Péče o dítě do 7 let a přivýdělek

Dobrý večer,

chtěla jsem se zeptat, mám rodičák na synka 3 roky, který mě bude za rok končit. Mám ještě dcerku, která je stále nemocná, je víc doma než ve školce. Takže bych byla ráda doma do 7 let dítěte.

Je možné si přivydělat na DPP? A do kolika peněz? Zda přivýdělek bych měla v čistém, když za mě platí zdravotní pojišťovna?

Děkuji s pozdravem S.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 26.01.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 v 12:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ve chvíli, kdy ukončíte pobírání rodičovského příspěvku, tak musíte svojí zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste nadále osobou celodenně pečující o dítě do 7 roků (resp. do 15 roků, pokud by se jednalo o obě děti).

Není na to potřeba žádné speciální potvrzení nebo nějaký zvláštní formulář. Stačí zajít na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a tam tuto skutečnost nahlásit (nebo to poslat písemně či elektronicky). Pak za Vás bude zdravotní pojištění dále hradit stát.

Pozor jen na to, že doba, kdy budete „v domácnosti“, jako osoba pečující o dítě se Vám již (na rozdíl od doby kdy pobíráte rodičovský příspěvek) nezapočítává jako náhradní doba pro nárok na důchod.

Podmínkou celodenní péče se rozumí to že:

  • Dítě nesmí chodit do jeslí nebo školky na dobu delší než 4 hodiny denně
  • Dítě smí navštěvovat školu pouze v rozsahu povinné výuky
  • Vy nesmíte mít žádné příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti

Co se pak týká možnosti přivýdělku v době, kdy budete pečovat o dítě, tak ta možnost zde je. Jak již bylo uvedeno výše. Nesmíte být zaměstnaná v hlavním pracovním poměru, nesmíte podnikat jako OSVČ.

Můžete ale pracovat na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na dohodu o provedení práce (DPP). Výše maximálního měsíčního výdělku je ale omezena. A to tak, že v případě DPČ nesmí být sjednán vyšší měsíční výdělek než 2500 Kč měsíčně, v případě DPP pak nesmí být měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. V měsících, kdy toto omezení překročíte, Vám již vzniká povinnost odvádět pojistné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

-

Dobrý den, Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám. Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod? A musím i […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Nezletilé dítě – souhlas manželky s dovolenou v zahraničí

-

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli mi může manželka zakázat odjet s naším synem na dovolenou. Žijeme s manželkou a naším nezletilým synem, jehož máme ve společné péči, ve společné domácnosti. Bohužel, pro vleklé neshody se budeme s manželkou rozvádět. O nastávajících prázdninách jsem chtěl spolu se synem odjet na dovolenou do zahraničí, ale manželka […]

Zobrazit odpověď