OSVČ na mateřské – na jaké dávky mám nárok?

Dobrý den, prosím o radu, na internetu je spousta otázek a odpovědi ale rada bych získala konkrétně odpověď, tak předem velice děkuji! Situace: plánujeme dítě – co nejdříve, od r. 2009 pracuji jako OSVČ – uklízečka, platím základní sociální a zdravotní pojištěni a nemocenské ve výši 130Kč si platím od 05/2013. Doma s dítětem bych chtěla zůstat 3roky. Dotaz č. 1: Mám si pozastavit živnost, když za mě muže uklízet sestra (a tím mi „podržet“ práci než se vrátím), nebo ji můžu nechat běžet – ohrozí mě to nějak? V tom prvním pul roku dávek nebo pak na mateřské?

Dotaz č. 2: Můžu si v průběhu mateřské měnit výši i jako OSVČ? Myslím, kdybych si to rozmyslela a potřebovala bych po 2letech do práce.

A poslední 3. dotaz: jelikož vykonávám fyzicky náročnou práci, jak to mám udělat, abych dostala nějaké peníze, ale nemusela třeba od 5. měsíce těhotenství pracovat, bojím se, aby se něco nestalo. Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Katka V., 07.10.2014 10:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.10.2014 v 18:26 napsal/a:

Dobrý den Katko,

Pokusím se vám postupně odpovědět.

Mateřská – resp. PPM, dávka vyplácená prvních 28 týdnů (resp. od 6 – 8 týdne před narozením dítěte), je dávka placená z nemocenského pojištění (a platí vám ji ČSSZ). Nárok na tuto dávku má OSVČ pouze v případě, že si platí nemocenské pojištění a to tak že má zaplaceno nejméně 270 dní v poslední 2 letech a z toho nejméně 180 dní v posledním roce. OSVČ také nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

Výši této dávky si nemůžete nijak měnit, ale je stanovena na základě denního vyměřovacího základu, který se pak odvíjí od výše zaplaceného nemocenského pojištění. Pokud by to po celou dobu v rozhodném období bylo oněch 130 Kč měsíčně, pak by vaše mateřská byla cca 3900 Kč měsíčně.

Ovlivnit výši mateřské můžete jedině tak, že si buď budete platit vyšší zálohy na nemocenské pojištění – nemůžete si ale platit libovolnou částku, od 1. 1. 2014 platí omezení pro maximální výši, která je navázána na vámi přiznané příjmy. Konečná výše PPM se také počítá zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud byste si změnila zálohy těsně před podáním žádosti, tak by vám to nebylo moc platné.

Rodičovská – resp. rodičovský příspěvek se vám začne vyplácet po narození dítěte (pokud by nebyl nárok na PPM), nebo ve vašem případě po skončení vyplácení PPM.

Výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun a případně si můžete volit výši/rychlost čerpání. Pokud si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění, pak máte možnost zvolit si jinou než základní – 4letou variantu. Ve vašem případě byste si mohla případně zvolit i 3letou (tj. 7600 Kč měsíčně). Vyšší už ne – protože nemáte dostatečně vysoký vyměřovací základ. Na to abyste si mohla zvolit dvouletou rodičovskou s měsíčním příspěvkem 11 500, byste musela mít 70% z vyměřovacího základu pro nemocenské dávky k datu narození dítěte vyšší než 7600 Kč.

Na rodičovskou máte nárok bez ohledu na to, jestli jste v dané době zaměstnaná nebo podnikáte jako OSVČ. Takže klidně můžete pobírat rodičovský příspěvek a při tom chodit do práce nebo podnikat a mít libovolný příjem. Není tedy problém, abyste měla tříletou rodičovskou a současně od druhého roku měla příjem z podnikání.

Na druhou stranu – pokud první dva roky neplánujete pracovat, tak je pro vás během rodičovské dovolené je pro vás asi výhodnější být „nezaměstnaná“ resp. pozastavit / ukončit činnost. Jinak byste si i během rodičovské dovolené musela platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění (a to i bez ohledu na to že byste reálně neměla žádné příjmy). Pokud tedy neplánujete být výdělečně činná, a být jen doma s dítěte, je určitě lepší činnost pozastavit.

PPM budete řešit na ČSSZ, kam se případně obracejte i s dalšími dotazy ohledně nároku/výše PPM

Rodičovskou pak budete řešit na Úřadu práce.

K poslednímu dotazu – pokud si platíte nemocenské pojištění, můžete se domluvit se svým ošetřujícím lékařem, jestli by vám nebyl ochoten vystavit na zbývající dobu těhotenství neschopenku – třeba jako rizikové těhotenství. Pak byste měla nárok na nějaké nemocenské dávky – i když ty asi nebudou moc vysoké (vzhledem k tomu že máte jen velmi nízké pojištění).

U zaměstnanců je možnost získat vyrovnávací příspěvek v těhotenství - pokud je kvůli těhotenství musí zaměstnavatel převést na jinou práci (třeba právě kvůli fyzické námaze), kde mají nižší mzdu, pak mohou dostat dorovnání do původní mzdy. Pro OSVČ ale nic podobného není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Zaměstnání na dobu určitou a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, chci se zeptat, jaký je finanční rozdíl mateřské dovolené a následně pak rodičovského příspěvku, pokud mám v zaměstnání dobu určitou nebo neurčitou. Mám dobu určitou a rádi bychom měli dítě, ale zvažujeme, jestli nepočkat ještě rok, protože pak bych měla mít (snad) dobu neurčitou a slyšela jsem, že by měla být finančně lepší doba […]

Zobrazit odpověď

PPM při nástupu z rodičovské dovolené, kdy skočil pracovní poměr

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, které v říjnu dovrší 3 roky. Na mateřskou jsem nastoupila plynule z rodičovské s 1. dítětem a podmínky pro čerpání PPM jsem tedy dvakrát splňovala (jsem zaměstnaná 10let u stejného zaměstnavatele, mám smlouvu na dobu neurčitou). V říjnu plánuji zaměstnavatele požádat o 4. […]

Zobrazit odpověď

RD a z ní přechod na MD

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám zákonnou povinnost hlásit úřadu práce, že z RD (PPM nebudu mít dočerpanou) nastupuji na MD, nebo si to „úřady navzájem sdělí“. Předem děkuji za odpověď, s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství u druhého dítěte

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně peněžité pomoci v mateřství. Nyní pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Nárok na rodičovský příspěvek mi skončí k 31. 7. 2017 (na RD jsem byla 2 roky). Před nástupem na rodičovskou dovolenou jsem byla zaměstnaná a měla tedy nárok i na peněžitou pomoc v mateřství. Předchozí […]

Zobrazit odpověď