Nárok na sociální dávky po porodu?

Dobrý den,

jsem studentkou denního studia VŠ, kterou budu SZZ ukončovat na konci května.

Termín porodu mám 1.8. 2017

Během studia jsem nebyla nikde zaměstnaná.

Žiji sama, bez partnera. Na jaké příspěvky krom příspěvku na bydlení a rodičovského příspěvku bych mohla mít nárok?

Děkuji za informace

Dotaz poslal/a: Vendula Š., 25.04.2017 08:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26..04.2017 13:21 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste během studia VŠ v posledních dvou letech nikde nepracovala (nebyla tedy účastníkem nemocenského pojištění), pak vám nevzniká nárok na „mateřskou“. Tedy přesněji na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na tu mají nárok zaměstnané ženy, které v posledních dvou letech byly účastny na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dní. Nebo případně samostatně výdělečné osoby (OSVČ), které si hradili dobrovolné nemocenské pojištění.

Vám tedy vzniká nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte. Tím, že jste nepracovala, pak u vás není možné stanovit vyměřovací základ a budete mít podle aktuálně platných pravidel nárok pouze na „základní“ variantu rodičovského příspěvku. Tedy na 4 roky, s tím, že prvních 9 měsíců dostáváte 7600 Kč, a následně pak 3800 Kč měsíčně do věku 4 let dítěte.

Příspěvek na bydlení ponechávám bokem, ten s narozením dítěte v zásadě nijak nesouvisí. Nárok na něj máte na základě toho, jaké jsou vaše náklady na bydlení a příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí. Snad jediné, na co má vliv narození dítěte u příspěvku na bydlení, je to, že po jeho narození se bude zohledňovat to, že v bytě bydlí dvě osoby.

Z jiných dávek byste po narození dítěte měla mít nárok na přídavek na dítě. Ten je u dítěte do 6 roků ve výši 500 Kč měsíčně. Tím, že jste v předchozích letech byla studentka „bez příjmu“, tak byste na tuto dávku měla mít nárok. Můžete si ji tedy vyřídit rovnou společně s rodičovským příspěvkem. Vyřizuje se také na Úřadu práce, jako RP.

Ještě je zde jednorázová sociální dávka porodné. Na tu je nárok při narození prvního (nebo případně i druhého dítěte). Na první dítě je porodné ve výši 13000 Kč. Vyřídit si jej můžete také až po narození dítěte – pro všechny výše uvedené dávky (porodné, rodičovský příspěvek, přídavek na dítě), budete k žádosti potřebovat doložit rodný list, který vám vystaví na matrice během několika dní po porodu.

Opět, pokud jste v době před porodem neměla příjmy, pak byste na porodné nárok mít měla. Zde se hodnotí příjmy za kalendářní čtvrtletí před porodem a příjem nesmí přesáhnout 2,7 násobek životního minima. Což znamená, u matky samoživitelky s jedním dítětem, že průměrný příjem nesmí přesáhnout 13 176 Kč měsíčně.

Co se týká jiných dávek, pak jsou zde ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Poté, a pokud vám budou přiznány jednotlivé dávky (rodičovský příspěvek, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení), a váš příjem by byl přesto jen velmi nízký (mezi příjmy se případně může započítávat i výživné na dítě, pokud jej budete dostávat nebo i jiné příjmy, pokud byste třeba pracovala na DPP nebo DPČ i během doby kdy se budete starat o dítě), pak vám může vznikat nárok i na některou z těchto dávek.

Mám za to, že v době prvních 9 měsíců, kdy budete mít vyšší rodičovský příspěvek, byste na hmotnou nouzi nárok spíše neměla, ale po snížení RP již pravděpodobně ano – ale to se nedá takto teoreticky posoudit. Bude záležet na reálné výši příjmů v konkrétním měsíci. Tyto dávky se také řeší na Úřadu práce, takže se tam pak případně můžete informovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď