Mateřská u 2 dítěte

Dobrý den, mám dotaz.

V roce 2014 sem porodila syna, a v listopadu 2015 sem si našla přivýdělek.

Pracuji tam na smlouvu a maj ji na neurčito. Ale mám zkrácený úvazek na 10h týdně. Ale neberu hodně. Pracuji jako pokladní.

V srpnu 2016 sem otěhotněla a v květnu 2017 mám termín porodu. Z čeho se mi bude počítat mateřská?

Žiju s přítelem.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 31.12.2016 13:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2017 v 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše „mateřské“ (tedy přesněji peněžité pomoci v mateřství, PPM), bývají zpravidla rozhodující příjmy za posledních 12 měsíců před zahájením PPM (to je obvykle v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu). Současně také platí, že výpočet se obvykle provádí na základě příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání (resp. z poslední činnosti, na základě které vám plynulo nemocenské pojištění).

Ve svém dotazu to přímo neuvádíte, ale předpokládám, že se jedná o běžný pracovní poměr, jen na zkrácený úvazek. Tedy nejedná se o práci na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti). U nich by to bylo trochu jinak.

Pokud se tedy jedná o zaměstnání, u kterého za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na „mateřskou“. S tím, že její výše by se počítala z dosahovaného příjmu.

Trochu jiná situace by to byla, pokud byste u tohoto zaměstnavatele pracovala i před narozením prvního dítěte. Pak by se totiž – pokud by se druhé dítě narodilo do 4 roků toho prvního – mohla PPM odvíjet od příjmů, které jste dosahovala před prvním porodem – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Vzhledem k tomu, že ve svém dotazu píšete o tom, že jste si našla „přivýdělek“, pak mám za to, že tento „přivýdělek“ je nové zaměstnání, pak by se na vás toto ustanovení nevztahovalo.

Pokud nyní máte nízký příjem a tím pak bude i vaše „mateřská“ nízká, pak máte možnost po narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek. Pak by vám současně byla vyplácena PPM a i rodičovský příspěvek – resp. jeho část. Pokud byste například měla mít nárok na RP ve výši 7600 Kč měsíčně a vaše PPM byla třeba 3000 Kč, pak byste mohla dostávat RP ve výši 4600 Kč. Viz paragraf 30b, zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.):

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Nárok na mateřskou po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Za pár dní mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Zjistila jsem, že jsem těhotná a gynekolog mi vystavil neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Smlouva skončí a já budu v neschopnosti vlastně celou dobu těhotenství. Budu mít nárok na mateřskou?

Zobrazit odpověď

Změna výše RP v roce 2017

-

Dobrý den, jsem samoživitelka na rodičovské dovolené. Rodila jsem v srpnu 2016. Automaticky jsem dostala 4 letou variantu čerpání RP. Od roku 2017 má přijít změna a měla by být možnost čerpat RP i v 3 leté variantě. Budu mít možnost si to změnit, nebo je tato změna jen pro děti narozené v roce 2017? […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPČ a těhotenství

-

Dobrý den chtěla bych se zeptat, jsem po 3 leté mateřské, která skončila v červnu, ale od května jsem nastoupila do práce na DPP, kde mi jiný úvazek dát nechtěli, tak jsem od července přešla do jiné práce na DPČ a teď jsem zjistila, že jsem těhotná. Bohužel toto zaměstnání není vhodné pro těhotné tak bych […]

Zobrazit odpověď

Přídavky 2017

-

Dobrý večer, potřebovala bych poradit ohledně možných přídavků – na jaké by byl v mém případě nárok. Mám 6ti letou dcerku ve střídavé péči bez stanovení alimentů, pouze na mimořádné výdaje tak, že 2:1 – dvě třetiny exmanžel, jednu třetinu já (ŠvP, kroužky, apod.). Dále mám 4. Měsíčního syna (jelikož byl narozen ještě v manželství, […]

Zobrazit odpověď