OSVČ – dlouhodobá neschopnost

Dobrý den,

prosím o odpověď na můj dotaz.

Manžel je veden jako OSVČ. V tomto měsíci mu byla diagnostikována porucha srdečního svalu a je v hospitalizaci v nemocnici. Lékaři říkali, že činnost, kterou doposud provozoval, nebude moc nejméně půl roku vykonávat.

Chci se zeptat:

1, potřebuje manžel od lékařů potvrzení o pracovní neschopnosti

2, má si manžel po dobu nečinnosti pozastavit svou činnost a tím i přestat platit zálohy na VZP a OSSZ

3, pokud lékaři posoudí manželův stav jako invalidní, kdy a za jakých podmínek lze tuto skutečnost provést

4, pokud bude manžel celou dobu bez příjmu, je možné získat finanční podporu v rámci sociálního systému ČR

Velice děkuji za vaši odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Naďa B., 31.12.2016 11:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2017 v 15:26 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu neuvádíte, zda si manžel jako OSVČ platil nemocenské pojištění nebo ne. Zatímco placení zdravotního a sociálního pojištění je u OSVČ povinné, placení nemocenského pojištění je dobrovolné. Proto si ho pak velká většina OSVČ neplatí.

Pokud by si platil nemocenské pojištění, měl by teď mít nárok na nemocenské dávky v pracovní neschopnosti. Pak se obracíte na ČSSZ (resp. místní OSSZ), tady se dokládá potvrzení od lékaře (neschopenka).

Pokud si nemocenské pojištění neplatil, pak na nemocenské dávky nárok nemá. Nemocenské pojištění se ani nedá doplatit zpětně.

Manžel pochopitelně může svou činnost jako OSVČ přerušit nebo i ukončit – pokud po nějakou dobu nebude danou činnost vykonávat a nebude tak mít žádné příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, pak to určitě dává smysl. Případně je možné i jen požádat o snížení záloh na sociální a zdravotní pojištění.

To třeba v případě že by manžel přece jen v nějakém omezeném rozsahu danou činnost vykonával (nemusí se jednat přímo o „fyzický“ výkon nějaké činnosti, u OSVČ dost často dochází k tomu, že vystavují faktury a mají nějaký příjem, i když fakticky žádnou práci v daný měsíc neprovádí, ale i toto fakturování je bráno jako výkon podnikání).

Pokud by zdravotní stav vašeho manžela zakládal nějaký stupeň invalidity a mohl by mu vznikat nárok na invalidní důchod, pak se obracíte opět na příslušnou OSSZ. V závislosti na stupni invalidity (první, druhý nebo třetí stupeň) se pak liší i výše důchodu. Je mimo jiné nutné splňovat podmínku minimální doby pojištění (5 let v posledních 10letech, případně pokud má manžel více než 38 roků pak to může být i 10 roků v posledních 20 letech). Ve vztahu k tomu, že je manžel OSVČ zde nejsou žádné specifické podmínky.

Co se týká nároku na jiné dávky. Pokud by manžel podnikání jako OSVČ ukončil nebo přerušil, může mu případně vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jinak u sociálních dávek záleží na mnoha různých faktorech. Třeba u dávek pomoci ve hmotné nouzi (pro osoby bez příjmů nebo jen s nízkým příjmem) se zpravidla posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti – tedy i ty vaše, nebo případně i dalších osob, které sdílí společnou domácnost. A nárok na dávky je, pouze pokud společné příjmy jsou nižší než určitá částka. Na toto se opravdu nedá nijak jednoduše odpovědět. Obraťte se případně na místní úřad práce, kde vám poradí, zda splňujete nárok na některou z dávek. Ať už by to byla podpora v nezaměstnanosti nebo případně příspěvek na bydlení nebo zmíněné dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

Mateřská při přechodu z OSVČ na HPP

-

Prosím o radu, jsem OSVČ od července 2016, předtím jsem měla hlavní pracovní poměr s platem 16000 hrubého, který jsem ukončila v červnu 2016. Od začátku dubna si jako OSVČ 2017 si platím dobrovolné nemocenské pojištění, maximálně mohu platit 155,-Kč. Těsně po té jsem otěhotněla, jestliže to vyjde, termín porodu budu mít koncem ledna 2018. […]

Zobrazit odpověď

OSVČ a mateřská – co mám dělat, abych měla nárok?

-

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si VZP 1823,- Kč a OSSZ 1972,- Kč, budu mít nárok na mateřskou dovolenou? Nebo co pro to mám udělat, abych na ní nárok měla? Děkuji

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovská při pobytu v zahraničí

-

Dobrý den, v ČR mám trvalý pobyt, platím si zde zdravotní pojištění jako samoplátce. Dlouhodobě však žiji v zahraničí. Pokud změním statut v ČR na OSVČ a budu platit i nemocenské pojištění dle požadavků (tj. min 270 dní v posledních dvou letech), vznikne mi nárok na PPM a RP? Pro upřesnění, můj partner má trvalý […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství OSVČ 2017

-

Dobrý den, s manželem se pokoušíme o miminko a ráda bych se zeptala na mateřskou a peněžitou pomoc v mateřství u mě jako OSVČ na rok 2017. Jsem OSVČ již 7 let jako hlavní činnost. Od konce srpna si platím nemocenskou 168,-Kč / měsíčně jak mi bylo vypočteno na MSSZ. Ráda bych se zeptala, jak […]

Zobrazit odpověď