Možné dávky pro studující novomanžele

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat na možnosti sociálních dávek a stipendií, které se mně a mé přítelkyni naskytnou, pokud se vezmeme. Jsem student třetího ročníku bakalářského studia a chtěl bych pokračovat ještě na magisterském studiu. Má partnerka je v prvním ročníku bakalářského studia.

Zajímá mne také jaká situace je nejlepší variantou pro získání nejvíce přídavků a stipendií. Možné varianty:

1) Budeme bydlet v nájmu, v Brně, ale trvalé bydliště budeme mít každý u svých rodičů

2) Rodiče nám koupí byt v Brně, který budu vlastnit já (hodnota asi 1250000), zde bychom mohli mít trvalé bydliště.

3) Budeme mít trvalé bydliště u rodičů (vzdálenost asi 110 km od Brna) a v Brně budeme bydlet v nájmu

4) Rodiče nám koupí byt, vlastníkem budu já, ale trvale bydliště budeme mít stále u rodičů

5) Rodiče koupí byt, my v něm budeme bydlet, nebudeme platit nájem (aby rodiče neměli velké příjmy a nepřišli o přídavky na další 3 děti) a trvalé bydliště budeme mít u rodičů.

Kombinací je asi více a asi by byla lepší osobní konverzace, ovšem pokud to dobře chápu, tato varianta není vámi poskytována, avšak za jakoukoli odpověď a informace Vám již teď mnohokrát děkuji.

Dotaz poslal/a: František P., 22.02.2016 22:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2016 17:00 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že Váš dotaz trochu přesahuje možnosti naší porady. Možných řešení a variant je opravdu velké množství a nedá se jednoznačně říci, která z nich by byla ta nejlepší. Pokusím se stručně nastínit možnosti.

Pokud se zde bavíme o dávkách, tak mě napadá především příspěvek na bydlení nebo třeba přídavky na dítě.

U příspěvku na bydlení jsou dvě hlavní podmínky:

  • V daném bytě/domě musíte mít vedený trvalý pobyt (resp. případně i vaše žena, výše dávky se odvíjí od počtu osob, které mají v daném bytě vedený trvalý pobyt)
  • V daném bytě musíte mít uzavřenou nájemní smlouvu, nebo to musí být byt ve vašem osobním vlastnictví

Pro nárok na dávku je nutné splnit obě tyto podmínky, a dále se pak posuzují náklady na bydlení a příjem – vždy se dokládá předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud byste tedy neplatili nájem (aby rodiče neměli vyšší příjem), nebo pokud byste platili jen nějaký „symbolický“ nájem (výše dávky na jednu stranu nemůže být vyšší než normativní náklady na bydlení, současně se ale vyplácí jen do výše reálných nákladů, pokud by byl nájem 100 Kč, pak by výše dávky mohla být také jen oněch 100 Kč), pak byste ve výsledku neměli nárok na přídavky na bydlení.

To samé pak, pokud byste měli i nadále trvalý pobyt u rodičů, pak nárok na dávku opět nebude.

U přídavků na dítě je to trochu složitější. Jako zletilé nezaopatřené dítě můžete být pro tuto dávku i nadále posuzován společně s rodiči:

(3) Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o

b) zletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče, jestliže rodiče a dítě jsou v témže bytě hlášeni k trvalému pobytu;1) ustanovení písmene a) části věty za středníkem přitom platí obdobně,

(8) Společně posuzovanými osobami podle odstavců 2, 3 a 5 jsou i osoby, které se přechodně z důvodů soustavné přípravy na budoucí povolání (§ 12), zdravotních nebo pracovních zdržují mimo místo, kde jsou hlášeny k trvalému pobytu.

Tedy pokud byste měl trvalý pobyt u rodičů, ale fakticky bydlel (i ve vlastním) bytě v Brně, pak pro přídavky na dítě budete i nadále posuzován s rodiči (jako tomu bylo zřejmě dosud).

Pokud budete mít s manželkou trvalý pobyt v bytě v Brně, měl byste být pro účely této dávky posuzován samostatně.

Co se týká nároku na stipendium, tak zde vám vůbec neporadím, v tomto se neorientuji.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď