Kolik si mohu během nemocenské vydělat, abych nepřišel o dávky?

Dobrý den, jsem momentálně v pracovní neschopnosti. Stal se mi úraz, takže nemohu chodit, ale jinak jsem zdravý. Zajímalo by mě, jestli mohu během pracovní neschopnosti pracovat a vydělávat si peníze, nebo je to zakázané? A pokud bych mohl pracovat, je nějaký maximální částka, kterou bych si mohl takhle vydělat, abych při tom, nepřišel o nárok na dávky? Protože pokud by mi přestali platit nemocenskou, tak by se mi asi nevyplatilo hledat si nějakou brigádu, kterou bych během neschopenky mohl dělat z domu. Díky za odpověď na tuhle otázku, Petr P.

Dotaz poslal/a: Petr P., 11.1.2014 12: 58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.1.2014 7:21 napsal/a:

Dobrý den Petře, co se týká vašeho dotazu ohledně možnosti práce během pracovní neschopnosti a maximálního výdělku, můžete být klidný. Pokud dodržíte všechny zákonné podmínky, pak můžete na neschopence pracovat a vydělat si peníze. Příjem během pracovní neschopnosti není nijak omezený.

Proto, abyste mohl pracovat během neschopenky, musíte dodržet určitá pravidla. Jedním z nich je pochopitelně to, že pokud budete pracovat, musíte stále dodržovat léčebný režim stanovený lékařem. Takže pokud například máte stanovené vycházky jen v určitém časovém úseku, musíte to splňovat i když budete pracovat.

Dalším omezením je to, že byste neměl vykonávat stejnou činnost jako je ta, na jejímž základě je vám vyplácena nemocenská. Nepíšete přesně co je vaše zaměstnání, takže uvedu pouze teoretický případ, který nemusí přesně odpovídat tomu, jak je to u vás.

Řekněme, že byste pracoval jako překladatel a nastoupil do pracovní neschopnosti. Rozhodl byste se během pracovní neschopnosti pracovat z domu. Nemohl byste ale tuto práci vykonávat pro svého zaměstnavatele. Ani kdybyste s ním na dobu na neschopence uzavřel jinou smlouvu (třeba dohodu o provedení práce). Mohl byste ale (pokud by to bylo v souladu s léčebným režimem) vykonávat pro svého zaměstnavatele jinou práci, nebo byste mohl pracovat pro jiného zaměstnavatele. Můžete také pracovat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).

Úplně stejné by to bylo, kdybyste měl například dvě zaměstnání – například jako pracovník na stavbě a současně byste měl jako vedlejší úvazek práci překladatele. Pokud byste si například zlomil nohu, tak sice můžete mít neschopenku pro hlavní pracovní poměr (práci dělníka na stavbě, protože tu se zlomenou nohou budete asi vykonávat jen stěží), ale současně byste mohl dál pracovat ve svém vedlejším zaměstnání, pro které byste neschopenku vystavenou neměl.

Nemocenská – resp. nemocenské dávky se vyplácí jako náhrada za příjem, během pracovní neschopnosti. Máte na něj tedy nárok z titulu toho, že nemůžete vykonávat tuto práci. Takže pokud si v jiné práci vyděláte peníze, není tím nárok na nemocenské dávky nijak dotčen. Příjem během nemocenské tedy není nijak limitován.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď