Péče o dítě do 7 let a přivýdělek

Dobrý večer,

chtěla jsem se zeptat, mám rodičák na synka 3 roky, který mě bude za rok končit. Mám ještě dcerku, která je stále nemocná, je víc doma než ve školce. Takže bych byla ráda doma do 7 let dítěte.

Je možné si přivydělat na DPP? A do kolika peněz? Zda přivýdělek bych měla v čistém, když za mě platí zdravotní pojišťovna?

Děkuji s pozdravem S.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 26.01.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ve chvíli, kdy ukončíte pobírání rodičovského příspěvku, tak musíte svojí zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste nadále osobou celodenně pečující o dítě do 7 roků (resp. do 15 roků, pokud by se jednalo o obě děti).

Není na to potřeba žádné speciální potvrzení nebo nějaký zvláštní formulář. Stačí zajít na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a tam tuto skutečnost nahlásit (nebo to poslat písemně či elektronicky). Pak za Vás bude zdravotní pojištění dále hradit stát.

Pozor jen na to, že doba, kdy budete „v domácnosti“, jako osoba pečující o dítě se Vám již (na rozdíl od doby kdy pobíráte rodičovský příspěvek) nezapočítává jako náhradní doba pro nárok na důchod.

Podmínkou celodenní péče se rozumí to že:

  • Dítě nesmí chodit do jeslí nebo školky na dobu delší než 4 hodiny denně
  • Dítě smí navštěvovat školu pouze v rozsahu povinné výuky
  • Vy nesmíte mít žádné příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti

Co se pak týká možnosti přivýdělku v době, kdy budete pečovat o dítě, tak ta možnost zde je. Jak již bylo uvedeno výše. Nesmíte být zaměstnaná v hlavním pracovním poměru, nesmíte podnikat jako OSVČ.

Můžete ale pracovat na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na dohodu o provedení práce (DPP). Výše maximálního měsíčního výdělku je ale omezena. A to tak, že v případě DPČ nesmí být sjednán vyšší měsíční výdělek než 2500 Kč měsíčně, v případě DPP pak nesmí být měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. V měsících, kdy toto omezení překročíte, Vám již vzniká povinnost odvádět pojistné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Sociální, zdravotní pojištění, péče o dítě a OSVČ

-

Dobrý den, jako přivýdělek na RD mám ŽL. 3. 4. 2018 měl nejmladší syn, 3 roky. Mám ještě syna 5let, 7let,který chodí do ZŠ, ale nenavštěvuje družinu. Protože 5letý syn před koncem roku měl nález tříselné kýly, zcela jsem zapomněla si RD prodloužit do 4let věku dítěte. Nevím co nyní dělat. Nejsem a ani jako […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Žádost o příspěvek na bydlení přídavek na dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na bydlení a přídavek na dítě, když mi skončilo v lednu pobírání rodičovského příspěvku a od února jsem již bez příjmu. Přítel, otec mých dětí, od nás odešel. Přispívá měsíčně, jak může. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď