Nemocenská vs. dohoda o provedení práce

Dobrý den,

Nečekaně jsem skončila ve 14 týdnu na rizikovém těhotenství. Mám dvě práce – jednu na HPP a druhou na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele. Práce na HPP byla velmi náročná v infekčním prostředí – pracovala jsem tam jako zdravotní sestra.

Druhá práce dohoda, je školení první pomoci a občasná domácí péče – také ve smlouvě mám uvedeno jako zdravotní sestra, ale práce je velmi klidná a pouze na pár hod. týdně. Můj dotaz zní, zda mohu práci na dohodu dále vykonávat, je to úplně odlišná práce, než jsem vykonávala v hlavním zaměstnání.

Samozřejmě s dodržením léčebného režimu a v době stanovených vycházek. Velmi ráda bych si tu dohodu nechala i kvůli mentální stránce. Bohužel na internetu jsem vyčetla pouze, že mohu pracovat u nemocenské, ale nevím, zda můžu být zaměstnaná u obou zaměstnavatelů jako zdravotní sestra, i když práce je úplně odlišná, nebo práci na dohodu musí zaměstnavatel nějak změnit na jinou pozici.

Dotaz poslal/a: Mašková O., 25.04.2017 15:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2018 00:59 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že během doby, kdy jste v pracovní neschopnosti vyplývající z jednoho zaměstnání, můžete vykonávat jiné zaměstnání (nebo podnikání).

To, co je nutné dodržet, je léčebný režim a doba povolených vycházek (tak jak ostatně sama píšete ve svém dotazu).

Nemůžete také vykonávat stejnou práci (stejnou pracovní činnost) pro zaměstnavatele, u kterého máte nahlášenu pracovní neschopnost.

To, že ale pracujete pro jiného zaměstnavatele (byť je charakter pracovní činnosti částečně podobný), by ale ničemu nemělo vadit.

Není to až tak velká výjimka, že lidé během pracovní neschopnosti vykonávají druhé zaměstnání nebo podnikání. Pokud výkon dané činnosti nekoliduje s podmínkami, které musíte splňovat jako „práce neschopná“ (tedy především vycházky a léčebný režim), pak to určitě není žádný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď