Péče o dítě do 7 let – kde to mám nahlásit?

Dobrý den,

chci se zeptat, kde mám nahlásit, že celodenně pečuji o dítě do 7 roků? Vím, že zdravotní pojišťovně, ale nejsem si jistá a nikde jsem to nedohledala, zda ještě někam?

A druhý dotaz – to „celodenně“ znamená, že dítě nemůžu svěřit nikomu jinému? Třeba na hlídání na pár hodin babičce? Když např. budu nemocná nebo budu muset k lékaři?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Petra, 26.01.2016 21:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:11 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká celodenní péče o dítě do 7 roků, tak ta se vztahuje právě jen k placení zdravotního pojištění. Tuto informaci musíte tedy nahlásit vaší zdravotní pojišťovně.

Jde o to, že placení nemocenského pojištění je povinné ze zákona. Zaměstnancům ho strhává a hradí zaměstnavatel, OSVČ si jej musí hradit sami. Pak existují různé skupiny osob, za které je plátcem pojištění stát. Typicky třeba děti, studenti, senioři apod.

Patří sem i osoby, které celodenně pečují o dítě – viz příslušný zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů:

§7 (1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Jak je uvedeno v zákonu, za celodenní péči se považuje to, že dítě nechodí do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně. To samé pak u školní docházky – tam může (resp. musí) chodit na vyučování, ale třeba už do družiny po skončení vyučování by chodit nemělo.

To, kdo se o dítě fyzicky stará není až tak rozhodující. Jestli ho hlídáte vy nebo babička je irelevantní. Tohle se nijak nekontroluje a ničemu to nevadí.

Dalším omezením u této „celodenní“ péče je to, že vy nesmíte mít žádné zdanitelné příjmy, tj. měsíční příjem nesmí překročit částku 2500 Kč u práce na DPČ nebo 10 000 Kč u práce na DPP v jednom měsíci.

Postačí tedy, když zajdete na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny nebo jim to pošlete písemně či elektronicky. Nic dalšího není potřeba.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Matka v domácnosti po skončení rodičovské

-

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená. Chci se zeptat, zda se můžu nahlásit na úřad práce např. na 4 měsíce, a pak se registrovat jako matka v domácnosti do 7 let dítěte, nebo se tam musím nahlásit rovnou, že by mi to pak neuznali? A druhý dotaz, bydlím se synem sama v baráku s […]

Zobrazit odpověď

PPM při nástupu z rodičovské dovolené, kdy skočil pracovní poměr

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, které v říjnu dovrší 3 roky. Na mateřskou jsem nastoupila plynule z rodičovské s 1. dítětem a podmínky pro čerpání PPM jsem tedy dvakrát splňovala (jsem zaměstnaná 10let u stejného zaměstnavatele, mám smlouvu na dobu neurčitou). V říjnu plánuji zaměstnavatele požádat o 4. […]

Zobrazit odpověď

Vyživovací povinnost rodičů k dítěti nad 18 let věku

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem: Syn má přítelkyni, s kterou chodí již více než rok. Víme o ní, že je slušné pracovité děvče, které má sen, na němž systematicky pracuje – chtěla by vyučovat hru na klavír na ZUŠ. Je jí 23 let, odmaturovala na střední pedagogické škole a nyní studuje […]

Zobrazit odpověď

Kam se hlásit po narození druhého dítěte?

-

Dobrý den, do konce prosince jsem pobírala rodičovský příspěvek na syna. Teď jsem hlášena na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 4 let. V červnu porodím druhé dítě, nemám nárok na PPM a nechci pobírat 4letou variantu RP, tudíž jej budeme řešit přes manžela. Jak to v tomto případě se mnou v souvislosti s […]

Zobrazit odpověď