavřena i ústně (zákony připouští, že smlouvy nemusí být uzavřeny jen písemně, ale je možná i ústní dohoda).

Pokud by tedy vaše (bývalá) přítelkyně nesouhlasila s vystěhováním, tak se může obrátit na soud a zde tvrdit že jste se ústně dohodli na tom, že u vás bude bydlet v nájmu/podnájmu. Pak by to bylo tvrzení proti tvrzení, tak se podobná věc u soudu může řešit i poměrně dlouhou dobu (měsíce/roky).

Soud navíc může vydat předběžné rozhodnutí (do doby než bude věc soudně vyřešena), že jí musíte umožnit užívání bytu.

Obecně k ukončení nájemní smlouvy je asi nejvíce relevantní - Nový občanský zákoník (zákon číslo 89/2012 Sb.), např.:

§ 2230

(1) Užívá-li nájemce věc i po uplynutí nájemní doby a pronajímatel ho do jednoho měsíce nevyzve, aby mu věc odevzdal, platí, že nájemní smlouva byla znovu uzavřena za podmínek ujednaných původně. Byla-li původně nájemní doba delší než jeden rok, platí, že nyní byla uzavřena na jeden rok; byla-li kratší než jeden rok, platí, že nyní byla uzavřena na tuto dobu.

§ 2231

(1) Nájem ujednaný na dobu neurčitou skončí výpovědí jednou ze stran. Jedná-li se o věc movitou, je výpovědní doba jednoměsíční, jedná-li se o věc nemovitou, je tříměsíční. 

(2) Výpověď nemusí být odůvodněna; to neplatí, má-li strana právo vypovědět nájem bez výpovědní doby.

Tj. za předpokladu, že by vaše (bývalá) přítelkyně trvala na tom, že byt užívá na základě ústní dohody o pronájmu/podnájmu, tak byste danou věc musel řešit tak, že jí dáte (ideálně písemnou) výpověď, ve které bude uvedeno konkrétní datum (viz výše, je zde případná tříměsíční výpovědní lhůta), ke kterému má „vyklidit“ váš byt. Pokud by toto nerespektovala, tak je pak možné obrátit se na soud a podat „žalobu na vyklizení bytu po skončení nájmu“.

Od doby, kdy začal platit nový občanský zákoník (31. 12. 2013), už neplatí, že byste jako pronajímatel (stále hovoříme jen o teoretické možnosti ústní dohody o nájmu/pronájmu), měl povinnost zajišťovat nějaké náhradní bydlení.

V případě, že by soud rozhodl o oprávněnosti vaší žaloby, je pak možné přikročit k „násilnému“ vystěhování (a to i bez přítomnosti dané osoby).

Co se týká samotného vystěhování, tak ano, platí že nemůžete její věci „jen tak vyhodit na ulici“.

Zde se jedná především o to, že kdyby takto „vyhozené“ věci někdo ukradnl, tak to bude na vaši zodpovědnost. Pokud byste ale její věci uložil do nějakého skladu apod., a předal jí klíče/informace o tom, kde si může věci vyzvednout, tak je to podle zákona v pořádku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď

Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

-

Dobrý den, bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-. V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje. Máme nárok na přídavky na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď