Péče o dítě do 7 let a přivýdělek

Dobrý večer,

chtěla jsem se zeptat, mám rodičák na synka 3 roky, který mě bude za rok končit. Mám ještě dcerku, která je stále nemocná, je víc doma než ve školce. Takže bych byla ráda doma do 7 let dítěte.

Je možné si přivydělat na DPP? A do kolika peněz? Zda přivýdělek bych měla v čistém, když za mě platí zdravotní pojišťovna?

Děkuji s pozdravem S.

Dotaz poslal/a: Kateřina S., 26.01.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.01.2016 12:04 napsal/a:

Dobrý den,

Ve chvíli, kdy ukončíte pobírání rodičovského příspěvku, tak musíte svojí zdravotní pojišťovně nahlásit, že jste nadále osobou celodenně pečující o dítě do 7 roků (resp. do 15 roků, pokud by se jednalo o obě děti).

Není na to potřeba žádné speciální potvrzení nebo nějaký zvláštní formulář. Stačí zajít na pobočku Vaší zdravotní pojišťovny a tam tuto skutečnost nahlásit (nebo to poslat písemně či elektronicky). Pak za Vás bude zdravotní pojištění dále hradit stát.

Pozor jen na to, že doba, kdy budete „v domácnosti“, jako osoba pečující o dítě se Vám již (na rozdíl od doby kdy pobíráte rodičovský příspěvek) nezapočítává jako náhradní doba pro nárok na důchod.

Podmínkou celodenní péče se rozumí to že:

  • Dítě nesmí chodit do jeslí nebo školky na dobu delší než 4 hodiny denně
  • Dítě smí navštěvovat školu pouze v rozsahu povinné výuky
  • Vy nesmíte mít žádné příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti

Co se pak týká možnosti přivýdělku v době, kdy budete pečovat o dítě, tak ta možnost zde je. Jak již bylo uvedeno výše. Nesmíte být zaměstnaná v hlavním pracovním poměru, nesmíte podnikat jako OSVČ.

Můžete ale pracovat na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo na dohodu o provedení práce (DPP). Výše maximálního měsíčního výdělku je ale omezena. A to tak, že v případě DPČ nesmí být sjednán vyšší měsíční výdělek než 2500 Kč měsíčně, v případě DPP pak nesmí být měsíční příjem vyšší než 10000 Kč. V měsících, kdy toto omezení překročíte, Vám již vzniká povinnost odvádět pojistné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

-

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská. Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce? Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní […]

Zobrazit odpověď